Poznań/Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu „Audiopyłki”

Zdjęcie: Poznań/Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu „Audiopyłki”

Fot. B. Małecka

Wersja do druku

Udostępnij

Audiopyłki to nowatorska próba Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu mająca zachęcić najmłodsze dzieci w wieku 4-6 lat do teatralnego odbioru muzyki. To wyprawa bardzo małej grupy przez przestrzenie zarówno przyrody jak i organizmu człowieka. Wyprawa szczególna, bo skoncentrowana nie na tym, co widzialne, a jedynie na tym, co słyszalne. Całość wydarzenia nabiera charakteru badawczego, ponieważ odbywa się w specjalnie skonstruowanym dźwiękowo-świetlnym wehikule. Zadaniem tego tajemniczego pojazdu jest wprowadzenia pasażerów w stan gotowości i otwarcia na kontakt z nieznanym, osobliwe pobudzenie wyobraźni, uruchomienie serii skojarzeń aż po samodzielne konstruowanie fabuły. To na pewno artystyczny eksperyment, próba szukania nierozpoznanych jeszcze pól wrażliwości estetyczno-intelektualnych dziecka, która spotkała się ze świetnym odbiorem publiczności, zarówno podczas premiery, jak i w czasie wizyt w kosmicznej kapsule poznańskich przedszkolaków.

 

Audiopyłki to pyłki szczególne. Podobnie jak pyłki kwiatów podróżują unosząc się w powietrzu. Gdy trafią do czyjegoś ucha kiełkują serią obrazów. Można za nimi podążać w specjalnie do tego przygotowanej kapsule, do której zaproszone są  wszystkie najmłodsze dzieci.

 

Audiopyłki to słuchowisko połączone z wyprawą do świata, w którym historie opowiadają się bez słów – jedynie przy pomocy dźwięku i światła. Jest to pierwsza próba otwarcia projektu Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci na instalację łączącą różne dziedziny sztuk performatywnych. Jak zwykle interesuje nas sfera polisensorycznych doznań dzieci oraz rozwijanie kreatywności naszych najmłodszych widzów, tym razem jednak taniec będzie odbywał się jedynie w wyobraźni widzów, w których głowach zawirują audiopyłkowe dźwięki i obrazy.

W ramach wyprawy artyści przewidują:
– rozgrzewkę 
– odsłuchanie zapisków z podróży (6 minut)
– przygotowanie do podróży/nałożenie kombinezonów
– podróż Audiopyłkową Kapsułą
– dźwiękową integrację

koncepcję Audiopyłkowej Ekspedycji opracował Robert Jarosz
Audiopyłki zbierał, badał i w wartości muzyczne układał – kompozytor i świetlny programista Patryk Lichota 
Audiopyłkową Kapsułę zaprojektował czeski naukowiec i scenograf Jan Polivka
Audiopyłków użyczyli Monika Dąbrowska, Agnieszka Płoszajska oraz Robert Jarosz
Oddział Budowniczych Audiopyłkowej Kapsuły tworzyli Grzegorz Fijałkowski, Zdzisław Radkowski, Michał Krugiołka
kombinezony przygotowały Mistrzynie Igły Katarzyna Ratič, Beata Nowacka
flotą miedziaków zarządzał Wojciech Nowak
w lot Audiopyłkową Kapsułą jako pierwszy uwierzył i pomyślność projektu zlecił Zbigniew Rudziński 
do podróży nastroi Audiopyłkowy Przewodnik Anna Białek

wiek: 4-6 lat
godzina: 10:00 (4-latki)
godzina: 11:00 (4-5-latki)
godzina: 12:00 (6-latki)
godzina: 16:00 (4-latki)
godzina: 17:00 (5-6-latki)
czas trwania: 45 minut
bilety: 10 zł/dziecko (w instalacji bierze udział jednorazowo 8 dzieci, rodzice są jedynie obserwatorami) do nabycia w punkcie informacyjnym (wyłącznie)w Pasażu Starego Browaru
dzieci biorą udział w spektaklu bez uczestnictwa rodziców, prosimy zatem o podporządkowanie decyzji o udziale dziecka w spektaklu jego możliwościom percepcyjnym
Wydarzenie zostanie udokumentowane przez fotografa

W razie pytań prosimy o kontakt: dzieci@starybrowarnowytaniec.pl

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Poznań: Studio Słodownia 3, ul. Półwiejska 42

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close