Poznań/Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci: Marta Romaszkan + Patryk Lichota „Dźwięki w ruchu” – warsztaty

Zdjęcie: Poznań/Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci: Marta Romaszkan + Patryk Lichota „Dźwięki w ruchu” – warsztaty

Fot. z materiałów STT.

Wersja do druku

Udostępnij

Pedagodzy chcą zaprosić dzieci do wspólnego odkrywania dźwiękowej warstwy otaczającego nas świata
 i relacji pomiędzy dźwiękiem i ruchem. Podczas warsztatów będą uczyć aktywnego słuchania, rozpoznawacnia dźwięków, nazywania ich, opisywania słowami i wyrażania poprzez ruch. Chcą dostarczyć dzieciom wiedzy i pobudzić umiejętności aktywnego słuchania – to znaczy nazywania, klasyfikowania i opisywania dźwięków. Podstawowymi narzędziami podczas warsztatów są uszy oraz własne ciała i pomysły.

Marta Romaszkan i Patryk Lichota: „Dodatkowo, będziemy używać różnych urządzeń do nagrywania i podgłaśniania dźwięków. Różnego rodzaju mikrofony, posłużą za nauszny mikroskop do badania otaczającego nas świata dźwiękowego. Wykorzystamy m.in. mikrofony kontaktowe, dzięki którym można usłyszeć tupot pająka po szybie; mikrofony kierunkowe, które pozwalają nagrywać wybrane dźwięki z dużej odległości (np. śpiew ptaka na gałęzi), a także mikrofony pojemnościowe (zbierające dźwięki z otoczenia), binauralne, hydrofony (do słuchania dźwięków pod wodą np. w akwarium). Chcemy zaproponować szereg gier dźwiękowo-ruchowych, podczas których dzieci będą mogły słuchać i poruszać się do dźwięków, ale też wytwarzać dźwięki dla swoich tańczących kolegów
 i koleżanek. Nie będziemy używać instrumentów, ale różnych przedmiotów, własnego ciała (poprzez ruch, głos, oddech). Będziemy sobie wyobrażać historie które kryją się w dźwiękach, tańczyć je i opowiadać. Dźwięk powstaje z ruchu…”

wiek: 6-8 lat
godzina: 12:00
czas trwania: 90 minut

wejściówki: 5 zł/osoba do nabycia w punktach informacyjnych w Pasażu i Atrium Starego Browaru (bilety będą dostępne w kwietniu). Liczba miejsc jest ograniczona. Nie gwarantujemy, że bilety będą dostępne w dniu warsztatu. Prosimy o wcześniejszych zakup wejściówek.

Prosimy o zabranie dla dzieci wygodnego obuwia na zmianę.
Warsztaty zostaną udokumentowane przez fotografa.

W razie pytań prosimy o kontakt: dzieci@starybrowarnowytaniec.pl

Marta Romaszkan ukończyła kierunek filozofia-komunikacja społeczna na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W pracy nad ruchem czerpie wiedzę głównie ze wschodnich sztuk walki – Tai Chi, którego uczyła się w Chinach i w szkole Piotra Ziemby w Poznaniu, a także Aiki, które studiuje u mistrza teatru Noh i Aiki – Masato Matsuura w Brukseli. Warsztatowo uczyła się u polskich i zagranicznych pedagogów tańca współczesnego i butoh. Wraz z Patrykiem Lichotą zrealizowała spektakl Starving Mirrors, który miał premierę podczas ADM Blixem Festival (Amsterdam 2010) oraz przedstawienie Strange Lóóp, prezentowane w ramach Polskiej Platformy Tańca. Absolwentka Alternatywnej Akademii Tańca (edycja 2012) w tym warsztatów z jedną z ważniejszych światowych choreografek tworzących spektakle dla dzieci – Daliją Aćin. Skupia się głównie na pracy nad komunikacją w improwizacji pomiędzy muzykiem a tancerzem, zafascynowana pracą z dziećmi.

Patryk Lichota – muzyk, kompozytor, improwizator, producent radiowy. Absolwent Kulturoznawstwa, Muzykologii UAM w Poznaniu. Doktorant na wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, wykładowca na kierunku Media Interaktywne i Widowiska, członek HAT Center. Gra na saksofonie, thereminie, zitherze, gitarze basowej i laptopie. Jest autorem słuchowisk radiowych, stworzył muzykę do spektakli: Układanka (reż. Robert Jarosz) – pierwsza nagroda na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży „Jarzenie” Teatru Palmera Eldritcha – pierwsza nagroda na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych 2009 oraz Animo Tristi (premiera na IV Festiwalu Młody Teatr Niezależny w Teatrze Ósmego Dnia w 2010 roku) Bez Podłogi Kompanii Doomsday (premiera w Centralnym Basenie Artystycznym w 2009 roku) Widowisko tatralno- multimedialne Głosy (w ramach akcji „Obchody 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej”) w reżyserii Janusza Stolarskiego i Tomasza Jarosza. Tworzy przestrzeń dźwiękową w odwołującym się do starożytnych misteriów Symbolatorium The Mysteries Project Theatre ze Szczecina. Współpracuje z duetem performatywnym Agata Elsner/Ewa Janicka – przy projektach: Podejrzane prezentowane na festiwalu Eksperyment 2008, Flow – występ na Madeinpoznan Festival, Festival International et Universitaire des Arts de la Scène w Arras, oraz Teatr-akcje 2009 w Suwałkach, Imponderabilium (premiera na festiwalu No Woman No Art w 2009 roku) Wraz z Martą Romaszkan zrealizował spektakl taneczny Starving Mirrors, który swoją premierę miał na festiwalu ADM Bliksem w Amsterdamie. W grudniu 2010 roku w Teatrze Ósmego Dnia premierę miał jego spektakl Strange Lóóp odwołujący się do teorii świadomości – „dziwnej pętli” Douglasa Hofstadtera, wykorzystujący sprzężenia zwrotne video i dźwięku modulowane w czasie rzeczywistym przez dwie tancerki. W swojej pracy z dźwiękiem zajmuje się również tworzeniem przedstawień i instalacji dla dzieci. Współpracuje z reżyserem i dramatopisarzem Robertem Jaroszem, z którym zrealizował przedstawienie Układanka (2008) oraz instalację Audiopyłki (2012) dla dzieci w wieku 3-6 lat.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 12:00

Poznań: Studio Słodownia 3, Stary Browar, ul. Półwiejska 42

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close