Poznań/Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci: Teatr Baj Warszawa „Śpij”

Zdjęcie: Poznań/Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci: Teatr Baj Warszawa „Śpij”

Fot. Krzysztof Bieliński

Wersja do druku

Udostępnij

Śpij to przedstawienie skupione na stworzeniu dzieciom możliwości bezpośredniego doświadczenia sztuki poprzez wszystkie zmysły. Opowiada o tym, jak pozornie zwyczajna czynność kładzenia się spać, może okazać się inspirująca i zaskakująca. To spektakl, który codzienności przygląda się w niecodzienny sposób i z właściwą niemowlętom dociekliwością i ciekawością, odkrywa świat. Śpij powstało z myślą o najnajmłodszych widzach teatralnych, czyli dzieciach w wieku od trzech miesięcy do trzeciego roku życia. Specjalnie dla nich stworzono bezpieczną, przytulną i komfortową przestrzeń, w której będą mogły poczuć się zupełnie swobodnie, być nie tylko widzami, ale gośćmi. Jednym z głównych założeń przedstawienia jest stymulowanie i rozwijanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności. Śpij jest przedstawieniem otwartym na interakcję i spontaniczność widzów, w którym artyści pragną twórczo przetwarzać, a nie ograniczać ekspresję dzieci. Ogromna otwartość aktorów na reakcje widzów, muzyka grana na żywo na akustycznych instrumentach, delikatne światło i przytulna „poduchowa” atmosfera, pozwolą widzom w każdym wieku poczuć się przyjemnie. Przedstawienie ma strukturę otwartą i tak naprawdę może nigdy się nie kończyć; zwłaszcza, gdy rodzice będą chcieli proponowane podczas spektaklu zabawy kontynuować z dziećmi w domu. To najbardziej doceniony polski spektakl dla najnajmłodszych w Europie.

Alicja Morawska-Rubczak: Teatr dla najnajmłodszych to fascynująca dziedzinawymagająca jednak ogromnej odpowiedzialności i przygotowania twórców. Dlatego pracę nad przedstawieniem rozpoczęliśmy od wspólnych warsztatów z aktorami. Pomogło w tym moje doświadczenie zdobywane na festiwalach, gdzie przez blisko pięć lat miałam okazję obejrzeć ponad setkę produkcji dla tak małych dzieci. Zaskoczyła mnie bardzo otwartość całego zespołu na tę – akurat dla nich nową dziedzinę. Nieocenione okazały się również warsztaty i dyskusje z największymi twórcami tego nurtu, m.in. Roberto Frabettim, Myrto Dimitriadou, Barbarą Kölling czy Charlotte Fallon, w których regularnie brałam udział. Ich doświadczenie nauczyło mnie bardzo wiele i przekonało, że zwłaszcza praca warsztatowa z dziećmi jest wspaniałą drogą do stworzenia przedstawienia. Przebywając z tymi małymi ludźmi, przyglądając się ich działaniom, indywidualności zachowań, otwartości na świat, po prostu się ich uczymy. Dlatego właśnie scenariusz Śpij powstawał podczas warsztatów z dziećmi ze żłobka. Nasze pomysły na bieżąco konsultowane były z psychopedagogami kreatywności oraz pedagogami pracującymi na co dzień z dziećmi młodszymi niż trzyletnie. To bardzo ciekawe połączenie – każda minuta naszego spektaklu opracowana została tak, żeby stymulować wyobraźnię, a jednocześnie nie ograniczać dziecięcych reakcji, czerpać z nich inspirację do działań. Aktorzy i współdziałający z nimi muzyk są jak niezwykle czuła membrana, zbierająca wibrację z całej widowni. Bardzo ciekawe jest również obserwowanie tego, co dzieje się pomiędzy widzami – jak dzieci oddziałują na siebie wzajemnie i jak bardzo dorośli zmieniają się po wejściu w tę specyficzną, opartą na wzajemnej bliskości, teatralną przestrzeń. Praca nad Śpij była dla mnie – również jako badacza teatru dla dzieci – nieocenionym doświadczeniem i przyniosła bardzo wiele zaskoczeń. Mamy nadzieję, że przedstawienie zaskoczy pozytywnie również naszych widzów.

 

reżyseria i scenografia Alicja Morawska-Rubczak
muzyka Wojciech Morawski
konsultacje – pedagodzy kreatywności Dominika Orłowska, Karolina Taranko (Trening Twórczy Siostry)
występują Magdalena Dąbrowska i Marta Gryko-Sokołowska
muzyka grana na żywo Wojciech Morawski
premiera marzec 2012

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 11:00

Poznań: Studio Słodownia 3, Stary Browar, ul. Półwiejska 42

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close