Poznań/Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2019: Meg Foley „Action is Primary”, Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Zdjęcie: Poznań/Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2019: Meg Foley „Action is Primary”, Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Maria Stokłosa "Wychodząc od działania", grafika Emma Dajska

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie Meg Foley i Maria Stokłosa zapraszają na podwójny wieczór Action is Primary i Wychodząc od działania.

Action is Primary Meg Foley jest jak statek czekający na falę. Tu i teraz rozpada się na kawałki; każdą teraźniejszość, przeszłość i przyszłość można przywołać w dowolnym momencie. Najważniejsze, by utrzymać to, co się robi, w centrum tego, co się robi. Działanie dźwięczy, szamocze się, upada i zmienia orientację dokładnie w tym samym momencie, testując napięcie między afektem i efektem, przypadkiem i konstrukcją, tobą i mną. Poruszając się po terenie tego, co fizyczne, czas stoi nieruchomo, a potencjał się krystalizuje.

W Wychodząc od działania Maria Stokłosa zachęca widza do wspólnego destabilizowania relacji widz – performer. Rezygnuje z próby stworzenia zamkniętej formy spektaklu. Nigdy nie powstanie końcowy produkt. Siła jej spektaklu, wynikająca z ciągłego negocjowania własnej tożsamości, to zdolność do transformacji, w której jedyną stałą jest ciągła zmiana uwagi. Punktem wyjścia jest praktyka improwizacji ruchowej Action Is Primary filadelfijskiej artystki Meg Foley. Autorką obiektów jest Alicja Bielawska.

czas trwania: 130 min z przerwą

język: angielski i polski

Meg Foley

Pedagożka, performerka i choreografka. Jej praca kształtuje się pod wpływem jej tożsamości jako artystki queer i jako rodzica. Tworzy tańce, wydarzenia i przedmioty, które eksplorują materialność tożsamości fizycznej i społecznej jako formę choreograficzną. W latach 2012-2016 Meg, wspólnie ze współpracownikami, tańczyła codziennie o 15:15, czego efektem była zbiorowa dokumentacja trzyosobowego projektu pod nazwą Action is Primary. Prace Meg prezentowane były w Filadelfii, Nowym Jorku, Los Angeles, w Kanadzie, w Niemczech i w Polsce.

megfoley.org

Maria Stokłosa

Performerka i choreografka. Ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Jest autorką spektakli Złote Demony, Wylinka, Intercontinental, MaMa Perform, Prawa Półkula, Vacuum, prezentowanych na festiwalach sztuk performatywnych w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii, Finlandii, Rosji i USA, oraz autorką ruchu do opery Pawła Mykietyna Czarodziejska góra. Współpracuje m.in. z Peterem Pleyerem, Meg Foley i Wojtkiem Ziemilskim. Jest członkinią kolektywu Centrum w Ruchu oraz prezeską Fundacji Burdąg, a także przewodniczącą Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca.

Bilety: 15 zł

***

malta-festival.pl/pl/program/taniec

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Poznań: Stary Browar, galeria na dziedzińcu, ul. Półwiejska 42

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close