Poznań/Stary Browar Nowy Taniec na Malcie: Sofia Dias & Vítor Roriz „A Gesture That Is Nothing But A Threat”

Zdjęcie: Poznań/Stary Browar Nowy Taniec na Malcie: Sofia Dias & Vítor Roriz „A Gesture That Is Nothing But A Threat”

Fot. z archiwum ASF

Wersja do druku

Udostępnij

W centrum spektaklu A gesture that is nothing but a threat (Gest, który jest tylko groźbą) znajduje się słowo – nie jako nośnik znaczeń, lecz sam dźwięk, który można plastycznie formować. Twórcy chcą je uwolnić od semantycznych i syntaktycznych uwarunkowań, ponownie ustanowić jego relację z ruchem i gestem, i w ten sposób odzwierciedlić złożoność ludzkich przeżyć. Jak pisze Paul Auster w „The Invention of Solitude”: „Zabawa słowami ma jedynie na celu zbadanie, w jaki sposób działa mózg, odzwierciedlenie cząstki świata postrzeganej przez umysł. Tak samo świat nie jest tylko sumą istniejących w nim rzeczy, ale nieskończenie złożoną siecią związków pomiędzy nimi”. Spektakl otrzymał Prix Jardins d’Europe 2011 za „dogłębne przemyślenie i badanie związku między słowem, głosem, dźwiękiem i cielesnością”.

Sofia Dias & Vítor Roriz zaczęli współpracę w 2006 roku.

Sofia Dias ukończyła Narodowe Konserwatorium Tańca w Lizbonie. Była stypendystką portugalskiego Ministerstwa Kultury w Nowym Jorku (2001). Naukę kontynuowała następnie w C.e.M. (Centro em Movimento) oraz podczas licznych warsztatów. Pracowała m.in. z Lilią Mestre/Random Scream, Corinne Rochet/Co. Utilité Publique, Tânią Carvalho, Clarą Andermatt i Marciem Martinsem. Tworzy również pejzaże dźwiękowe do prac własnych i do projektów z innymi artystami.

Vítor Roriz studiował wychowanie fizyczne na Uniwersytecie w Porto. Pracował jako aktor w Oficina Theatre Company (1997-2000), a następnie kontynuował swoją edukację jako tancerz w Centro de Dança do Porto i Fórum Dança w Lizbonie. Brał udział w wielodyscyplinarnych projektach COLINA/Talino6. Uczestniczył w DanceWEB Scholarship Programme w ramach lmPulsTanz 2011 w Wiedniu. Pracował m.in. z Paolą Moreno, Brunem Dizienem, Wimem Vandekeybusem/Ultima Vez, Guilhermem Botelhem/Alias Compagnie, Lilią Mestre i Davisem Freemanem/Random Scream oraz Marciem Martinsem.

dyrekcja artystyczna, reżyseria wykonanie Sofia Dias & Vítor Roriz
dźwięk Sofia Dias
współpraca artystyczna Catarina Dias
kostiumy Lara Torres
kierownictwo techniczne i oświetlenie Nuno Borda de Água
koprodukcja Box Nova/CCB, O Espaço do Tempo, CDCE
partnerzy alkantara, ACCCA, O Rumo do Fumo, Negócio/ZDB, Bains Connective
administracja finansowa SUMO Associação de Difusão Cultural
obsługa trasy Materiais Diversos
niniejszy projekt został sfinansowany przez Governo de Portugal/Secretário de Estado da Cultura – DG Artes
podziękowania Pietro Romani, Maria Ramos, Câmara Municipal de Montemor-o-Novo, André Pires Calvário, Cláudia Mateus

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Poznań: Studio Słodownia 3, Stary Browar, ul. Półwiejska 42

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close