Poznań/VII Festiwal Atelier PTT: Promocja książki Stefana Drajewskiego „Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu”

Zdjęcie: Poznań/VII Festiwal Atelier PTT: Promocja książki Stefana Drajewskiego „Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu”

Fot. z materiałów organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Pierwszego dnia VII Festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca spektakle odbędzie się promocja książki Stefana Drajewskiego Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu oraz spotkanie z autorem, prowadzone przez Jagodę Ignaczak.

Conrad Drzewiecki budził podziw, uznanie i kontrowersje. Nie pozostawiał nikogo obojętnym wobec swoich propozycji artystycznych. Przyciągał do współpracy wybitnych twórców. Tworzył choreografie do muzyki, która – wydawało się – nie nadawała się do tańca. Tancerze byli w niego zapatrzeni, ufali mu, chociaż czasami nienawidzili. Autor książki, Stefan Drajewski, „lepi” portret artysty z okruchów recenzji, wypowiedzi Drzewieckiego, wspomnień tancerzy i współpracowników, usuwając w cień siebie. Opisuje a nie osądza. Wzorem profesora Zbigniewa Raszewskiego autor nie gardzi anegdotami, opowieściami, które czasami są tylko w wyobraźni tych, którzy otaczali bohatera książki.

Drzewiecki dokonał rewolucji w polskim balecie, która zaowocowała w 1973 roku powstaniem Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Chętnie tworzył choreografie w operach, układał ruch sceniczny w teatrach dramatycznych, wreszcie reżyserował opery i dramaty.
Kiedy po pięciu latach spędzonych we Francji wrócił do Poznania w 1963 roku, stał się z dnia na dzień idolem nie tylko uczniów szkoły baletowej, ale i poznaniaków. Szokował fryzurą, strojem i jak się wkrótce miało okazać tańcem. Pierwsza premiera w zrealizowana w Operze Poznańskiej, na którą złożyły się cztery choreografie – Valses nobles et sentimentales, La Valse, Błękitna rapsodia i Historia żołnierza – wywołała szok i uznanie krytyki oraz publiczności. I tak było przez 10 lat. Podobnie w Polskim Teatrze Tańca aż do 1985 roku, kiedy to na Łódzkich Spotkaniach Baletowych wygwizdano spektakl Ostatnia niedziela.

Publikacja wydana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2014.

IMIT (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Poznań: MP2, Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close