Poznań: Wieczór premier „Solo Projekt Plus 2018” cz.I – Krystyna Lama Szydłowska „Higiena tożsamości”/Karolina Kraczkowska „Sci-Fi Ceremonials”

Zdjęcie: Poznań: Wieczór premier „Solo Projekt Plus 2018” cz.I  – Krystyna Lama Szydłowska „Higiena tożsamości”/Karolina Kraczkowska „Sci-Fi Ceremonials”

Na zdjęciu: Krystyna Lama Szydłowska. Fot. Jerzy Sadowski

Wersja do druku

Udostępnij

Stary Browar Nowy Taniec i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w Poznaniu zapraszają na dwa premierowe wieczory Solo Projekt Plus 2018. W ramach pierwszego wieczoru swoje spektakle pokażą Krystyna Lama Szydłowska (trio) i Karolina Kraczkowska (solo). Prace powstały we współpracy z opiekunem artystycznym projektu, Peterem Pleyerem.

Krystyna Lama Szydłowska: Higiena tożsamości

Projekt Higiena tożsamości to praktyka performatywna ujęta w formę zbiorowego rytuału. Trzy performerki kwestionują własną tożsamość, by za pomocą konsekwentnej praktyki indywidualnych rytuałów codzienności odkryć, „ja” nieuświadomione. Pojęcie higieny nawiązuje bezpośrednio do wpajanego nam od lat dziecięcych nawyku dbania o czystość ciała i przestrzeni. Akceptując zakwestionowany wcześniej „nawyk higieny, świadomie pozwalamy sobie „nie wiedzieć” i „poznawać się” w nim wciąż na nowo. Znajdujemy swoją tożsamość jako rodzaj uważności, świadomości samej/samego siebie, poczucie przynależności do społeczności.

choreografia: Krystyna Lama Szydłowska

performerki: Dorota Michalak, Zofia Tomczyk, Krystyna Lama Szydłowska

muzyka: Dawid Dąbrowski

kostiumy: Inga Olejniczak

scenografia: Basia Bilon & Piotr Sell

światła: Michał Pełczyński

realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski

opieka artystyczna: Peter Pleyer

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w ramach / in the frame of Solo Projekt Plus 2018

premiera: 11 maja 2018, Studio Słodownia +3, Stary Browar, Poznań

grafika: Basia Bilon

zdjęcie: Jerzy Sadowski

Krystyna Lama Szydłowska – performerka/choreografka/tancerka/amimatorka kultury/pedagożka tańca, absolwentka Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu (kierunek kompozycja i techniki tańca), stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2015 Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, aktualnie studentka Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku choreografia (studia magisterskie). Wciąż szuka nowych dróg rozwoju i edukacji. Działa na pograniczu dyscyplin, głównie we współpracy z muzykiem Dawidem Dąbrowskim. Wraz z Zofią Tomczyk powołały do życia Fundację Kinestrefa, by wspólnie tworzyć oraz dzielić się tym, co już wiedzą. Życiowo i zawodowo od zawsze związana z Poznaniem, w którym tworzy społeczność skupioną wokół tańca i sztuk performatywnych. Szuka nieskończoności w ruchu, ale przede wszystkim – szczerej obecności scenicznej. Kocha cukier.

Karolina Kraczkowska: Sci-Fi Ceremonials

Łowca androidów to dystopijna wizja przyszłości podszyta filozoficznymi zagadnieniami na temat rzeczywistości i zależności. W świecie zaawansowanej technologii, kto i co może być uznane za istotę ludzką? Replikanci stają się dla ludzi punktem odniesienia. W jaki sposób człowiek konstruuje poczucie tożsamości? Czy może on polegać na własnej percepcji? Skąd może mieć pewność, kim naprawdę jest? Co, jeśli to on sam okaże się największym złudzeniem? Spektakl bada zależność pomiędzy organicznym i nieorganicznym, umysłem i ciałem, początkiem, trwaniem, wygaśnięciem, wyborem – efektem głębokiego i autentycznego pragnienia – a wyuczonym, zaprogramowanym schematem. Czy istnieje jedna koncepcja ludzkości, czy jednak bycie istotą ludzką to ciągła praca w procesie?

choreografia i wykonanie: Karolina Kraczkowska
opracowanie muzyczne: Sasha Zakrevska (Polychain) na podstawie oryginalnej ścieżki dźwiękowej Vangelisa do filmu Łowca androidów
realizacja techniczna i światła: Łukasz Kędzierski
opieka artystyczna: Peter Player
produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w ramach / in the frame of Solo Projekt Plus 2018

premiera: 11 maja.2018, Studio Słodownia +3, Stary Browar, Poznań

grafika: Dorota Janecka na podstawie zdjęć z filmu Łowca androidów

Karolina Kraczkowska – absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego oraz programu Dance in Performance w Laban Centre, członkini Polskiego Teatru Tańca w latach 2004-2007. Współpracowała m.in. z Jasmin Vardimon, Fin Walker, Michaelem Keegan-Dolanem, Kirstine Kyhl Andersen, Christophem Winklerem, Riccardo Buscarinim, Leilą Mcmillan, Janiną Rajakangas, Benem Riepe, Mårtenem Spångbergiem, Tino Sehgalem, Ulą Sickle, Magdaleną Ptasznik, Alexem Baczyńskim-Jenkins, Renatą Piotrowską-Auffret, Ramoną Nagabczyńską, Marysią Stokłosą i Anną Karasińską. Stypendystka programu danceWEB 2016. Rezydentka Chez Bushwick na Brooklynie. Członkini kolektywu Centrum w Ruchu w Warszawie. Swoje zainteresowania artystyczne realizuje pogłębiając praktykę ruchową i choreograficzną. Bada obszary performatyki, transformacji ciała i zabawy z własną tożsamością.

***

Opieka artystyczna 2018: Peter Pleyer

„Od początku istnienia Solo Projektu obserwuję jego rezydentów – całe pokolenie ekscytujących młodych twórców tańca zmieniających oblicze polskiej choreografii i sytuujących ją pośrodku europejskiej i światowej kultury tanecznej. Rosnąca sieć międzynarodowych powiązań i pragnienie pozostawania w bliskości z narodowym środowiskiem nie wykluczają się, przeciwnie – uzupełniają w chęci uwidocznienia siebie w ruchu. Artykułowanie swojej sztuki poprzez choreografię jest złożonym i interdyscyplinarnym procesem, który domaga się przestrzeni dla eksperymentu oraz rozważnego wsparcia w trudnym zadaniu budowania spektaklu. Obie te rzeczy oferuje program Solo Projekt. Moja praktyka coachingowa opiera się na rozwoju choreografii i tańca jako niezależnej sztuki, która nie poddaje się przytłaczającym hierarchicznym strukturom obecnym w teatrze dramatycznym i w świecie sztuk wizualnych. Dzięki temu choreografia może inspirować i jednocześnie sama wciąż inspiruje się zasadą otwartości i sprawiedliwej wymiany konceptów, metod pracy i estetyk. Jest to możliwe zwłaszcza dzięki technikom wypracowanym w ciągu ostatnich 30 lat, w których centrum znajduje się ciało jako główny przedmiot eksploracji i przestrzeń, w którym wydarza się sztuka  – przestrzeń anatomiczna, społeczna i polityczna. W ten sposób pożądana emancypacja choreografii jest bliska i wkrótce wzbogaci zarówno produkcję kulturalną, jak i kształt społeczności i społeczeństw, w których żyjemy.”

***

W 2006 roku fundacja Art Stations zainicjowała pierwszy w Polsce program rezydencyjny Solo Projekt, którego misją stało się wspieranie polskich twórców tańca w poszukiwaniach własnego, indywidualnego języka artystycznego. W ciągu dotychczasowych edycji projektu wsparcie produkcyjne, promocyjne oraz opiekę merytoryczną w ramach Solo Projekt otrzymało już 29 artystów. Program przeznaczony jest dla artystów u progu choreograficznej kariery, których zainteresowania wychodzą poza tradycyjnie rozumiany „teatr tańca”. Szczególny nacisk w projekcie położony został na proces twórczy i artystyczny eksperyment z nadzieją na podjęcie przez rezydentów próby namysłu i dyskusji nad sztuką choreografii. Mottem programu są słowa angielskiego choreografa Jonathana Burrowsa, według którego do stworzenia tańca potrzebna jest „przede wszystkim głowa”, zachęcające młodych twórców do podejmowania artystycznego ryzyka i skupienia się na refleksji i (auto)refleksji oraz zadawaniu pytań o indywidualne postawy i strategie twórcze. Od 2015 roku program funkcjonuje w rozszerzonej formule PLUS umożliwiającej pracę nie tylko nad solami, ale także duetami i trio.

Bilety na wieczór w cenie 20/15 zł lub karnety na oba wieczory w cenie 30/20 zł dostępne w punktach informacyjnych Starego Browaru oraz na portalu: ebilet

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Poznań: Studio Słodownia 3, Stary Browar, ul. Półwiejska 42.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close