Poznań/Wiem, co mówię: Promocja tomiku wierszy „Papierośnica” Zuzanny Ścisłowskiej + spektakl Moniki Błaszczak „Dziś są moje urodziny 2”

Zdjęcie: Poznań/Wiem, co mówię: Promocja tomiku wierszy „Papierośnica” Zuzanny Ścisłowskiej + spektakl Moniki Błaszczak „Dziś są moje urodziny 2”

Projekt: Julia Hałas.

Wersja do druku

Udostępnij

Prezentacja projektów powstałych w ramach programu Wiem, co mówię. WSTĘP WOLNY.

Papierośnica

Wydarzenie oraz cały tomik Papierośnica zostało zainspirowane życiem codziennym i relacjami międzyludzkimi, które wywarły piętno na młodej osobie, jaką jest tytułowa papierośnica. Tytuł ten można rozumieć jako nowe określenie kobiety, która bawi się życiem, jest bardzo mocną postacią z silnie zarysowanym charakterem. Dodatkowo – papierośnica jest obserwatorem życia z odległości jednego papierosa.

Tomik jest dedykowany dr Joannie Roszak, która jako nauczyciel pokazała swoim uczniom, że poezję można interpretować na wiele sposobów. Wskazała też, w jaki sposób wybitni twórcy wplatają w swe dzieła wątki autobiograficzne, by wybudować sobie trwały pomnik i uratować od zapomnienia. Wydarzenie jest tylko pretekstem do spotkania się z ludźmi i rozmową, wymianą światopoglądów i opinii.

Zuzanna Ścisłowska – urodzona 24 stycznia 1996 roku w Poznaniu absolwentka Gimnazjum Ojców Pijarów uczennica V LO w Poznaniu, laureatka konkursu literackiego „AMICI”, uczestniczka forum przy Międzynarodowym Festiwalu Ale Kino, reprezentantka V LO na turniejach Debat Oksfordzkich, zakochana w poezji Juliana Tuwima.

***

Dziś są moje urodziny 2

Spektakl powstały w wyniku rozważań nad rolą widza w tworzeniu dzieła, a także – w obliczu zbliżających się osiemnastych urodzin autorki, do których obchodzenia widzowie są zaproszeni. Inspiracją był ostatni, niedokończony spektakl Tadeusza Kantora, wystawiony już po jego śmierci w 1991 roku. Niekonwencjonalne rozumienie relacji między widzem, artystą a sztuką skutkuje prośbą do widzów, by przyjęli spektakl tak, jak urodzinową niespodziankę.

Scenariusz, reżyseria i choreografia: Monika Błaszczak
Scenografia: Elżbieta Błaszczak
Wykorzystano fragment utworu: O sole mio Eduardo di Capua
Występują: Goście Urodzinowi
Premiera: 14.03.2015

Monika Błaszczak – urodzona 13 marca 1997 roku w Gorzowie Wielkopolskim uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, uczestniczka programu dla wybitnie zdolnych Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, założycielka zespołu młodych twórców Kreatywni Uśmiechnięci Nawet Artystyczni (KUNA), odnosząca sukcesy na polu choreograficznym, literackim i teatralnym.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 17:00

Poznań: Scena Robocza – Centrum Rezydencji Teatralnej, ul. Grunwaldzka 55, barak 1. Promocja tomiku wierszy o godz. 17.00, pokaz spektaklu o godz. 18.30.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close