Poznań/Wystawa „Let’s Dance”: Trajal Harrell „Antigone jr.”

Zdjęcie: Poznań/Wystawa „Let’s Dance”: Trajal Harrell „Antigone jr.”

Fot. Whitney Browne

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach intensywnego weekendu performatywnego wokół wystawy Let’s Dance Art Stations Foundation i program Stary Browar Nowy Taniec, we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca zapraszają do wspólnej – praktycznej i teoretycznej – refleksji.  W Poznaniu gościć będzie amerykański choreograf Trajal Harrell, który od 2001 roku zadaje sobie pytanie, co by się stało, gdyby przedstawiciele harlemskiej tradycji tańca vogue pojawili się w Judson Church w Greenwich Village by zatańczyć u boku protagonistów postmodern dance? Wyobrażając sobie to hipotetyczne spotkanie, Harrell poddaje oglądowi kultowy NO MANIFESTO Yvonne Rainer  z 1965 roku. Większość jej kategorycznych „NIE” ustępuje miejsca  równie stanowczym „MOŻE”…

Od 2001 roku nowojorski tancerz i choreograf Trajal Harrell w serii spektakli o różnych „rozmiarach” (od XS do L) pod wspólnym tytułem Twenty Looks or Paris is Burning at The Judson Church zestawia ze sobą tradycje awangardowego tańca post modern i vogue. Voguing to mocno wystylizowany improwizowany taniec czerpiący ruchy, pozy i dynamikę z wybiegów mody i kolorowych czasopism. Styl (zwany także „tańcem modelek”) narodził się na początku lat 60. w tanecznych lokalach Harlemu w środowisku Afroamerykanów i Latynosów – gejów, lesbijek i transseksualistów – którzy kopiowali gesty i pozy, podpatrywane w modowej prasie (nazwa tańca pochodzi od sławnego pisma „Vogue”). Dla Harrella punktem wyjścia stało się pytanie: co by się stało, gdyby tancerze z Harlemu zjawili się w latach 60. w Judson Church, by zatańczyć u boku protagonistów tańca postmodern? W Antygonie Jr. – czwartej odsłonie cyklu – Harrell sprowadza dramat Sofoklesa jedynie od pierwszej sceny, skupiając się na relacji i tragicznym przeznaczeniu Antygony i jej siostry Ismeny. Poprzez uwspółcześnioną taneczną wersję greckiej tragedii spektakl konfrontuje antagonizm między tańcem postmodern a dramatyczną tradycją tańca modern.

Dzień później, 11 października o godz. 18.00, organizatorzy zapraszają również na wykład, podczas którego Trajal Harrell opowie o swojej pracy nad Twenty Looks or Paris is Burning at The Judson Church. Więcej

choreografia: Trajal Harrell

taniec: Trajal Harrell, Thibault Lac

dramaturgia: Gérard Mayen

kompozycja dźwięku: Trajal Harrell

koprodukcja/rezydencja:
Menagerie de Verre-Paris, Workspace Brussels, Pact Zollverein-Essen

premiera: 2013

Bilety w cenie 15zł i 10zł (ulgowe) dostępne w Punktach Informacyjnych Starego Browaru oraz na ebilet.pl

Do pobrania:

ULOTKA

Więcej informacji o wystawie LET’S DANCE

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Poznań: Studio Słodownia 3, Stary Browar, ul. Półwiejska 42.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close