Poznań: X Stary Browar Nowy Taniec na Malcie – „Let’s Dance”

Zdjęcie: Poznań: X Stary Browar Nowy Taniec na Malcie – „Let’s Dance”

Grafika: Michał Łuczak.

Wersja do druku

Udostępnij

Taneczna scena przemieniona w siłownię? albo w dyskotekowy dancefloor? czy w modowy catwalk? Taniec współczesny coraz częściej wydarza się w sferze pomiędzy: miedzy konwencjami sztuki a przestrzenia zachowań potocznych. Artyści coraz uważniej przyglądają się temu, co na wyciagnięcie ręki – jak poruszamy się na ulicy, w klubie, podczas joggingu, towarzyskiego spotkania, nawet podczas seksu. I czynią z tego swój temat. Oczywiście ich praktyka byłaby trudna do wyobrażenia (a przynajmniej niezbyt zrozumiała), gdyby wcześniej, w połowie lat 60., twórcy tańca postmodern nie uznali, ze tancerzem może być każdy, a tańcem – wszystko, nawet zwykłe chodzenie czy bieganie. Dziś nadal konfrontujemy się z konsekwencjami tamtego odkrycia: nie tylko widzimy na scenie najprostsze codzienne gesty, ale i na tańczących amatorów patrzymy nierzadko jak na bezpośrednich spadkobierców klasyków postmodern dance. Próba opisania tego fenomenu jest wystawa LET’S DANCE kontekstualizujaca tegoroczną festiwalową odsłonę programu Stary Browar Nowy Taniec.

Właściwa dla tanecznych rewolucjonistów postmodern awangardowa fascynacja życiem (ruchem) codziennym i otaczająca nas (społeczna i polityczna) rzeczywistością oraz inspiracje najnowszymi trendami w sztuce wyznaczyły kierunki rozwoju choreografii na świecie i do dziś stanowią główny punkt odniesienia dla wszystkich poszukujących, choreografów i artystów performance. Stad tez w tym roku zagoszczą w Starym Browarze spektakle zarówno dojrzałych twórców (Jérôme’a Bela, Willi Dornera, Rebecki Lazier, Frédéricka Giesa, Isabelle Schad), jak i reprezentantów najmłodszego pokolenia choreografów. Nie zabraknie artystów, którzy podążając za przekonaniem, ze wszystko może być tańcem, wystawiają widzów na próbę konsekwentnie poszerzając definicje choreografii, oraz tych, którzy w myśl przewodniego hasła sprowokują nas do działania stwarzając tym samym okazje do własnego doświadczania i współkreowania tańca. A wszystko to w demokratycznym tonie i nierzadko popowej formie. Bo przecież to właśnie (i dopiero) masowa kultura popularna pozwoliła każdemu z nas tańczyć.

A zatem LET’S DANCE!

 

Do pobrania:

PROGRAM

Więcej informacji o spektaklach i wydarzeniach przeglądu:

http://malta-festival.pl/pl/program/stary-browar-nowy-taniec

http://www.artstationsfoundation5050.com/taniec/wydarzenie/stary-browar-nowy-taniec-na-malcie-2015/2482

***

Wystawa LET’S DANCE

19 czerwca – 18 października 2015

kuratorzy: Joanna Lesnierowska, Tomasz Plata, Agnieszka Sosnowska

ARTYŚCI

Sztuki wizualne:  Wojciech Bąkowski, Vanessy Beecroft , Akademia Ruchu,  Dan Flavin, Grupa Projektowa Centrala, Karska/Went, Katarzyna Kozyra, Christian Jankowski, Agnieszka  Polska,  Józef Robakowski, Artur Żmijewski

Program performatywny: Alexandra  Bachzetsis, Jérome Bel, Willi Dorner, Forced Entertainment, Massimo Furlan,  Frédéric  Gies, Jesse  Aron  Green,  Trajal  Harrell, Tony  Orrico, Yvonne Rainer

Sztuka internetu (teledyski, YouTube, Facebook): Atoms for Peace, Beyonce, Spike Jonze , Jungle, The Knife, R.E.M

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Poznań: Stary Browar, ul. Półwiejska 42.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close