Poznań/XIII Short Waves Festival: „Dances with Camera”

Zdjęcie: Poznań/XIII Short Waves Festival: „Dances with Camera”

"Dances with Camera"

Wersja do druku

Udostępnij

Dances with Camera to międzynarodowy, tematyczny konkurs dedykowany filmom, w których na pierwszy plan wysuwa się ruch i ekspresja fizyczna. W tegorocznej selekcji konkursowej znalazły się aż 23 krótkometrażowe filmy z 15 krajów, stworzone przez 14 reżyserek i 12 reżyserów, które zaprezentowane zostaną w dwóch 90-minutowych zestawach.

 

Pokazy Dances with Camera już od ośmiu lat są częścią Short Waves Festival, niezmiennie udowadniając, jak wszechstronnym i uniwersalnym językiem jest ruch. Ekspresja ciała nierzadko zdolna jest przekazać więcej niż słowa, otwierając nowe możliwości w budowaniu filmowych narracji  – także w formach nielinearnych, czy odzwierciedlających logikę emocjonalną. W tym programie twórcy poprowadzą nas przez szerokie spektrum emocji, poddając refleksji nie tylko doświadczenia towarzyszące nowej, pandemicznej rzeczywistości, ale też bardziej fundamentalne ludzkie relacje, wartości, czy konteksty społeczne.

 

 

Dances with Camera / Zestaw II

Virus / Nauris Buksevics / Wielka Brytania / 2020 / 6′
Grupa profesjonalnych tancerzy współczesnych wychodzi na ulice Londynu na parę godzin przed lockdownem, by pokazać,  zinterpretować i wystąpić, jak się później okazało po raz ostatni na długi czas, nadciągającą globalną i lokalną niepewność w czasach pandemii COVID-19.


Ben / Gabriel Beddoes, Ilaria Vergani Bassi, Mattia Parisotto, Teresa Sala / Włochy / 2019 / 8′

Ben otwiera oczy pewnego wilgotnego poranka w środku sezonu. Witają go nadal włączone światła miasta, jego sygnalizacja świetlna, mętna rzeka. Biały niczym puste prześcieradło, Ben nie zna kodów językowych, ani nawet kodów mowy ciała.

Sepa / Viktorija Vrublevska / Łotwa / 2020 / 2′

Poetycki film krótkometrażowy który eksploruje proces rozdzielenia matki i córki poprzez wykorzystanie tańca współczesnego i muzyki Marka Pritcharda.

The Bait / Chenglong Tang / Chiny / 2020 / 6′

Trójkę bohaterów porywa szalony wyścig. Będą walczyć by wygrać… ale po co? Co jeśli to wszystko to tylko przynęta? Film przenosi do współczesnego świata pradawną przypowieść o Jiang Gong, skromnym rybaku i wspaniałym strategu dynastii Zhou, który skutecznie łowił bez przynęty. Uniwersalna opowieść o utracie tożsamości, porzuceniu samego siebie i wyrzeczeniu wolnej woli.

YEL (ԵԼ) / Rima Pipoyan / Armenia / 2020 / 4′

YEL to krótkometrażowy film tańca o walce rozbieżności wewnątrz istoty ludzkiej oraz reakcji którą mogą w niej lub nim wzbudzić kontrasty świata zewnętrznego. A tylko samoprzezwyciężenie może dać człowiekowi poczucie zwycięstwa.

New Year (Anul Nou) / Corina Andrian / Rumania / 2021 / 12′
Odnowa jaka przychodzi z nowym rokiem uosabia idealistyczny nowy początek, dlatego właśnie ludzie zawsze z niecierpliwością oczekują nadejścia Nowego Roku (Anul Nou). Jednak, pierwszy Nowy dzień zdaje się już niszczeć i starzeć od nagromadzonego czasu i straty.


Don’t Kiss, Kiss .mov / Carl Olssen, Fabio Liberti / Szwecja / 2020 / 8′

Scena jest ustawiona, zarazem znajoma i nieznajoma. Dwóch mężczyzn połączonych spojrzeniem tak magnetycznym, że skłania ich do wstania i splecenia się w uścisku. Czemu służy ten pocałunek? Czy to namiętność, więź, ekspresja, obowiązek? Może to wszystkie te elementy i więcej, a może nic więcej poza dotykiem.

You wanted rivers / Magdalena Zielińska / Polska / 2020 / 7′
Nigdy nie dostajemy tego, czego tak naprawdę chcemy. Nigdy nie jesteśmy zadowoleni z tego, co
otrzymujemy. „You Wanted Rivers” to film taneczny o pragnieniach, które nas wyniszczają i
sprawiają, że podążamy ryzykownymi ścieżkami. Ścieżki te pozostawiają nas wiecznie
spragnionymi i wiecznie zaślepionymi.

Transumanato / Elena Skripkina / Rosja / 2020 / 8′

Film składa się z trzech układów tanecznych, które obrazują życie w piekle Dantego (Boska Komedia) jako wizjonerskiej podróży w głąb samego/samej siebie.


TA MARA / Iwona Pasińska / Polska / 2020 / 10′

Tamara Lempicka była wyjątkową artystką, jej obrazy są nowoczesne i pełne żywych kolorów. Znajdywała inspirację w kubizmie, obrazach neoklasycznych Boticelliego oraz ruchomych obrazach (które stały się popularne latach 20-stych i 30-stych). Jej styl życia był niekonwencjonalny i skandaliczny.

Lazarus / Tuixén Benet / USA / 2020 / 9′

Poprzez dialog prowadzony pomiędzy ruchem a krajobrazem, Lazarus to refleksja na temat uprzedmiotowienia kobiecego ciała w filmie. Znany cytat z Edgara Allana Poe śmierć pięknej kobiety to bezsprzecznie najbardziej poetycki temat na świecie wyzwala serię wzlotów i upadków, które umykają poetyce, zbyt usilnie starając się ją odnaleźć.

Navigation / Marlene Millar / Kanada / 2020 / 13′

Rozgrywający się w spektakularnym regionie Burren na zachodnim wybrzeżu Irlandii, Navigation zgłębia obecny kryzys humanitarny związany z wysiedleniem i przemieszczeniem, który jest doświadczany zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo. Rytm, ruch, wokal i krajobraz definiują i uosabiają tę eksplorację, z udziałem 10 tancerzy, piosenkarzy, oraz 40-osobowego chóru.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Poznań: Kino Muza, ul. Święty Marcin 30, sala 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close