Poznań/XIII Short Waves Festival: „Dances with Camera”

Zdjęcie: Poznań/XIII Short Waves Festival: „Dances with Camera”

"Dances with Camera"

Wersja do druku

Udostępnij

Dances with Camera to międzynarodowy, tematyczny konkurs dedykowany filmom, w których na pierwszy plan wysuwa się ruch i ekspresja fizyczna. W tegorocznej selekcji konkursowej znalazły się aż 23 krótkometrażowe filmy z 15 krajów, stworzone przez 14 reżyserek i 12 reżyserów, które zaprezentowane zostaną w dwóch 90-minutowych zestawach.

 

Pokazy Dances with Camera już od ośmiu lat są częścią Short Waves Festival, niezmiennie udowadniając, jak wszechstronnym i uniwersalnym językiem jest ruch. Ekspresja ciała nierzadko zdolna jest przekazać więcej niż słowa, otwierając nowe możliwości w budowaniu filmowych narracji  – także w formach nielinearnych, czy odzwierciedlających logikę emocjonalną. W tym programie twórcy poprowadzą nas przez szerokie spektrum emocji, poddając refleksji nie tylko doświadczenia towarzyszące nowej, pandemicznej rzeczywistości, ale też bardziej fundamentalne ludzkie relacje, wartości, czy konteksty społeczne.

 

Dances with Camera / Zestaw I

 

Unleash / Sean Wirz / Szwajcaria / 2020 / 7′
Piątka zupełnie obcych sobie osób spotyka się w środku nocy i włamuje do opuszczonego domu. Operacja została zaplanowana w szczegółach. Czy są squattersami? Wandalami? Nic z tych rzeczy! Ich celem jest uciec od ograniczeń ich własnych domów. Muszą uwolnić się od więzów codziennego życia. To nie włamanie, ale wyłamanie.

Dancing is an Old Friend / Marta Renzi / USA / 2020 / 12′

Dwie przyjaciółki ponownie nawiązują kontakt przez internet. Jedna z nich jest profesjonalną tancerką, druga tańczy tylko dla przyjemności. Tak samo jak ich przyjaźni, ich tańcu udaje się górować nad czasem i odległością.

Rekonstruktio / Pia Andell / Finlandia / 2021 / 17′

Dwoje starych przyjaciół ze szkoły, kobieta i mężczyzna, spotykają się by wspominać młodość. Gdy budzą się ich młodzieńcze wspomnienia, list który kobieta wtedy napisała przywołuje zupełnie inne obrazy imprezy szkolnej w hotelu w 1982 roku.


Fauteuil lit / Maksym Kotskyi / Ukraina / 2021 / 5′

Dziś obudził się wcześniej. Dziś po raz pierwszy zdał sobie sprawę jak bardzo irytuje go światło, pochlebstwa i słanie łóżka. Historia o srebrze, lisie i słoiku mleka.

Fibonacci / Tomáš Hubáček / Czechy / 2020 / 8′
Ludzkie stado przepływa przez faliste pola. Nieoświecony łowca przecina jego drogę. Środowiskowy film tańca lub audiowizualna medytacja na temat obecności ciągu Fibonacciego w krajobrazie, zachowaniu stadnym, strukturze filmu i muzyce.

Can’t kill us all / Botis Seva / Wielka Brytania / 2020 / 8′

Teatralne doznanie łączące hip hop, teatr i film stworzone przez tanecznego eksperymentalistę Botisa Sevę, Can’t kill us all ukazuje pogarszający się stan emocjonalny i fizyczny człowieka, który stawia czoło życiu w lockdownie.

 

It Cries Too Loudly / Dolly Sfeir / USA / 2021 / 8′
Czując zdruzgotanie i bezsilność obserwując wybuch w Bejrucie w 2020 roku oraz jego następstwa, libańsko-amerykańska choreografka i reżyserka Dolly Sfeir postanowiła stworzyć pracę, która wyrazi jej kruchy stan emocjonalny. It Cries Too Loudly to film tańca zgłębiający przeplatające się radość i tragedię w jej burzliwej ojczyźnie oraz doświadczenie bycia imigrantem.

 

Divided We Scroll / Klaas Diersmann / Wielka Brytania / 2019 / 5′

Divided We Scroll to eksperymentalny i ponury obraz naszej bliskiej relacji z technologią, która stała się obsesyjna, kompulsywna oraz odosabniająca. Poprzez taniec współczesny, zgłębiamy mrożącą krew w żyłach rzeczywistość nieustannie połączonego świata, w którym dane i oprogramowanie cały czas przedefiniowują nas w kontekście coraz bardziej złożonej sieci technologicznej.

Downriver / Andrea Boll / Austria / 2020 / 10′

Grupa ludzi wyłania się z wody. Starają się opierać prądowi rzeki oraz strumieniowi ludzi w mieście, jednak w końcu mu się poddają i zostają wyrzuceni na brzeg. Opuszczeni, szukają schronienia. W trakcie filmu pod prąd, opór i oddanie przejawiają się jako pierwotny instynkt, strategia przetrwania.

Suspended Motion / Sima Gonsai / Wielka Brytania / 2020 / 3′
Suspended Motion ukazuje wymianę ruchów i uczuć w odpowiedzi na dotyk, światło i dźwięk. Zgłębia to za pomocą obserwacji relacji pomiędzy głuchoniemymi tancerzami a pełnosprawnymi tancerzami, których prowadzą przez środowisko obcowania w przestrzeni za pomocą zmysłów.

As It Ends, It Begins / Or Meir Schraiber, Treyden Chiaravalloti / USA / 2020 / 9′

W filmie czerpiącym z kinetyki, człowiek przemierza tereny toksycznej męskości.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Poznań: Kino Muza, ul. Święty Marcin 30, sala 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close