Poznań/XIV Short Waves Festival: „Dances with Camera” cz. 2

Zdjęcie: Poznań/XIV Short Waves Festival: „Dances with Camera” cz. 2

Konkurs „Dances with Camera” cz. 2

Short Waves Festival – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych odbędzie się w Poznaniu w dniach 14-19 czerwca. Od prawie 10 lat jednym z głównych punktów programu jest międzynarodowy konkurs Dances with Camera poświęcony filmom, których wspólnym mianownikiem jest fizyczna ekspresja i taniec zaklęte w oku kamery. Ruch jest uniwersalnym językiem, którym nierzadko można wyrazić to, co wymyka się słowom, dlatego konkurs Dances with Camera to znacznie więcej, niż tylko estetyczna uczta. Poprowadzi nas przez szerokie spektrum nastrojów – od humoru po nostalgię, od ironii po patos – prezentuje obrazy abstrakcyjne i surrealistyczne, jak również głęboko refleksyjne i pełne emocji, eksplorujące społeczne doświadczenia. W tegorocznej selekcji konkursowej znalazło się 16 filmów z 10 krajów, które ubiegać się będą o nagrody jury i publiczności. Wśród nich widzowie obejrzą zarówno formy fabularne, jak i eksperymentalne, przemawiające różnorodnymi środkami filmu i choreografii.

Wersja do druku

Udostępnij

Program:

1. Firebird Reimagined

Człowiek, natura i technologia zderzają się w śmiałej, nowoczesnej interpretacji kultowego dzieła Strawińskiego Ognisty ptak. Stworzony, by upamiętnić 50, rocznicę śmierci kompozytora, oryginalny eksperymentalny film tańca autorstwa McNicol Ballet Collective opiera się na narracji z poprzedniej epoki, jednak zawiera tematy, które odnoszą się przede wszystkim do współczesnego świata.Wielka Brytania / 2021 / Eksperyment / 6’ / Nauris Buksevics

2. PASSAGE

Artysta tworzy dźwięki do filmu z udziałem konia i rozpływa się we własnej imitacji. Nakręcony przy użyciu taśmy 16 mm, film puszcza oko do Eadwearda Muybrige’a i jego przedkinowych eksperymentów z końmi.

Niemcy / 2020 / Eksperyment / 13’ / Ann Oren

3. Neon Phantom

João jest dostawcą, który marzy o motocyklu. Powiedziano mu, że wszystko będzie jak w musicalu.

Brazylia / 2021 / Fabuła / Leonardo Martinelli

4. La Galerie

Podczas nocnej wizyty w muzeu niespodziewana więź pomiędzy kobietą a obrazem prowadzi do nieoczekiwanej podróży pomiędzy rzeczywistym a nierzeczywistym.

Kanada / 2021 / Fabuła / 11’ / Loup-William Théberge

5. High Winds & Slippery Surfaces

Ulotne ciało walczy o utrzymanie kontroli nad ruchem, gdy znajduje się w niestabilnym i nieprzewidywalnym środowisku. Film eksperymentuje z dysonansem pomiędzy ruchem fizycznym, dźwiękiem i przestrzenią, by pobudzić zmysł kinestetyczny widza.

Wielka Brytania / 2021 / Eksperyment / 1’ / Corinne Jola, Pernille Spence, Zoë Irvine

6. Warsaw Triptych

Trzy przedstawione na ekranie etiudy korespondują ze sobą, stanowiąc jednocześnie trzy niezależne części. Jedne abstrakcyjne, wyjęte z rzeczywistości i skupione wokół emocji czy traum zaczerpniętych z tekstów poezji lub z historii, inne osadzone w przestrzeni wydarzeń wojennych, skupione wokół relacji międzyludzkich, które w tym okresie wystawiane były na próbę, a jeszcze inne inspirowane warstwą wizualną, samym kształtem i obrazem postaci uwiecznionych na zdjęciach.

Polska / 2021 / Fabuła / 15’ / Natalia Jóźwiak, Sebastian Piotrowicz

7. Dancen

Dancen jest wynikiem krótkich, intymnych spotkań 5 tancerzy w Pina Bausch Centre, przygotowujących serię występów ulicznych w Wuppertalu w Niemczech we wrześniu i październiku 2021. Film przygląda się ulotnym impulsom, które żyją pośród momentów dnia. Ich precyzyjna jakość mieści się pomiędzy cichymi nawykami, czyli przestrzenią zamieszkiwaną przez tęsknotę, marzenia, surrealizm.

Rumunia / 2021 / Fabuła / 16’ / Corina Andrian

8. Walks with Me

80-letnia Sanna mieszka sama ze swoimi wspomnieniami i roślinami doniczkowymi. Pewnego dnia Sanna widzi ze swojego okna zdarzenie, które sprawia, że wspomina przyjaciół i dostrzega własną samotność.

Finlandia / 2021 / Fabuła / 11’ / Kati Kallio

***

BILETY: https://bilety24.wp.pl/kino/479-short-waves-2022-dances-with-camera-ii-76788?id=404299
Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/eNeKAR3ou

Strona festiwaluhttps://shortwaves.pl/

Kadr z filmu „Firebird Reimagined”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Firebird Reimagined”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „PASSAGE”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „PASSAGE”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Neon Phantom”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Neon Phantom”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „La Galerie”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „La Galerie”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „High Wind & Slippery Surfaces”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „High Wind & Slippery Surfaces”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Warsaw Triptych”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Warsaw Triptych”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Dancen”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Dancen”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Walks with Me”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Walks with Me”. Fot. materiały organizatorów

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:30

Poznań: Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close