Poznań/XIV Short Waves Festival: „Mov(i)e Flow” – pokaz polskich filmów tańca

Zdjęcie: Poznań/XIV Short Waves Festival: „Mov(i)e Flow” – pokaz polskich filmów tańca

„Mov(i)e Flow” – pokaz polskich filmów tańca

Short Waves Festival – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych odbędzie się w Poznaniu w dniach 14-19 czerwca. Od prawie 10 lat jednym z głównych punktów programu jest międzynarodowy konkurs Dances with Camera poświęcony filmom, których wspólnym mianownikiem jest fizyczna ekspresja i taniec zaklęte w oku kamery. W tegorocznej selekcji konkursowej znalazło się 16 filmów z 10 krajów, które ubiegać się będą o nagrody jury i publiczności. Wśród nich widzowie obejrzą zarówno formy fabularne, jak i eksperymentalne, przemawiające różnorodnymi środkami filmu i choreografii. W tym roku, dodatkowo, sekcja konkursowa Dances with Camera została rozszerzona o dwa segmenty programowe poświęcone tańcowi. Jako drugi odbędzie się set 8 krótkometrażowych filmów stworzonych przez polskich artystów tańca i filmu, które zostały wyróżnione w pierwszej edycji programu Mov(i)e Flow – Polish  Showcase & Mentoring. Program łączy w sobie ideę konkursu, edukacji, promocji i dystrybucji polskich filmów tańca i filmów artystycznych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Wstęp wolny.

Wersja do druku

Udostępnij

Program:

  1. Szpule
    Szpule to krótkie wideo inspirowane kobietami i historycznym strajkiem szpulek w Żyrardowie w 1883 roku (pierwszy współczesny strajk w historii Królestwa Polskiego). Ruch, muzyka i obrazy tworzą oniryczną i mocną historię kobiet, które zdecydowały się przemówić i działać we własnym imieniu.

Polska / 2020 / Fabuła / 9’ / Maria Bijak

2. Edge

Pełna różnorodnych emocji opowieść o relacji dwojga ludzi, balansującej „na krawędzi”. W realizacji filmu została wykorzystana technika tańca modal uderground, która zawiera wiele archetypowych elementów wyraźnego podziału na role męskie i żeńskie, co wzmacnia wydźwięk tej historii w kontekście pandemii oraz protestów kobiet wydarzających się od końca roku 2020. Twórcy zamiast łatwych odpowiedzi proponują klucze interpretacyjne do wielu historii.

Polska / 2020 / Fabuła / 10’ / Paulina Święcańska

3. Manifest kobiety żywej

U początku historii bohaterki etiudy stoi fascynacja rzeźbą Danaida autorstwa Augusta Rodina. Przez lata wydawała nam się opowiadać jedynie o pięknie kobiecego ciała, niedawno objawiła się jako opowieść o cierpieniu. Tematem etiudy stały się role nakładane na kobiety przez kulturę i tradycje, które ujęte zostały w rzeźbach wchodzących w skład Bramy Piekieł – odnaleźliśmy tam Kobietę Tonącą we Wstydzie, Kobietę Upadłą i Kobietę Piękną. Bohaterka Manifestu zastyga w każdej z tych ról, by w końcu podjąć próbę ucieczki, zdarcia z siebie warstw wymagań stawianych jej z racji płci. Całość historii nie ma charakteru fabularnego, składa się z impresji, obrazów powstałych w wyobraźni twórców- taniec stał się więc najbardziej zasadnym środkiem do opowiedzenia historii zmagań bohaterki, ze względu na wpisaną weń niedosłowność i mnogość interpretacji.

Polska / 2020 / Fabuła / 5’ / Agnieszka Borkowska

4. Escape Room

Escape Room to adaptacja utworu choreograficznego w oryginale prezentowanego na scenie pt. Śniło mi się, że po nas został pusty pokój w choreografii i wykonaniu Barbary Bujakowskiej i Pauliny Wysockiej. Transformacja pracy w ruchomy obraz w aktualnej sytuacji politycznej i społecznej oraz wybór interpretacji roli Pauliny przez Karola Miękinę otworzyły nowe znaczenia i możliwości interpretacyjne.

Polska / 2020 / Fabuła / 14’ / Anna Bajjou

5. You Wanted Rivers

Nigdy nie dostajemy tego, czego tak naprawdę chcemy. Nigdy nie jesteśmy zadowoleni z tego, co otrzymujemy. You Wanted Rivers to film taneczny o pragnieniach, które nas wyniszczają i sprawiają, że podążamy ryzykownymi ścieżkami. Ścieżki te pozostawiają nas wiecznie spragnionymi i wiecznie zaślepionymi.

Polska / 2020 / Fabuła / 7’ / Magdalena Zielińska

6. Desmia X

Raz założyłam czarne męskie rękawiczki. I czarną sukienkę, i bardzo wysokie szpilki. Żadna z tych rzeczy nie była moja. I przypomniał mi się sen,który kiedyś śniłam. Śniłam ten sen, a we śnie tańczyłam. Gdy zdjęłam rękawiczki, obudziłam się. To wideo tańca jest kreatywnym zapisem procesu bazującego na metodyce Ruchu Autentycznego.

Polska / 2020 / Fabuła / 3’ / Alicja Miszczor, Piotr Werewka

7. Go Beyond the System

Teledysk do utworu White Lies zespołu Son Lux.

Polska / 2020 / Fabuła / 5’ / Anna Tymków, Daniel Górski

8. Kant

W filmie wybrzmiewa muzyka Johna Kandera z musicalu Kabaret. Podobnie jak musical, oddaje napięcie ostatnich dni Republiki Weimarskiej, w obliczu nadciągającej apokalipsy. Publiczność niczym upozowane, dobrze ubrane manekiny, wpatruje się w scenę i konferansjerkę z równie plastycznym uśmiechem na twarzy, czekając na występ.

Polska / 2020 / Fabuła / 8’ / Joanna Drabik

Wydarzenie na FBhttps://fb.me/e/226FZQeFR

***

Strona festiwaluhttps://shortwaves.pl/

Kadr z filmu „Szpule”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Szpule”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Edge”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Edge”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Manifest kobiety żywej”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Manifest kobiety żywej”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Escape Room”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Escape Room”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „You Wanted Rivers”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „You Wanted Rivers”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Desmia X”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Desmia X”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Go Beyond the System”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Go Beyond the System”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Kant”. Fot. materiały organizatorów

Kadr z filmu „Kant”. Fot. materiały organizatorów

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Poznań: Polski Teatr tańca, ul. Stanisława Taczaka 8

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close