Wersja do druku

Udostępnij

Spotkanie wokół książki Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu. Z autorką – historyczką i krytyczką tańca Anną Królicą – rozmawiać będą Marta Kula i Witold Mrozek.

Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu to zaproszenie czytelników do wspólnej podróży w czasie, której celem jest poznanie specyfiki i najnowszej historii polskiego tańca oraz jego choreografów i tancerzy. Podróż ta zaczyna się jeszcze w latach 70., od poplątanych korzeni tańca współczesnego – wyrastających z awangardy teatralnej oraz baletu. Przemierzamy burzliwą dekadę lat 90. – okres powstawania do dziś ważnych i czynnych zespołów, takich jak Śląski Teatr Tańca czy Polski Teatr Tańca – by wreszcie poznać najmłodsze pokolenie tancerzy i choreografów.

W toku narracji pojawiają się wypowiedzi samych artystów – uczestników i twórców tej historii. Nieprzywoływane dotąd niemal nigdzie źródła i fakty – przeplatają się z rozważaniami sytuującymi polski taniec współczesny w szerszym, europejskim kontekście. Sztuka do odkrycia to nie tylko pasjonująca historia, pełna wiadomości nie do przeczytania gdzie indziej – ale też solidna dawka wiedzy teoretycznej, podanej w przystępny sposób.

Książka wypełnia ważną lukę na rynku wydawniczym. Między innymi z powodu dotychczasowego braku literatury o tańcu, często jawi się on jako sztuka, którą trudno się odkrywa i poznaje. Te szkice mają być swoistym przewodnikiem po jej świecie.

Publikacja ukazała się nakładem Mościckiego Centrum Kultury w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta w Tarnowie.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Kawiarnia Mała Litera, Łódź

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close