Kasia Sitarz zaprasza na warsztat Między ciałem a głosem. Warsztat realizowany jest ramach stypendium badawczego Grażyny Kulczyk 2019 i zorganizowany przy współpracy z Ogrodem Dendrologicznym w Przelewicach.
Prowadząca o warsztacie:
Doświadczamy świata poprzez zmysły. To one dostarczają nam informacji na temat naszego otoczenia oraz ciała, naszej rzeczywistości zewnętrznej i wewnętrznej. Zmysł słuchu pozwala człowiekowi monitorować świat nawet poza linią wzroku czy też w ciemności i robi to szybciej niż którykolwiek z innych zmysłów. Świadomy akt słuchania staje się czynnością fizyczną, angażującą całe ciało, odkrywającą bogactwo zjawisk zachodzących wokół i w nas. Zapraszam na spotkanie warsztatowe z ciałem, głosem i tym wszystkim co pomiędzy. Będziemy wspólnie oddychać, słuchać i obserwować swoje doznania wewnątrz i na zewnątrz. Będziemy mruczeć, szeptać, dźwięczeć, burczeć, ziewać i przeciągać się leniwe, tak abyśmy mogli poczuć swoje ciało i puścić niepotrzebne napięcia. Wprowadzimy ciało w przyjemną pulsację oraz pobudzimy wibracje strun głosowych, tak aby doświadczyć relaksujących właściwości naszego własnego głosu. Wyostrzymy słuch i wybierzemy się na dźwiękowy spacer po pięknej scenerii przelewickiego parku dendrologicznego, którego dźwiękowy pejzaż nieustannie obdarza nas unikatowym brzmieniem tutejszej natury.
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną nawiązać kontakt z ciałem i głosem, a także pozwolić sobie na doświadczanie zmysłowe w czułości natury i przyjemności.
Uczestnicy proszeni są o zabranie wygodnego i ciepłego stroju oraz wody do picia. Przed i po warsztacie można swobodnie korzystać z dobrodziejstw ogrodu. Na miejscu znajduje się również kawiarnia.
Godziny warsztatu: sobota (19 października), godz. 12.00-15.00
Zapisy: info.sitarz@gmail.com (zakup biletu wstępu do ogrodu upoważnia do udziału w warsztacie).
Wydarzenie na FB
Katarzyna Sitarz – niezależna tancerka, performerka, choreografka, instruktorka poszukiwań fizyczno-głosowych oraz podróżniczka. Od wielu lat eksploruje techniki wokalno-improwizacyjne z mistrzami takimi jak: Meredith Monk, Andrew Morrish, Jeorge Parente, Ivo Dimchev czy Irena Tomažin; obecnie studiuje w Instytucie Fizjologii Głosu Lichtenbergera w Niemczech. Jednocześnie zgłębia tajniki tradycyjnego śpiewu, a w szczególności białego głosu, który też eksploruje w swoich artystycznych działaniach. W 2016 roku w ramach programu Solo Projekt Plus w Art Stations Foundation w Poznaniu stworzyła performatywny koncert Per-sona, a obecnie w ramach Stypendium Badawczego Grażyny Kulczyk 2019 kontynuuje badania dotyczące relacji ciała i głosu człowieka. W autorskim projekcie Między ciałem a głosem zgłębia delikatną i intymną a jednocześnie niesamowicie potężną materię, jaką jest ludzki głos, w ciągle zmieniającym się kontekście otaczającej nas rzeczywistości osobistej, artystycznej, społecznej czy politycznej. Studiowała filologię słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz ukończyła Rotterdam Dance Academy (Codarts), kształcąc się na wydziale tańca i choreografii. Uczestniczyła w pierwszej edycji eksperymentalnego programu sztuk performatywnych SMASH Berlin.Katarzyna regularnie tworzy i występuje w Europie, goszcząc również w Brazylii, Argentynie, USA, Kanadzie i Azji. Prowadziła warsztaty m.in. w Fontys Hogeschool voor de Kunsten w Tilburgu, Viva Danca Festival Internacional w Salwadorze, podczas Europejskiej Stolicy Kultury 2009 w Wilnie czy na konferencji 5 zmysłów. Pauza w Poznaniu. Ponadto jest inicjatorką edukacyjnego projektu Poruszyć siebie, który zrealizowany został w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Ryszewku w ramach programu Myśl w Ruchu 2017 Instytutu Muzyki i Tańca. Współpracuje m.in. z Art Stations Foundation w Poznaniu, Teatrem Nowym w Warszawie czy MAAS Theater w Rotterdamie.
Warsztat Między ciałem a głosem realizowany jest ramach stypendium badawczego Grażyny Kulczyk 2019 i zorganizowany przy współpracy z Ogrodem Dendrologicznym w Przelewicach.