Przelewice: Magda Jędra „Botanic Body / Ciało Botaniczne” – wydarzenie performatywne

Zdjęcie: Przelewice: Magda Jędra „Botanic Body / Ciało Botaniczne”  – wydarzenie performatywne

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Witryna Kultury zaprasza na wydarzenie performatywne, podczas którego Magda Jędra projektem Botanic Body zainauguruje w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach program rezydencyjny LABORATORIUM KULTUR. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć materiał wypracowany przez artystkę, która jako pierwsza odbyła siedmiodniową rezydencję w tym nowym miejscu.

O projekcie:

Przez nazywanie tego, co rośnie dookoła, świat roślin stał się częścią mojego doświadczenia, którym chcę się podzielić. Zainteresowanie botaniką mocno zmieniło obraz otaczającego świata oraz sposób postrzegania w nim siebie i swojego ciała. Jestem tancerką. Moja praca polega na zamianie tego doświadczenia w doświadczenie sceniczne – Magda Jędra o swojej praktyce

Botanic Body/Ciało Botaniczne

W dawniejszych czasach ludzie byli mocniej związani z naturą. Więź ta wiązała się z rytmem życia człowieka oraz odgrywała kulturową rolę, bardziej dotyczyła życia codziennego, wiązała się z rytuałami, leczeniem chorych. Wiedza potoczna o roślinach i sposobach ich medycznego wykorzystania była szeroko rozpowszechniona. Jest oczywistym, że postęp cywilizacyjny i rozwój technologiczny odsuwa człowieka dalej od natury. Dziś ten temat eksploatuje branża farmaceutyczna i odnoszę wrażenie, że wiedzę o medycznym wykorzystaniu roślin czerpiemy z reklam farmaceutyków, a temat wymierania gatunków lub niszczenia i zanieczyszczania ekosystemów najczęściej pojawia się w newsach opisujących protesty ekologów.

„Ciało botaniczne” rozumiem jako ciało nierozerwalnie związane z całym ekosystemem. Tematem projektu jest ekosystem roślinny oraz miejsce człowieka względem niego i jego stosunek do tego ekosystemu.

 

Trudno jest iść na spacer do lasu lub Parku Trójmiejskiego i nie natknąć się na sterty reklamówek, butelek, opakowań po przekąskach, opony samochodowe, zepsute AGD i to wszystko, o czym pisze Dorota Masłowska w tekście do piosenki Las zespołu Kaszebe. Roślinność przerasta zostawione tam przez ludzi tworzywa, zdając się tym nie przejmować, czasem czyniąc sobie z tego swego rodzaju pergole.

 

Istnieje nurt w kulturze Zachodu podkreślający konieczność dbania o nasze pierwotne środowisko i podkreślający negatywny wpływ biodegradacji na człowieka i jakość naszego życia. Związany z odpowiedzialną konsumpcją, podkreśla konieczność ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, prowadzenia odpowiedzialnej polityki energetycznej, troskę o surowce, o glebę, wodę i powietrze. W wypadku wystąpienia katastrofy ekologicznej jest możliwość częściowego odbudowania populacji różnych gatunków roślin przy wykorzystaniu materiału genetycznego zgromadzonego w bankach nasion. Działaczki społeczne w Ugandzie dbają o zachowanie lokalnej bioróżnorodności, sprzeciwiając się komercyjnej dominacji koncernów na rynku nasion. Wiedza na temat nasion i ich selekcji, przechowywania oraz sadzenia zróżnicowanych i odpornych na zmiany klimatyczne upraw jest przekazywana przez nie przyszłym pokoleniom. Ich walka przeciwstawia się ekspansywnemu, monokulturowemu modelowi rolnictwa, prowadzącego do tego, że uprawy są bardziej podatne na szkodniki i bardziej uzależnione od chemicznych środków ochrony (pestycydów i nawozów).

 

W swoim projekcie chcę się zająć tematem interakcji pomiędzy kulturami roślin a kulturami ludzi. Temat spektaklu / instalacji jest wynikiem mojej fascynacji obecnością roślin w naszym życiu, rosnących pomimo istniejących przeszkód, wręcz „pomimo człowieka”. Przez kolejne tygodnie będę szukała ruchu ciała bliskiego naturze. Chcę przeciwstawić „ciało miejskie” (ciało kulturowe) „ciału organicznemu” (ciału naturalnemu) – Magda Jędra o projekcie

Informacje o wydarzeniu także na FB

***

Organizatorem rezydencji artystycznych LABORATORIUM KULTUR i pokazów projektów w procesie jest Fundacja Witryna Kultury. Uruchomienie i prowadzenie programu możliwe jest dzięki partnerskiej współpracy z Ogrodem Dendrologicznym w Przelewicach.

https://witrynakultury.pl/2019/11/laboratorium-kultur-program-rezydencji-artystycznych-w-przelewicach-1091.htm

Kuratorką i opiekunką programu jest Katarzyna Sitarz.

Fundacja Witryna Kultury (miniaturka)      Kasia Sitarz_Między ciałem a głosem_logo_warsztaty (oryginał)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 12:30

Przelewice: Ogród Dendrologiczny, Przelewice 17, w godz. 12.30-14.00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close