Warszawa: „Ramię w ramię” – Międzynarodowy Dzień Tańca 2022 w Instytucie Teatralnym

Zdjęcie: Warszawa: „Ramię w ramię” – Międzynarodowy Dzień Tańca 2022 w Instytucie Teatralnym

„Ramię w ramię”: Międzynarodowy Dzień Tańca 2022 w Instytucie Teatralnym

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Tańca. W programie m.in. bezpłatne warsztaty taneczne dla dzieci, panel dyskusyjny oraz pokazy prac choreograficznych studentów i absolwentów kierunków tanecznych.

Wersja do druku

Udostępnij

Wojna w Ukrainie i ludobójstwo dokonane przez Rosję wstrząsnęły całym światem. Niestety historia się powtarza i dziś w każdym zakątku Ziemi są ludzie, których dotknęły doświadczenia wojenne. Co możemy z tym zrobić, jeśli nawet uświadomienie sobie krzywd z przeszłości nie może nas ochronić?

My, Ukraińcy, znaleźliśmy siłę, jednocząc się wokół wspólnej prawdy, naszego pragnienia wolności, sprawiedliwości i życia. Kiedy jesteśmy razem, nasz ból zamienia się w potężną, twórczą i afirmującą życie energię, strach znika, a wspólne doświadczenia stają się naszą wspólną dumą.

Od samego początku wojny ludzie z Ukrainy i Polski pracują ramię w ramię. W Międzynarodowym Dniu Tańca umacniamy naszą jedność w dziedzinie sztuki i przedstawiamy program będący efektem współpracy ukraińskiego i polskiego środowiska tanecznego. Przez trzy dni zapraszamy do wspólnego tańca, rozmowy, poznawania się za pomocą słów i ruchu, hartując tym samym moc, która może pokonać najbardziej lekkomyślne zło.

Polina Bulat, ukraińska dziennikarka i menadżerka tańca, współkoordynatorka programu Międzynarodowego Dnia Tańca w Instytucie Teatralnym

Kijowska szkoła tańca współczesnego Totem Dance School przez trzy dni (28-30.04) poprowadzi na zielonym terenie Instytutu Teatralnego taneczne kursy mistrzowskie i warsztaty gier dla dzieci z Ukrainy i z Polski od 6. do 14. roku życia. Warsztaty będą odbywać się w języku ukraińskim. Trenerzy na zakończenie zajęć zaproponują dzieciom stworzenie krótkiego układu choreograficznego, który zostanie zaprezentowany rodzicom i opiekunom.

29 kwietnia – w Międzynarodowy Dzień Tańca – o godz. 17.00 odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem polskich i ukraińskich badaczy tańca, choreografów i koordynatorów. Paneliści porozmawiają o podobieństwach i różnicach, jakie pojawiają się na drodze rozwoju sztuki tańca w Ukrainie i w Polsce, ale także o tym, jak sytuacja wygląda obecnie.

Tego samego dnia o godz. 19.00 premierę będzie miał improwizowany spektakl z muzyką na żywo autorstwa Pawła Szamburskiego stworzony przez polską choreografkę Ilonę Gumowską wraz z ukraińskimi tancerzami, którzy z powodu wojny musieli opuścić Ukrainę.

Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca zakończą się 30 kwietnia wieczornym pokazem prac choreograficznych i filmów tańca, stworzonych przez studentów i absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu i Zakładu Tańca w Katowicach oraz polską premierą filmu tanecznego Vodurudu ukraińskiego reżysera i choreografa, założyciela Apache Crew – Anatolija Sachivko. Ten improwizowany folklorystyczny balet filmowy będzie można także obejrzeć na kanale YouTube Instytutu Teatralnego – od 28 do 30 kwietnia.

Bilety na spektakl w reżyserii Ilony Gumowskiej, a także na sobotni wieczór taneczny dostępne są w cenie 15, 25 i 50 złotych na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net. Dochód ze sprzedaży w całości przekazany zostanie Fundacji Trans Kultura.

Ponadto z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru na profilu Instytutu w serwisie Spotify pojawi się cykl podcastów z udziałem przedstawicieli polskiego i ukraińskiego środowiska tanecznego, którzy będą dyskutować o sztuce w nowej rzeczywistości historycznej i o tym, co nas w niej jednoczy.

Więcej informacji – a także ukraińska i angielska wersja językowa – znajduje się na stronie Instytutu.

Harmonogram wydarzeń:

28-30 kwietnia:

Warsztaty dla dzieci i ich opiekunów prowadzone przez Totem Dance School (Kijów): Ruszaj się, graj i tańcz!

11.00-12.00   dzieci  6-8 lat
12.00-13.30   dzieci 9-11 lat
13.30-15.00   dzieci 12-14 lat

Warsztaty będą prowadzone w języku ukraińskim.

28 kwietnia:

On-line – 18.00 – interaktywny spektakl cyfrowy dla dzieci Jestem sobą tam, gdzie jestem autorstwa Tetiany Tizenberg (Kijów). Transmisja na żywo pod linkiem: https://www.youtube.com/c/OpenTheatre

29 kwietnia:

17.00 Panel dyskusyjny Prawo do przebywania na naszych miejscach
Paneliści: Jadwiga Majewska, Polina Bulat, Ryszard Kalinowski, Rafał Koziński, Alexander Manshylin, Anastasia Haishenets, Victor Ruban

19.00 Premiera spektaklu ukraińsko-polskiego Razem, ale daleko w reżyserii i choreografii Ilony Gumowskiej

30 kwietnia:

18.00 Pokazy prac choreograficznych studentów i absolwentów uczelni tanecznych
19.30 Polska premiera filmu ukraińskiego Vodurud” w reżyserii Anatolija Sachivko

Opisy wydarzeń i biogramy:

Opis warsztatów Ruszaj się, graj i tańcz! i biogramy prowadzących

Od 28 do 30 kwietnia zapraszamy dzieci w wieku od 5. do 14. lat oraz ich rodziców i opiekunów do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Tańca. Profesjonalni choreografowie i trenerzy największej ukraińskiej szkoły tańca współczesnego Totem Dance School poprowadzą w plenerze – w zielonej przestrzeni wokół Instytutu Teatralnego – bezpłatne warsztaty ruchowe dla dzieci.

Na dzieci czekają trzy dni kreatywnych zajęć, podczas których będą wspólnie fantazjować, odkrywać, bawić się, poruszać i śnić. Efektem końcowym warsztatów będzie krótki układ choreograficzny, który zostanie zaprezentowany rodzicom i opiekunom.

Każda lekcja jest niezależna: dziecko może uczestniczyć w warsztatach każdego dnia lub wybrać jeden dowolny dzień. W razie niepogody warsztaty odbędą się w sali Instytutu Teatralnego, o wszelkich zmianach organizatorzy będą informować mailowo.

Formularz rejestracyjny: https://forms.gle/9wnsKK9YUEBQDmHW7

28 kwietnia od godziny 18.00 pod linkiem https://www.youtube.com/c/OpenTheatre dostępny będzie interaktywny spektakl dla dzieci autorstwa Tatiany Tiesenberg.

Tatiana Tizenberg – choreografka i pedagog z 15-letnim doświadczeniem, dyrektor Totem Dance School w Kijowie. Wychowawczyni małych dzieci i autorka dziecięcych rezydencji twórczych.

Anastasia Lapko – choreografka, tancerka, nauczycielka Totem Dance School

Strona warsztatów: Totem Dance School

Panel dyskusyjny Prawo do przebywania na naszych miejscach

Polska i Ukraina w dziedzinie tańca i sztuki zawsze były blisko. Wspólnie chcemy porozmawiać o podobieństwach i różnicach, jakie pojawiają się na drodze rozwoju tego rodzaju sztuki, ale także o tym, jak sytuacja wygląda obecnie. Do konfrontacji zaproszono ludzi tańca z Polski i Ukrainy – badaczy, teoretyków, choreografów związanych silnie ze środowiskiem tanecznym obu narodów.

Bezpłatne zaproszenia na wydarzenie dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.

Paneliści:

Jadwiga Majewska – krytyk, badacz, teoretyk, tłumacz, taneczny aktywista. Jako kuratorka prowadziła wiele polskich i międzynarodowych projektów artystycznych, badawczych i edukacyjnych m.in. w Izraelu, we Włoszech, na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji, w Białorusi, Ukrainie, Armenii, Gruzji i Turcji. Jest członkiem Dance Critics Association, Congress of Research in Dance, The International Dance Council CID, Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, Polskiego Forum Choreologicznego oraz członkiem założycielem Stowarzyszenia Forum Środowisk Sztuki Tańca, w którym pełni funkcję prezesa. Autorka i kuratorka MAKT – Mobilnej Akademii Krytyki Tańca. Od października 2019 pracuje jako Kierownik Działu Naukowo-Wydawniczego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Rafał Koziński – dyrektor Centrum Kultury w Lublinie. Działacz społeczny i kulturalny. Absolwent kierunku Animator i Menadżer Kultury UMCS. Kreator Kultury, Artysta Miasta, poszukiwacz kodów kulturowych Wschodu na Zachodzie Europy.

Ryszard Kalinowski – tancerz, choreograf, pedagog, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.  Zawodowo związany z Lubelskim Teatrem Tańca, którego był współzałożycielem w roku 2001 przy Centrum Kultury w Lublinie (od roku 2006 kieruje LTT). Kurator programów tanecznych i interdyscyplinarnych, jak m.in. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie (corocznie od 1997), „Tour d’Europe des choregraphes” (2009-2011), „Terytoria Choreografii” (2016, 2018), „Artil: Ukraina, Polska, Austria” (2019), „Przestrzenie Sztuki” (od 2020).

Polina Bulat – niezależna redaktorka, dziennikarka taneczna i menadżerka. W 2017 roku założyła portal o balecie i tańcu Balletristic.com oraz projekt kulturalny Radioballet popularyzujący balet. Zorganizowała i była kuratorką Kursu Pisania Balletristic mającego na celu rozwój społeczności piszących o tańca w Ukrainie. Opracowała cykl wykładów o balecie i tańcu dla dorosłych i dzieci. Pracowała również jako PR-menadżer przy projektach edukacji publicznej i imprezach tanecznych.

Victor Ruban – performer, tancerz, choreograf-badacz, pedagog i coach. Dyrektor programowy niezależnej, międzynarodowej platformy tanecznej „Impuls Transformacji”, dyrektor programowy i artystyczny #KyivDanceReidency – platformy międzynarodowych studiów somatycznych, tanecznych i performatywnych.

Alexander Manshylin – pedagog, choreograf, badacz, organizator ukraińsko-polskiego festiwalu The Space of Dance, lider młodych choreografów wspierających projekt The Artil, projekty dotyczące interakcji taneczno-informatycznych ALTstage i P.A.N.TER.

Anastasia Haishenets – kierownik działu programowego Sztuk Performatywnych Instytutu Ukraińskiego. Koordynator programów artystycznych,  członek grupy eksperckiej Ogólnoukraińskiego festiwalu-nagrody „GRA”, Nagrody Państwowej w dziedzinie sztuki teatralnej im. Lesa Kurbasa oraz czytelników Konkursu Dramatu Instytutu Ukraińskiego 2021.

Spektakl  ukraińsko-polski Razem, ale osobno w reżyserii i choreografii Ilony Gumowskiej

W spektaklu improwizowanym z muzyką na żywo autorstwa Pawła Szamburskiego wezmą udział tancerki i tancerz z Ukrainy. Niektórzy z nich uciekli przed wojną, inni znaleźli się w Polsce chwilę przed jej rozpoczęciem.

Bilety w cenie 15, 25 i 50 zł dostępne na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net. Dochód ze sprzedaży w całości przekazany zostanie Fundacji Trans Kultura.

Ilona Gumowska – tancerka, choreografka, pedagożka tańca, psycholożka. Jest absolwentką Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie obecnie jest nauczycielem akademickim. Jako tancerka współpracowała z takimi twórcami jak Daniel Abreu, Roberto Olivan, Marcin Wrona, Tomasz Wygoda, Mariusz Treliński, Natasha Gilmore, Abhilash Ningappa, Jacek Owczarek, Kaya Kołodziejczyk, Jacek Gębura, Karolina Kroczak, Ashley Lobo, Michał Walczak, Jacek Przybyłowicz.

Film ukraiński Vodurudu w reżyserii Anatolija Sachivko oraz pokazy prac choreograficznych studentów i absolwentów uczelni tanecznych

W sobotni wieczór w sali Instytutu Teatralnego odbędą się pokazy choreograficzne studentów i absolwentów kierunków tanecznych z Polski (godz. 18.00) oraz polska premiera filmu Vodurudu w reżyserii Anatolija Sachivko (godz. 19.30).

Podczas pokazów choreograficznych wystąpią między innymi absolwenci Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu oraz student Akademii Muzycznej w Katowicach. Zaprezentowane zostaną nie tylko prace choreograficzne, ale także dwie krótkie realizacje filmowe – wideo tańca. Wystąpią: Łukasz Zgórka, Angelika Karal, Olga Bury, Stanisław Iwanicki, Agata Kamykowska, Zuzanna Jeglorz, Mateusz Wierzbicki, Rafał Matusiak.

Vodurudu to wizualna, plastyczna refleksja autora, będąca aktem odrodzenia ukraińskiej kultury narodowej poprzez muzykę, poezję i taniec, które na nowo przekazują pierwotnego ducha i wolę życia narodu ukraińskiego.

Wejdę do czerwonej wody, taka jest moja wola myśli, ruchu, ducha.

Osią fabuły Vodurudu jest plemię wolnych ludzi, których natura jest w ciągłym ruchu. Trzymając się razem i swojej natury, podróżują przez wieki i pory roku, od czasu do czasu wchodząc w bezpośredni kontakt ze światem zewnętrznym.

Bilety w cenie 15, 25 i 50 zł dostępne na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net. Dochód ze sprzedaży w całości przekazany zostanie Fundacji Trans Kultura.

Ten improwizowany folklorystyczny balet filmowy będzie można także obejrzeć na kanale YouTube Instytutu Teatralnego od 28 do 30 kwietnia.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego , ul. Jazdów 1

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close