Ruda Śląska/Cyganie znowu w drodze: Living Space Theatre „Kaj Dzias”

Zdjęcie: Ruda Śląska/Cyganie znowu w drodze: Living Space Theatre „Kaj Dzias”

Fot. Przemysław Sroka

Wersja do druku

Udostępnij

Stowarzyszenie Living Space Theatre zaprasza na projekt Cyganie znowu w drodze, który realizuje na terenie Województwa Śląskiego. Jest to projekt finansowany przez Samorząd Województwa Śląskiego w obrębie wspierania wielokulturowości regionu, w ramach którego Living Space Theatre pokazuje spektakl Kaj Dzias na Śląsku. Spektakl Kaj Dzias jest kolażem pieśni, muzyki i tańca, przedstawia obraz społeczności cygańskiej z kilku perspektyw. Działaniom aktorów towarzyszy muzyka grana na żywo. Po spektaklu przeprowadzane są rozmowy z publicznością dotyczące obecności Cyganów w regionie.

Podobno u Romów ciągle gra muzyka- nawet, gdy nie ma co jeść. Życie staje się wtedy znośniejsze. Spektakl teatru i tańca. Od czarów, obrzędów, muzyki, pieśni, tańca, podróży, po oszustwa, kradzieże i prześladowania. Opowieść z różnych perspektyw. Trochę magiczna i zarazem dosłowna. O Cyganach? O ludziach? Zapraszamy na spotkanie z dziwakami, obcymi, artystami… Chcemy zrozumieć coś o sobie patrząc na innych.

Spektakl opowiada o kulturze romskiej i powraca do idei tworzenia bohem artystycznych, wzajemnie inspirujących się do twórczego działania. W spektaklu występują aktorzy Living Space Theatre – absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca i Wydziału Aktorskiego oraz muzycy z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Tarnowie.

Główną ideą działalności Living Space Theatre jest zapraszanie ludzi do wspólnego tworzenia, dlatego przy okazji spektaklu organizują warsztaty taneczno-aktorskie dla lokalnej ludności i zapraszają ich do udziału w spektaklu. Celem warsztatów jest nie tylko zaznajomienie się z tajnikami teatru tańca, ale również opracowanie dwóch scen spektaklu. Uczestnicy warsztatów mają więc możliwość wystąpienia z aktorami na scenie.

Spektakl prezentowany był na różnych scenach i festiwalach – m.in. w Tarnowie, Krakowie, Kluczborku i Świnoujściu, a powstał jako inicjatywa Jakuba Margosiaka i Anny Mikuły, którzy otrzymali stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Tarnowa na realizację tego projektu. Pierwszy pokaz spektaklu odbył się 15 października 2016 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Scena Otwarta” w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Obecnie rozwijany pod kierownictwem Living Space Theatre. Prezentacje spektaklu na Śląsku są możliwe dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Czas trwania: 60 minut
Reżyseria: Kuba Margosiak
Choreografia: Zespół
Występują: Natalia Dinges, Anna Mikuła, Grzegorz Łabuda, Kuba Margosiak
Muzyka: Iza Płachta/Monika Stańczyk (skrzypce), Kornel Uriasz (akordeon), Miłosz Potoczny(gitara)
Scenografia i kostiumy: Magdalena Paw, Małgorzata Cichoń, Grzegorz Łabuda
Aranżacja muzyczna: Marcin Słonina
Pomoc techniczna: Paweł Urbanowicz

Bilety: 8 zł.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Ruda Śląska: Miejskie Centrum Kultury, ul. Piotra Niedurnego 69

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close