Rumia/Myśl w ruchu 2019: „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec” – pokaz finałowy

Zdjęcie: Rumia/Myśl w ruchu 2019: „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec” – pokaz finałowy

fot. Aga Dobrzyńska

Wersja do druku

Udostępnij

W środę 12 czerwca o godz. 18.00 Stacja Kultura (Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi im. Floriana Ceynowy) zaprasza na premierę spektaklu tanecznego Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec. Przedstawienie powstało na podstawie poezji gdańskiego pisarza i poety Pawła Huellego, którego tomik miał swoją premierę w właśnie w Stacji Kultura, w maju 2018 roku. Pokaz, w którym swoją pracę zaprezentują uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Rumi, jest zarazem zwieńczeniem projektu współorganizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2019.

W spektaklu wystąpi młodzież, która od marca tego roku, w ramach projektu Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec, brała udział w warsztatach tańca klasycznego, współczesnego, improwizacji, jazzu, tańca afrykańskiego oraz w zajęciach kostiumograficznych i performatywnych. Uczestnicy projektu wybrali się także do Opery Bałtyckiej na spektakl B jak Balet. Przedstawienie, które zaprezentują 12 czerwca jest zwieńczeniem i interdyscyplinarnym podsumowaniem wszystkich zajęć i doświadczeń zebranych w czasie trwania projektu.

O spektaklu:

Motywem przewodnim dla stworzenia spektaklu była twórczość gdańskiego pisarza i poety Pawła Huellego. Premiera jego tomiku Obłoki jasne nad tobą odbyła się w Stacji Kultura w maju 2018 roku, a wiersze stały się pretekstem do stworzenia spektaklu teatru tańca, który połączył trzy dziedziny sztuki: poezję, obraz i taniec.

Pod kierunkiem doświadczonych choreografów Andrzeja Morawca oraz Agaty Gregorkiewicz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Rumi przygotowała taneczną ilustrację poezji, dedykowanej – jak zaznaczył autor na początku tomiku – Ewie, pianistce, której utwory wybrzmią w czasie spektaklu.

Ewa spisywała miłosne esemesy do kajetu, by nie przepadły. W końcu udało się jej namówić poetę, aby udostępnił wiersze i przekazał je do druku. Następnie stały się one inspiracją dla paryskiego artysty – Artura Majki, który je zilustrował, dodając swój oryginalny komentarz.

Teraz te słowa, obrazy staną się pretekstem dla działań tanecznych. Słowa Pawła Huellego nabiorą nowego życia i znaczenia. Ruch, ciało, światło i muzyka stworzą kolejną ich ilustrację. Będzie to opowieść widziana z perspektywy bardzo młodego człowieka, dla którego świat emocji, tęsknot i pragnień jest jak zaczarowana i nieznana kraina.

Spektakl zostanie zaprezentowany w przestrzeni biblioteki – Stacji Kultura, przestrzeni słowa, myśli, idei, opowieści, które mogą stać się  źródłem nieograniczonych inspiracji dla działach twórczych. Młodzi tancerze wejdą w artystyczny dialog z przestrzenią wypełnioną książkami, próbując ją oswoić, okiełznać i pokazać z niecodziennej perspektywy.

Projekt współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2019.

***

Program Myśl w ruchu jest programem własnym Instytutu Muzyki  i Tańca, w ramach którego wspierane są projekty edukacyjne w dziedzinie tańca, adresowane do uczniów szkół podstawowych lub ponadpodstawowych oraz wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych, trwające minimum 3 miesiące. Adresatami mogą być dzieci i młodzież w wieku szkolnym bez niepełnosprawności i z niepełnosprawnościami oraz grupy integracyjne. Istnieje możliwość tworzenia także grup mieszanych z osobami dorosłymi (np. rodzice, seniorzy). Każdy z projektów w ramach programu składa się z warsztatów praktycznych i zajęć teoretycznych, w ramach projektu uczestnicy oglądają również spektakle tańca. Efekty praktycznej pracy warsztatowej prezentowane są w formie otwartego pokazu z udziałem publiczności. Projekty przygotowywane są we współpracy z lokalnym środowiskiem tanecznym.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close