
Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor 2022”: Teatr O.de.la „Ekstazy” – chor. Marta Bury. Fot. Sebastian Stankiewicz
Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor 2022”: Teatr O.de.la „Ekstazy” – chor. Marta Bury. Fot. Sebastian Stankiewicz
Teatr Maska w Rzeszowie zaprasza na pokaz spektaklu Teatru O.de.la pt. Ekstazy, który odbędzie się w ramach Festiwalu Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor 2022.
O spektaklu Ekstazy Teatru O.de.la:
Kolor bezpośrednio wpływa na duszę. Kolor to klawiatura, oczy to młotki, dusza to fortepian z wieloma strunami. Artysta jest ręką, która gra, dotykając tego czy innego klawisza celowo, aby wprawić struny duszy w drgania. Wassily Kandiski
Ekstazy to trzeci obraz choreograficzny Teatru O.de.la, eksplorujący zagadnienie pojęcia koloru w ciele. Pełen jest struktur ruchowych powstałych na bazie treści czerpanych z odczuwania/odbierania fioletu. Fiolet jest kolorem wrażliwości na piękno, sztukę. Kolor fioletowy to poszukiwanie duchowości w ciele, poszukiwanie sacrum w wymiarze indywidualnym. Choreografia jest konstruowana na zasadzie bodziec – reakcja, gdzie bodźcem dla tancerza jest barwa. Zbliżona jest do ekspresji naturalnej, polega na spontanicznym, nieintencjonalnym uzewnętrznieniu i wyrażaniu treści psychicznych w formach ruchowych. Praca nad choreografią prowadzona była na czterech poziomach obecności: stawania się w sobie, stawania się w kontakcie, stawania się niedostrzegalnym, stawania się przestrzenią.
O Teatrze O.de.la:
Teatr O.de.la powstał w 2014 roku w Rzeszowie. Założycielką i choreografką teatru jest Marta Bury – socjolożka, aktorka teatru lalek, choreografka teatralna, performerka. Jest autorką metody pracy z ciałem „stawanie się przestrzenią”, w której barwne wizualizacje psychokinetyczne wykorzystuje do tworzenia choreografii. Jej prace są raczej instalacjami ruchowymi opartymi w dużej mierze na improwizacji i dzikości ciała. Teatr współpracuje z wieloma tancerzami, zapraszając do każdego projektu inną grupę twórców. Koordynatorem pracy teatru jest Tomasz Kuliberda.
Realizatorzy:
Choreografia: Marta Bury
Muzyka: Maciej Maciaszek
Tancerze: Olga Bury, Natalia Dinges, Joanna Jaworska-Maciaszek, Krystian Łysoń, Piotr Stanek
Scenografia: Marta Ożóg i Piotr Karp
Reżyseria światła: Michał Wawrzyniak
Kostiumy: Marta Ożóg
Wykonanie kostiumów: Marta Ożóg i Karina Mińkowska-Pado
Produkcja: Tomasz Kuliberda
Więcej informacji: link
***
10. Festiwal Źródła pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor odbędzie się w dniach 10–13 sierpnia 2022 roku w Rzeszowie.
***
Program festiwalu
10 sierpnia (środa)
godz. 17.30
Inauguracja Festiwalu, otwarcie wystawy fotografii
10 lat festiwalu Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor 2022 / Teatr Maska
godz. 18.00
Arszenik, premiera spektaklu Teatru Maska / Teatr Maska
godz. 20.00
Chcę wypowiedzieć wszystko, performans poetycki Joanny Pawelczyk (Paryż) / Teatr Przedmieście
11 sierpnia (czwartek)
godz. 11.00
Wykład performatywny Henryka Mazurkiewicza pt. Wnuczek Grotowskiego, (Wrocław) / Teatr Przedmieście
godz. 18.00
Ekstazy, spektakl Teatru O.de.la / Teatr Maska
godz. 20.00
Śmierć na gruszy, premiera spektaklu Teatru Przedmieście / plac przed Teatrem Przedmieście
12 sierpnia (piątek)
godz. 18.00
Camille, spektakl Kamili Klamut, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu / Teatr Przedmieście
godz. 20.00
Stacja Świadek, spektakl Teatru Brama z Goleniowa / Teatr Maska
13 sierpnia (sobota)
godz. 11.00
Wyjazd do Galerii Sztuki Współczesnej Pastula w Porębach Kupieńskich / z parkingu Teatru Maska
godz. 18.00
Wesele. Ogród boskich pieśni, spektakl Centrum Teatralnego Słowo i Głos ze Lwowa / Teatr Maska
godz. 20.00
DON KICHOT spektakl Studia Teatralnego Koło z Warszawy / Teatr Przedmieście
Miejsca wydarzeń festiwalowych:
***
10 lat Festiwalu Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor 2022
Kiedy ponad 10 lat temu wymyśliłam wydarzenie artystyczno-naukowe Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor 2022 nie planowałam kolejnych edycji festiwalowych. Było to ryzykowne. Wiadomo przecież, że drogi artystyczne tych trzech mistrzów teatru nie biegły obok siebie, a wręcz na wskroś. Niejednokrotnie ostro się spierali, obrażali i zazdrościli sobie nawzajem. Ale krajobraz dzieciństwa dla nich wszystkich był podobny lub niemalże ten sam. To właśnie ziemia rzeszowska jest wspólnym mianownikiem dla Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora i Józefa Szajny. Grotowski często jest utożsamiany z Wrocławiem, Kantor z Krakowem, Szajna z Warszawą, a przecież dla każdego z nich wszystko zaczęło się tutaj – w Rzeszowie, Wielopolu, Nienadówce… Jak powiedział na 5. edycji festiwalu w swoim wykładzie prof. Krzysztof Pleśniarowicz: „Nie ma takiego miejsca na świecie, gdzie w promieniu 40 km urodziłoby się trzech tak wybitnych artystów teatru”. Ta prosta idea powrotu do krainy dzieciństwa, do małego pokoju wyobraźni, do swoich korzeni okazała się bardzo owocna i inspirująca. Do tego stopnia, że dziś świętujemy jubileuszową, dziesiątą, edycję festiwalu.
Przez ten czas mieliśmy sposobność i szczęście spotkać wielkie osobowości polskiego i światowego teatru. Na dwóch rzeszowskich scenach wystąpili m.in.: Irena Jun, Maja Komorowska, Teatr Witkacego, Teatr Wierszalin, Teatr Ciemna i Gekidan Kaitaisha z Japonii, Teatr ZAR, Teatr Chorea, Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika, Odin Teatret z Danii, Teatr Kana, Teatr Brama. Za każdym razem swoje premiery prezentowali gospodarze festiwalu: Teatr Maska i Teatr Przedmieście. Byliśmy uczestnikami niezwykłych wydarzeń, ważnych spotkań i rozmów. Niektóre spektakle urosły już do miana legendarnych. Dwukrotnie prezentowali swoją pracę słynny Workcenter of Jerzy Grotowski i Thomas Richards z Pontedery, a sam Thomas Richards, duchowy spadkobierca Grotowskiego, zawsze występował z ciekawą prelekcją.
Warto podkreślić, że ŹRÓDŁA PAMIĘCI to nie tylko spektakle. Co roku organizowaliśmy konferencje naukowe, gdzie przemawiali wybitni teatrolodzy, twórcy i krytycy teatralni: prof. Zbigniew Osiński, Jerzy Gurawski, Agnieszka Koecher-Hensel, prof. Tadeusz Kornaś, Lech Raczak, Jaromir Jedliński czy wspomniany prof. Pleśniarowicz. Były też wystawy, happeningi, koncerty i spotkania z aktorami.
Po tych 12 latach okazało się, że wielu artystów i krytyków interesuje się Źródłami Pamięci, chcą tu przyjeżdżać i dzielić się swoją wrażliwością. Festiwal stał się rozpoznawalny w wśród wydarzeń teatralnych w Polsce, a źródła inspiracji dla kolejnych pokoleń są wciąż niewyczerpane.Aneta Adamska-Szukała
Dyrektor artystyczna Festiwalu
***
Co czeka na uczestników 10. edycji Festiwalu
Festiwal Źródła pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor to niecodzienne wydarzenie naukowo-artystyczne wypełnione spotkaniami z ludźmi sztuki, zainspirowanymi ideami wielkiej trójki reformatów światowego teatru pochodzących z Rzeszowa i Podkarpacia – Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora i Józefa Szajny. Jak co roku zaprosiliśmy zespoły i indywidualnych twórców, dla których nazwiska te mają ogromne znaczenie osobiste. W programie festiwalu znalazło się aż 11 różnorodnych wydarzeń z pogranicza teatru, literatury i plastyki: siedem spektakli, dwie wystawy, performans poetycki i wykład performatywny. Każdą z tych propozycji łączy wspólny temat: „pomiędzy…” – pomiędzy życiem a śmiercią, jawą a snem, normalnością a szaleństwem. Dzięki artystom będziemy mogli doświadczyć momentów szczególnych, które zdarzają się na przecięciu dwóch światów.
Z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia urodzin Józefa Szajny rzeszowski Teatr Przedmieście zaprosi na premierę Śmierci na gruszy Witolda Wandurskiego, sztukę wystawianą przez twórcę Repliki aż pięciokrotnie. Jak dzisiaj wybrzmi prosta i niby odległa legenda-misterium o uwięzionej śmierci? Z kolei Studio Teatralne Koło z Warszawy zaprezentuje Don Kichota i na nowo zmierzy się z uniwersalnym mitem błędnego rycerza z La Manchy. Natomiast na otwarcie festiwalu Teatr Maska pokaże swoją najnowszą premierę pt. Arszenik.
Druga linia festiwalowej narracji to oddanie głosu historiom kobiecym. W tym nurcie zobaczymy: spektakl Camille w wykonaniu Kamili Klamut – rzecz o życiu i twórczości słynnej rzeźbiarki Camille Claudel, performans poetycki Chcę wypowiedzieć wszystko Joanny Pawelczyk z Paryża oraz spektakl Wesele. Ogród boskich pieśni
z Centrum Teatralnego Słowo i Głos ze Lwowa, w którym zabrzmią tradycyjne ukraińskie pieśni weselne.W programie tegorocznego Festiwalu znalazły się także niezwykłe spektakle: Stacja Świadek Teatru Brama z Goleniowa oraz Ekstazy Teatru O.de.la z Rzeszowa.
Uczestnicy Festiwalu będą mogli zobaczyć również dwie wystawy: przegląd fotografii z 10 lat istnienia Festiwalu Źródła pamięci (w foyer Teatru Maska) oraz specjalnie przygotowaną na Festiwal przez Jana Pastułę wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej Pastula w Porębach Kupieńskich. Nie zabraknie także refleksji naukowej nad dziedzictwem Mistrzów – z performatywnym wykładem pt. Wnuczek Grotowskiego przybędzie z Wrocławia Henryk Mazurkiewicz – filozof, dziennikarz, krytyk teatralny.
Serdecznie zapraszamy.
Organizatorzy
***
Dyrektor artystyczny Festiwalu: Aneta Adamska-Szukała
Organizacja: Urząd Miasta Rzeszowa, Teatr Maska w Rzeszowie
Współorganizacja: Teatr Przedmieście
***
O festiwalu: link
Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor 2022”: Teatr O.de.la „Ekstazy” – chor. Marta Bury. Fot. Sebastian Stankiewicz
Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor 2022”. Materiały własne organizatora
Teatr O.de.la „Ekstazy” – chor. Marta Bury. Plakat: Aleksandra Budziaszek
Teatr O.de.la „Ekstazy” – chor. Marta Bury. Materiały własne Teatru O.de.la
Teatr O.de.la „Ekstazy” – chor. Marta Bury. Materiały własne Teatru O.de.la
Teatr O.de.la „Ekstazy” – chor. Marta Bury. Materiały własne Teatru O.de.la
Teatr O.de.la „Ekstazy” – chor. Marta Bury. Materiały własne Teatru O.de.la
Teatr O.de.la „Ekstazy” – chor. Marta Bury. Materiały własne Teatru O.de.la
Teatr O.de.la „Ekstazy” – chor. Marta Bury. Materiały własne Teatru O.de.la
Teatr O.de.la „Ekstazy” – chor. Marta Bury. Materiały własne Teatru O.de.la
Teatr O.de.la „Ekstazy” – chor. Marta Bury. Materiały własne Teatru O.de.la
Teatr O.de.la „Ekstazy” – chor. Marta Bury. Materiały własne Teatru O.de.la