Santa Maria de Feira (Portugalia)/Festiwal Imaginarius: „Gdyby to była moja ulica” – warsztaty teatru fizycznego

Zdjęcie: Santa Maria de Feira (Portugalia)/Festiwal Imaginarius: „Gdyby to była moja ulica” – warsztaty teatru fizycznego

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Gdyby to była moja ulica to warsztaty teatru fizycznego w przestrzeni publicznej. Efektem intensywnych dwutygodniowych warsztatów jest oryginalna kreacja zbiorowa, każdego roku zupełnie inna, powstająca dzięki integracji międzynarodowych artystów i lokalnych społeczności w konkretnym miejscu w przestrzeni publicznej. Projekt ten jest częścią międzykulturowej wymiany pomiędzy Polską, Portugalią, Francją i Niemcami, które staną się przystankami na europejskiej trasie tegorocznego projektu. Język warsztatów: angielski (zapewnione będą tłumaczenia w razie potrzeby).

Prowadzący: Paulina Almeida i Dawid Żakowski.

Koszty uczestnictwa: 250 EUR (w tym koszt warsztatów, zakwaterowanie i wyżywienie).

Koszty podróży nie podlegają zwrotowi.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: stow.sn@gmail.com dołączając aktualne CV artystyczne i krótki opis motywacji udziału w warsztatach. Termin nadsyłania zgłoszeń: 5 kwietnia 2015.

Inspiracją i punktem wyjścia nadchodzącej edycji będzie twórczość Fernanda Pessoi a w szczególności jego Księga niepokoju oraz twórczość Stanisława I. Witkiewicza – jego listy do Bronisława Malinowskiego oraz dramat Nowe Wyzwolenie. Zespół biorący udział w projekcie wykreuje artystyczne wydarzenie o wymiarze społecznym w samym sercu przestrzeni publicznej Santa Maria da Feira w ramach Festiwalu Imaginarius. Proces tworzenia spektaklu będzie intensywnym warsztatem teatru fizycznego dla uczestników, a jednocześnie interwencją o charakterze site-specific bezpośrednio wpływającą na obserwatorów. Warsztaty, prowadzone z myślą o przestrzeni publicznej i znajdujących się w niej przechodniach, zaowocują dwoma pokazami spektaklu, wykorzystującego formy budowane przez ciała artystów, ich głosy i poetyckie teksty Pessoi i Witkacego. Dramaturgia spektaklu będzie kompozycją poddającą się impulsom pojawiającym się w przestrzeni. Stanie się głęboko zanurzonym w tę przestrzeń niecodziennym performansem. Pozwoli ujawnić się poezji miejsca, nadać przestrzeni miejskiej nowy wymiar, zapraszający ludzi do wkroczenia w nią i aktywnego uczestnictwa. Będzie doświadczeniem budującym niezwykłą łączność pomiędzy zgromadzonymi ludźmi i tworzącą się na ich oczach wielką kolektywną historią.

Zeszłoroczny materiał promocyjny Festiwalu IMAGINARIUS

Prowadzący:
Paulina Almeida – reżyserka, instruktorka teatralna specjalizująca się w teatrze w przestrzeni publicznej, ukończyła International School of Theatre Anthropology w Danii, zrobiła specjalizację z teatru ulicy na Akademii Sztuk Pięknych w Portugalii. Współpracowała z grupami teatralnymi takimi jak Plasticiens Volants, Grotest Maru et Ten Pen Chii Art Labor.

Dawid Żakowski – reżyser, instruktor teatralny, aktor pracujący w Polsce i za granicą. W latach 1997-2007 jako aktor i asystent reżysera pracował w Studium Teatralnym w Warszawie. W 2007 był współzałożycielem Stowarzyszenia Sztuka Nowa wraz z którym realizuje spektakle teatru fizycznego. W 2006 roku został wyróżniony nagrodą dla najlepszego aktora na II Iberoamericana Festival di Teatro w Argentynie.

Zespół:
Sara Hasenbrink – urodzona w Niemczech, gdzie mieszka i pracuje. Jest lalkarką, łączy teatr fizyczny, taniec i sztuki wizualne. Wykształcona głównie w Niemczech, tam rozwija swoje zainteresowania możliwościami ludzkiego ciała w relacji z materią nieożywioną. Jej doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w kilku zespołach teatralnych (teatr uliczny, spacery performatywne, festiwale) oraz performance solowy. W 2013 roku zdobyła nagrodę im. Fritza Wortelmanna za jej autorską sztukę The OpheliaMachine. Konstruuje lalki i występuje z nimi w całej Europie.

Yuga Hatta jest japońskim artystą wizualnym mieszkającym i pracującym w Vila Nova de Gaia w Portugalii. Ukończył Central Saint Martins College of Art and Design. Jego ostatnie projekty to Station without rail (Jenin, Palestyna) i Os Nossos Dias MUTE (Lizbona).

Małgorzata Suś jest polską artystką działającą w dziedzinie teatru fizycznego, tańca współczesnego i performansu. Studiuje w Akademii Teatralnej w Warszawie i pracuje w zespole performerów Stowarzyszenia Sztuka Nowa. Prowadzi warsztaty teatru fizycznego w Polsce i za granicą, ostatnio pracowała z młodzieżą w Palestynie.

Janice Zadrozynski to francuska artystka pracująca metodą teatru fizycznego w przestrzeni publicznej. Studiuje sztukę mimu w Europejskiej Akademii Teatru Fizycznego w Paryżu.

Karolina Dziełak to artystka działająca w dziedzinie teatru fizycznego, performansu i tańca współczesnego. Pracuje w Stowarzyszeniu Sztuka Nowa od 2008 roku jako performerka, choreograf i asystentka reżysera. Jest koordynatorką i współautorką edukacyjnych programów dla młodzieży. Prowadzi warsztaty teatru fizycznego dla profesjonalistów i amatorów w Polsce i za granicą.

Balázs Várnai jest muzykiem, reżyserem i performerem urodzonym w Budapeszcie. Studiował reżyserię teatralną i operową w Monachium. Po ukończeniu Bawarskiej Akademii Teatralnej Augusta Everdinga pracował jako astystent reżysera i reżyser w Teatrze Wuppertal (Wuppertaler Bühnen). W 2012 roku rozpoczął magisterskie studia teatru fizycznego w Scuola Teatro Dimitri w Verscio w Szwajcarii, a jego sztuka dyplomowa The Book of Stolen Faces miała premierę w Asconie w Szwajcarii.

Dodatkowe informacje od organizatorów:
1. Poinformuj nas, czy potrzebujesz oficjalnego zaproszenia od Festiwalu, by poprosić o wsparcie finansowe Twojego wyjazdu przez państwo lub instytucję.
2. JeśIi będziesz podróżować samolotem i lądować w Porto lub Lizbonie możemy odebrać Cię z lotniska (więcej informacji: paulinaalmeida@hotmail.com – maile w języku angielskim).

Więcej informacji :
Karolina Dziełak-Żakowska
stow.sn@gmail.com , +48 505-476-863
Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Organizator projektu:
Festiwal IMAGINARIUS
Paulina Almeida
paulinaalmeida@hotmail.com

ARCHIWUM PREZENTACJI

Santa Maria da Feira (Portugalia): Pelouro da Cultura, Turismo, Bibliotecas e Museus, Câmara Municipal de Santa Maria da Feira, Praça da República, Apartado 135

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close