Serock: Pokaz spektaklu „USŁYSZEĆ TANIEC”

Zdjęcie: Serock: Pokaz spektaklu „USŁYSZEĆ TANIEC”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Mateusz Wójcik zaprasza na pokaz spektaklu, prezentującego różne formy stepowania: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca współczesnego oraz muzyki ethnojazzowej granej na żywo. Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i nowoczesność to synonimy. Projekt tworzą tancerze i muzycy, soliści widowisk, mistrzowie tradycji/współcześni performerzy.

Celem projektu Usłyszeć Taniec jest pokazanie współczesnego oblicza najbardziej rozwiniętych form tańca etnicznego jakimi są: flamenco, taniec irlandzki i step amerykański. W spektaklu dużą role odgrywa też taniec współczesny, który pełni rolę narratora. Stanowi naturalną kontynuacje trendów, zachodzących w świecie pozostałych forma tańca, wykorzystywanych w projekcie. Przeważnie taniec ludowy prezentowany jest kontekście prezentacji tematycznych, przeglądów folkloru czy innych tego typu imprez, gdzie tradycja jest przedstawiana jednoznacznie, jako miniona kultura poprzednich pokoleń. Według twórców jest to obraz zniekształcony i niepełny.  W takich kulturach jak flamenco, ewolucja tradycji jest procesem ciągłym. Obok siebie funkcjonuje muzyka i taniec dziadków, rodziców i młodych, przez co tradycja i współczesność to synonimy. W Usłyszeć Taniec artyści starają się pokazywać obok siebie z jednej strony formy wręcz archaiczne, jak i najnowsze trendy. Poszukiwać wspólnego mianownika, pokazując, co je łączy, spotykając się na płaszczyźnie rytmu i wspólnej estetyki, która sprawia, że całość jest spójna.

Muzyka grana na żywo stanowi nieodłączny element projektu Usłyszeć Taniec. Jej obecność podkreśla role tancerza perkusyjnego jako jednocześnie tancerza i muzyka. Pokazuje, że taniec może być jednocześnie muzyką, co jest tak bardzo naturalne, między innymi dla niektórych plemion afrykańskich, w których kulturach nie funkcjonują osobne słowa na muzykę i taniec. Bardzo ważna jest też relacja tancerza z muzykiem, którą artyści chcą ukazać.

Trailer

 

Taniec:

Mateusz Wójcik (twórca i choreograf) – taniec irlandzki

Agata Teodorczyk – step flamenco

Karol Drzewoszewski – step amerykański

Marta Czyż – taniec współczesny

Muzyka:

Tomasz Biela (kierownik muzyczny) – gitara elektryczna, akustyczna i jazzowa

Michał Czachowski – gitara flamenco, cajon
Ewelina Grygier – flet irlandzki
Małgorzata Mycek – wokal, perkusjonalia

Wstęp wolny!

Więcej

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 21:00

Serock: scena plenerowa Plaży Miejskiej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close