Siedlce: Alternatywny Teatr Tańca „LUZ” „Symetria” – chor. Bartek Woszczyński

Zdjęcie: Siedlce: Alternatywny Teatr Tańca „LUZ” „Symetria” – chor. Bartek Woszczyński

Fot. Maciej Zakrzewski.

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Symetria Alternatywnego Teatru Tańca „LUZ” to wielopłaszczyznowa próba odpowiedzi na pytanie, gdzie rodzi się zło. Przedstawienie utrzymane jest w konwencji tańca współczesnego, a jego choreografię przygotował Bartek Woszczyński. Artysta jest absolwentem londyńskiej The Rambert School. Jego prace wystawiane były m.in. w Wielkiej Brytanii, Japonii, Kanadzie, Bułgarii i na Białorusi. Muzykę do spektaklu skomponował duet włoskich kompozytorów – Giulio Donati i Simone Donati – tworzących pod artystycznym pseudonimem „Atmo”.

Główną inspiracją do spektaklu była szekspirowska historia Makbeta. Symetria ukazuje jakpragnienia oraz ambicje mogą ukształtować naszą osobowość i zmienić nas nie do poznania; przedstawia żądzę władzy jako ponadczasowe zjawisko, które nierzadko prowadzi do nieprzewidywalnych, skrajnych oraz niekontrolowanych zachowań. Ukazuje jak jedno przypadkowe zdarzenie potrafi wywołać efekt domino, którego nie sposób zatrzymać. Symetria to refleksja nad współczesnym społeczeństwem i próba znalezienia głównych zasad, które nim rządzą. Zabiera widza w ambiwalentną, artystyczną podróż, w której linia pomiędzy abstrakcją a rzeczywistością zostaje zachwiana, tak samo jak granica pomiędzy dobrem a złem. Pokazuje wiele współczesnych problemów z innej perspektywy, a zamiast osądzać skutki, próbuje zrozumieć przyczyny oraz źródło niektórych czynów i decyzji. Symetria to spektakl, w którym każdy z nas znajdzie cząstkę swojego życia.

choreografia: Bartek Woszczynski
muzyka:- ATMO (Giulio Donati & Simone Donati)
tancerze: Wiktoria Andrzejczuk, Urszula Jasnowska, Karolina Kasprzykowska, Oliwia Kruczyńska, Maria Łuszczyk, Kinga Mańkowska, Iza Olszewska, Paulina Piechowicz, Julia Poduch, Klaudia Rojek, Anna Solka, Dominika Sznajder, Wiktoria Uziębło, Alicja Wojtowicz
reżyseria świate: Artur Wytrykus

projekt kostiumów: Joanna Woszczyńska

Biografia:

Bartek Woszczyński – tancerz i choreograf, absolwent londyńskiej wyższej uczelni The Rambert School of Ballet and Contemporary Dance. Zaczął tańczyć w Formacji Tańca Nowoczesnego „LUZ”, a następnie wstąpił do Alternatywnego Teatru Tańca „LUZ” w swoim rodzinnym mieście – Siedlcach. Tańcząc oraz tworząc choreografię, występował z ATT „LUZ” w całej Polsce oraz na świecie (m.in. we Francji, w Japonii oraz USA). Brał udział w wielu projektach zarówno z dziedziny tańca współczesnego/teatru tańca, jak i bardziej komercyjnych (tj. „You can dance”). W wieku 19 lat przeprowadził się do Londynu, by rozpocząć naukę w jednej z najbardziej renomowanych europejskich uczelni tańca  – The Rambert School of Ballet and Contemporary Dance. Po zdobyciu dużego doświadczenia jako tancerz i współpracy z wieloma choreografami oraz występach teatrach na świecie,  zdecydował się na podążanie własną droga artystyczną.  Przygotował wówczas autorskie spektakl i podjął pracę nad różnymi projektami artystycznymi, nie tylko jako choreograf, ale również jako reżyser ruchu.

Obecnie mieszka i pracuje w Polsce i Wielkiej Brytanii. Jako artysta niezależny pracuje również w innych krajach. Jest choreografem oraz twórcą wielu spektakli, m.in. AH07 (premiera w Sadler’s Wells w Londynie, 2014), The Perfect World (spektakl solowy, który zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Solo Dance Contest podczas Gdańskiego Festiwalu Tańca, 2013), Kolory nadziei  (premiera w Sali Kongresowej w Warszawie, 2012), Szkło (premiera w Sali Podlasie w Siedlcach, 2013), Unreachable (premiera w Sadler’s Wells w Londynie, 2013), Awaiting (premiera w Sony Centre for The Performing Arts w Toronto, 2014).

Tworzył choreografie oraz ruch sceniczny do wielu produkcji filmowych m.in.: kanadyjski serial The Next Step realizowany przy współpracy z BBC i Temple Dance Productions; On|Off – projekt filmowy realizowany z The Doll – creative agency, London Fashion Week 2015; Duality – multidyscyplinarny film reżyserowany przez Armando Chanta, który wyświetlany będzie na wystawach mody i sztuki w Australii, Wielkiej Brytanii i Szwecji; The Event – trailer do scenariusza Izabeli Borowskiej i wiele innych, autorskich projektów.

Artysta poprzez zdobyte doświadczenie choreograficzne wykształcił swoje własne, unikalne podejście do tańca oraz jego tworzenia. Fascynuje go ludzkie ciało oraz odkrywanie jego nieskończonych możliwości. Nigdy nie boi się nowych wyzwań i często stara się wychodzić poza strefę komfortu zarówno swoją, jak i tancerzy, z którymi pracuje. Jego  choreografie wyróżnia bardzo fizyczny, dynamiczny język ruchu, będący środkiem ekspresji pewnych idei oraz przesłania, które zawsze towarzyszy jego twórczości. Wierzy, że rolą tańca jest dzielenie się z publicznością uczuciami, emocjami, spostrzeżeniami, czymś więcej niż tylko wirtuozerią tancerzy i choreografa – zawsze próbuje zachować odpowiednie proporcje pomiędzy tymi dwoma aspektami.

ARCHIWUM PREZENTACJI

premiera •

godz. 19:00

Siedlce: Miejski Ośrodek Kultury, sala widowiskowa „Podlasie”, ul. Sienkiewicza 63

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close