Siedlce/Polska Sieć Tańca 2019: Anna Nowicka „Raw Light”

Zdjęcie: Siedlce/Polska Sieć Tańca 2019: Anna Nowicka „Raw Light”

Anna Nowicka "Raw Light", fot. Katarzyna Szugajew

Wersja do druku

Udostępnij

Polska Sieć Tańca to pierwsza, sformalizowana sieć centrów wspierających sztukę tańca, opierająca się na współpracy dwunastu ośrodków w całej Polsce. W jej ramach zostanie pokazany spektakl Anny Nowickiej Raw Light. Spektakl ten przeniesiono z programu Polskiej Sieci Tańca 2018 na kolejny rok.

Spektakl powstał z ogromnej potrzeby bycia na scenie i „przetańczenia” tematów, które artystka badała przez ostatnich sześć lat: uwagi, snów i wyobraźni. Raw Light jest wymierną, fizyczną podróżą stającego się ciała; ulotną próbą nadania formy nieustannie zmieniającemu się doświadczeniu, działaniem umożliwiającym wyłonienie się migoczących obrazów; bezpośrednim uobecnieniem płynnego, wielowarstwowego ciała kalejdoskopowego, które tańczy w surowym świetle na styku realnego i wyobrażonego, odczuwanego i śnionego, odważnie wskazując niewidzialne i nieznane; język, oczy i kończyny zwrócone ku jasności. Z naciętej tkanki czasu i przestrzeni wyrasta trwałe zaufanie.

 

Koncepcja, choreografia i wykonanie: Anna Nowicka

Muzyka: Klaus Janek

Kostium: Kiss the Future / Tanja Padan

Reżyseria światła: Aleksander Prowaliński

Fotografia: Katarzyna Szugajew

Premiera: 26/01/2017, DOCK11, Berlin

Ogromne podziękowania dla: DOCK11 i Petera Pleyera, Fabrik Potsdam, Richarda Aslana, Bonnie Buckner, Chrisa Gylee, Sanji Gergoric, Claudii Hill, Jessici Ekomane Etoua, Tabei Xenia Magyar, Lulu Obermayer, Tanji Padan, Aurory Rodriguez, Katarzyny Szugajew oraz dla Mateusza Szymanówki, który zainicjował proces twórczy artystki

Anna Nowicka jest absolwentką eksperymentalnej szkoły tańca SEAD w Salzburgu, Ernst-Busch/HZT w Berlinie oraz wydziału psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej artystyczne poszukiwania skupiają się na relacji pomiędzy śniącym ciałem a ciałem

tańczącym, a zwłaszcza na zagadnieniach choreografii wyobrażonego. W ramach swojej praktyki zgłębia wielorakie perspektywy patrzenia oraz możliwości wykorzystania różnych punktów widzenia jako narzędzi do odkrywania i ujawniania wszelkich możliwych, z pozoru oku niedostępnych, obrazów. Choreografowanie postrzega jako nieustanne badanie związku i napięcia między procesem twórczym a jego rezultatem (rozumianym także jako poszukiwań produkt uboczny). Anna ogromnie ceni współpracę

artystyczną z Rosalind Crisp i Peterem Pleyerem. Jej indywidualna praktyka choreograficzna od 2010 roku (udziału w Solo Projekcie) związana jest z Art Stations Foundation w Poznaniu. Anna jest laureatką wielu nagród i stypendiów, m.in. DAAD Preis, Studienstiftung des deutschen Volkes, Tanzstipendium miasta Berlina; jej spektakl fire is raging in your hair wygrał festiwal 100 GRAD w HAU w Berlinie (2012), a solo: truth is just a plain picture. said bob. znalazło się w programie Polskiej Platformy Tańca 2012. Obecnie Anna studiuje na trzecim roku studiów doktoranckich na wydziale aktorskim PWSTvFiT w Łodzi, oraz jest praktykantką w The School of Images dr Catherine Shainberg i rozwija pracę ze snami u Bonnie Buckner, dzieląc swoje życie między Berlin a Polskę.

www.annanowicka.com

***

Polska Sieć Tańca to pierwsza, sformalizowana sieć centrów wspierających sztukę tańca, opierająca się na współpracy dwunastu ośrodków w całej Polsce. Sieć wspiera cyrkulację rodzimych produkcji oraz wymianę artystyczną w naszym kraju, a jej otwartość zarówno na instytucjonalne teatry, jak i na niezależnych twórców, daje szansę na zaprezentowanie polskiej sztuki tańca w całej jej różnorodności.

W 2019 roku PST tworzą centra założycielskie Sieci: Lubelski Teatru Tańca, Kielecki Teatr Tańca, Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, Krakowskie Centrum Choreograficzne, program Stary Browar Nowy Taniec, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, oraz nowi partnerzy: Fundacji Polka dot, Centrum Sztuki Mościce, Krotoszyński Ośrodek Kultury, Suwalski Ośrodek Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Centrum Sztuki Tańca we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.

Kierownikiem i pomysłodawcą Polskiej Sieci Tańca jest Maciej Kuźmiński.

Głównym organizatorem Polskiej Sieci Tańca od 2019 roku jest Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji na stronie: www.pst.info.pl
Kalendarz wydarzeń

PST grafika 2019 (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Siedlce: Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego, ul. Biskupa Ignacego Świrskiego 31

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close