Słupsk/Scena dla tańca 2019: Polski Teatr Tańca „Żniwa” – reż. Igor Gorzkowski, chor. Iwona Pasińska

Zdjęcie: Słupsk/Scena dla tańca 2019: Polski Teatr Tańca „Żniwa” – reż. Igor Gorzkowski, chor. Iwona Pasińska

fot. Andrzej Grabowski

Wersja do druku

Udostępnij

Na scenie Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku Polski Teatr Tańca zaprezentuje spektakl Żniwa w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej, współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.

O spektaklu:

(…) Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny.

Spójrz w świat, we świata kształt, a ujrzysz twoje winy.
(…) Za tobą goni jęk i klątwa goni, ściga;
tyś mocen jest jak Bóg, co świat na barkach dźwiga.

[Recytatyw: Stanisław Wyspiański: Powrót Odysa, akt III]

Spektakl nawiązuje do obrzędów towarzyszących żniwom oraz cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka – zarówno w planie etnograficznym (inspirowanym m.in. pracami Oskara Kolberga oraz Rokiem Polskim Zofii Kossak), jak i w szerszym ujęciu antropologicznym oraz filozoficznym. Fabularną oś spektaklu wyznacza motyw powrotu Odysa, na podstawie eposu Homera, oraz Powrotu Odysa Stanisława Wyspiańskiego.

Wykonawcy – tancerze Polskiego Teatru Tańca oraz aktor – wcielą się w role protagonistów, eksplorując różne warianty wydarzeń w przestrzeni ruchu i słowa. Fizyczna i psychologiczna intensywność działań wkomponowana została w ascetyczną oprawę wizualną spektaklu. W warstwie muzycznej wykorzystano kompozycje Eugeniusza Rudnika, pioniera polskiej muzyki elektronicznej. Partie wokalne, w oparciu o motywy polskiej muzyki tradycyjnej, stworzy i wykona Adam Strug.

premiera: 21 stycznia 2017, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

dramaturgia i reżyseria: Igor Gorzkowski

muzyka: Eugeniusz Rudnik i Adam Strug

choreografia: Iwona Pasińska oraz artyści Polskiego Teatru Tańca

kostiumy: Adriana Cygankiewicz

realizacja świateł: Przemysław Gapczyński, Mariusz Porada

projekt dźwięku: Michał Garstecki (Free Flay Music)

asystent spektaklu: Katarzyna Rzetelska

artyści (obsada aktualna): Amy Basley, Evelyn Blue, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong-Adryanczyk, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Daniel Michna, Michał Przybyła, Adrian Radwański

projekt plakatu: Piotr Zdanowicz

czas trwania: 60 min

Bilety: 30/15 zł (do nabycia w kasie Filharmonii od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 i na godzinę przed spektaklem oraz online).

Spektakl jest częścią projektu Brzmienie tańca, zakładającego pokazy dwóch tytułów Polskiego Teatru Tańca: Żniw i Polki, powstałych do muzyki znaczących polskich kompozytorów współczesnych. Spektakle współorganizowane są w partnerstwie z filharmoniami, aby z gatunkiem teatru tańca dotrzeć do nowego grona odbiorców – melomanów.

W ramach tego projektu publiczność Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie i Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie miała już okazję obejrzeć spektakl Polka z muzyką Zbigniewa Kozuba, odpowiednio 15 maja i 10 czerwca tego roku, a także spektakl Żniwa był prezentowany na scenie Filharmonii Gorzowskiej 20 września 2019 roku.

Projekt jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.

***

W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wsparcie otrzymują projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce. Program umożliwia także regularne gościnne prezentacje spektakli tańca na scenach tanecznych w całym kraju.

Scena dla tańca 2019 (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Słupsk: Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, ul. Jana Pawła II 3

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close