Sopot/Teatr na Plaży: Teatr Warsawy „toniejestpostawartystyczna” – reż. Anna Piotrowska

Zdjęcie: Sopot/Teatr na Plaży: Teatr Warsawy „toniejestpostawartystyczna” – reż. Anna Piotrowska

Fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr na Plaży zaprasza na gościnny spektakl Teatru Warsawy toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie, laureata nagrody głównej III Koszalińskich Dni Monodramu „Debiuty” oraz Grand Prix 13. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego. „To nie jest postawa artystyczna” – to jedna z najsłynniejszych wymówek Kantora wobec jego współpracowników i też tytuł monodramu toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie! Anny Piotrowskiej i Łukasza Pawłowskiego. Autorzy spektaklu postanowili przyjrzeć się twórczości Tadeusza Kantora, ale z punktu widzenia jego stosunku do aktora i istnienia aktora na scenie. Tadeusz Kantor traktował scenę jako tzw. „pokój wyobraźni”, w którym wszystko może się wydarzyć, każde spotkanie jest możliwe, a jedynym ograniczeniem jest tylko fantazja twórców. Często sięgał do osobistych przeżyć, wspomnień z dzieciństwa i sytuacji, których sam był świadkiem.

W toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie! twórcy próbują połączyć „pokój wyobraźni” Kantora z osobistymi doświadczeniami życia w Koszalinie. W ten sposób ukazują własny proces stawania się artystami, ale też mechanizmy rządzące relacją aktora z reżyserem oraz konflikty związane z procesem tworzenia spektaklu. Nie ma tu natrętnej dydaktyki, ani muzealnych ciekawostek, mimo że spektakl powstał z okazji 100-lecia urodzin Kantora. Wiele jest za to improwizowanych dialogów, ekspresyjnych działań, akcji przekraczania granic scenicznych i ruchu. Monodram Piotrowskiej i Pawłowskiego to hołd złożony Kantorowi, ale w postawie artystycznej, bliskiej duchowi twórcy teatru Cricot.

Recenzje:

Niezwykły instynkt improwizacyjny Pawłowskiego i przepastne pokłady energii umożli- wiły bowiem rzecz arcytrudną – wykreowanie bohatera zbiorowego w pojedynkę, bohatera przeistaczającego się, o wielu twarzach, a jednak spójnej energii, utrzymywanej grą aktorską i wyczuciem przestrzeni, w jakiej rozgrywał się spektakl w imię Artysty. Nie był to bowiem pokłon złożony Tadeuszowi Kantorowi, a właśnie spektakl Artysty, niejako bohatera patronującego całej niemalże twórczości Kantora. „toniejestpostawaartystyczna! czyli premiery nie będzie!” to coś sytuującego się pomiędzy tradycją teatralną, fascynacją wielkimi postaciami Wielkich Kreatorów teatru takich jak Kantor, a żywą, osobistą i bez- kompromisową własną wizją, która manifestuje się „tu i teraz”, nie bacząc na powiązania z innymi twórcami. Pojawienie się fotela, mikrofonu, rekwizytów, podkreślają dobitnie proces stwarzania aktora przez teatr z całym arsenałem środków, przedmiotów. Słowem, wytwarzania teatralnej formy i obudowy. Dlatego właśnie spektakl ten uznać należy przede wszystkim za efekt twórczego spotkania Pawłowskiego i Piotrowskiej – wzajemne- go improwizowania i tworzenia, ukierunkowania na wydobycie maksymalnych sił aktor- skich, reżyserskich, scenograficznych, poetyckich, ale i prywatnych inspiracji oraz słaboś- ci wykorzystanych jako atuty.

Anna Duda www.rozswietlamykulture.pl

monodram w wykonaniu: Łukasza Pawłowskiego

reżyseria: Anna Piotrowska

scenariusz: Anna Piotrowska & Łukasz Pawłowski na podstawie tekstów Łukasza Pawłowskiego

muzyka: Michał Mackiewicz

kostiumy, scenografia, światło: Anna Piotrowska

obserwatorium krytyczne: Anna Duda, Aleksandra Kranz
współpraca: Bożena Suwaj, Paweł Murlik, Michał Wawrzyniak, Dastin Greczyło

produkcja: eferte_Fundacja Rozwoju Tańca, Teatr ROZBARK

Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Sopot: Teatr na Plaży, al. Mamuszki 2

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close