Sopot/VII Festiwal Teatru Dokumentalnego Non – Fiction 2018: Polski Teatr Tańca „No more tears”

Zdjęcie: Sopot/VII Festiwal Teatru Dokumentalnego Non – Fiction 2018: Polski Teatr Tańca „No more tears”

Fot. Andrzej Grabowski

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach VII Festiwalu Teatru Dokumentalnego Non – Fiction 2018 Polski Teatr Tańca zaprezentuje No more tears w reżyserii Iwo Vedrala, choreografią Krystyny „Lamy” Szydłowskiej i muzyką Dawida Dąbrowskiego. Spektakl tropiący motywy boskie i hagiograficzne, a jednocześnie mocno osadzony w polskiej historii doby demokratycznej transformacji i biografii jednej z najbogatszych kobiet świata, Barbary Piaseckiej – Johnson.

Więcej o spektaklu: http://www.ptt-poznan.pl/pl/node/375

Więcej o festiwalu: http://www.sopotnonfiction.pl/

Autorska koncepcja spektaklu No more tears zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie pn. „Wieczór boski” na realizację premiery w ramach Roku Bogów 2018, którego organizatorem był Polski Teatr Tańca.

O swojej pracy tak pisał reżyser Iwo Vedral:

No More Tears – obiecywała reklama szamponu na początku lat 90-ych. Promienny uśmiech Barbary Piaseckiej – Johnson, właścicielki koncernu, przybywającej do Polski w czerwcu 1989 roku dawał nadzieję, że bolesny proces ustrojowej transformacji również obędzie się bez łez.

Barbara – Polka z ujmującym uśmiechem, typowo polskim lub całkowicie amerykańskim, imigrantka, służąca w domu milionerów, wreszcie jedna z najbogatszych kobiet świata, wdowa po potentacie w branży farmaceutycznej, starszym od niej o ponad czterdzieści lat Sewardzie Johnsonie, kolekcjonerka dzieł sztuki, filantropka, dobrodziejka polskiej Solidarności.

Kiedy w czerwcu 1989 przybywa do Gdańska własnym samolotem w powietrzu unosi się klimat oczekiwania, przeczucie nadchodzącej zmiany, rozbudzona religijna tęsknota: Leżę na łące pośród koniczyny. Koniczyna jest czterolistna. Jestem głodna, jak cała nasza rodzina. I wtedy słyszę głosy, które mówią, że powinnam wyruszyć w świat i kupić wielkie dzieła sztuki, aby próbować pomóc zniewolonej Polsce. (B. Piasecka – Johnson).

VII Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction to unikalny przegląd spektakli reprezentujących nurt teatru dokumentalnego. Elementem programu jest rezydencja artystyczna, podczas której reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy pracują nad projektami teatralnymi do których bazą są reportaże, wywiady, artykuły prasowe i inne materiały dokumentalne. Projekt realizowany ze środków Gminy Miasta Sopot.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Sopot: Teatr Wybrzeże, Scena Kameralna, ul. Bohaterów Monte Cassino 30

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close