Suwałki/Suwalski Ośrodek Kultury/Polska Sieć Tańca 2019: Living Space Theatre „Kaj Dzias”

Zdjęcie: Suwałki/Suwalski Ośrodek Kultury/Polska Sieć Tańca 2019: Living Space Theatre „Kaj Dzias”

Living Space Theatre "Kaj Dzias", fot. Krzysztof Kadis

Wersja do druku

Udostępnij

Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć centrów wspierających sztukę tańca, opierająca się na współpracy dwunastu ośrodków w całej Polsce. W jej ramach w Suwalskim Ośrodku Kultury zostanie pokazany spektakl Kaj Dzias Living Space Theatre.

O spektaklu:

Podobno u Romów ciągle gra muzyka- nawet, gdy nie ma co jeść. Życie staje się wtedy znośniejsze. Spektakl teatru i tańca. Od czarów, obrzędów, muzyki, pieśni, tańca, podróży, po oszustwa, kradzieże i prześladowania. Opowieść z różnych perspektyw. Trochę magiczna i zarazem dosłowna. O Cyganach? O ludziach? Zapraszamy na spotkanie z dziwakami, obcymi, artystami… Chcemy zrozumieć coś o sobie patrząc na innych.

Ten barwny kolaż muzyki, pieśni i tańca jest dla widza niezwykłą szansą do poznania innego świata. Zadajemy sobie pytanie − czy Cyganie mieli określony cel podróży? I co z nami? Wędrówka, jako istotny motyw spektaklu, nie dotyczy wyłącznie Romów. Inspirując się taborami przemierzającymi świat w poszukiwaniu celu, badamy swoje pragnienia, obawy, niepewności, snując wizje osobistej i ogólnoludzkiej destynacji.

Obok perspektywy ukazania kultury romskiej – ich pieśni, tańca, języka, energii, poczucia wspólnoty, zespół porusza wątek hejtu i nietolerancji wobec mniejszości narodowych. Spektakl powstał w oparciu o konsultacje z cyganologiem Adamem Bartoszem z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Otrzymał nominację na najlepszy spektakl teatru offowego w konkursie „The Best OFF” 2018. W 2019 roku spektakl prezentowany będzie w kilku polskich miastach w ramach programu Polska Sieć Tańca 2019 oraz w miejscowości Płowdiw w Bułgarii w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2019.

Living Space Theatre to teatr założony przez absolwentów Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu i Wydziału Aktorskiego. Określają się jako teatr nomadyczny – bez stałej siedziby i jednej przestrzeni działania, a także jako młodzi artyści podróżujący z miejsca na miejsce, bez zapuszczania korzeni na stałe. Główną formą ekspresji w spektaklach Living Space Theatre jest taniec i ruch jako niewerbalne formy komunikacji pozwalające przełamywać bariery kulturowe, etniczne i inne.

Reżyseria: Kuba Margosiak
Choreografia: Zespół
Występują: Natalia Dinges, Anna Mikuła, Grzegorz Łabuda, Kuba Margosiak
Muzyka: Iza Płachta/Monika Stańczyk (skrzypce), Kornel Uriasz (akordeon), Miłosz Potoczny(gitara)
Scenografia i kostiumy: Magdalena Paw, Małgorzata Cichoń, Grzegorz Łabuda
Aranżacja muzyczna: Marcin Słonina
Pomoc techniczna: Paweł Urbanowicz

Premiera: 30 marca 2017

czas trwania: 60 min

Jakub Margosiak

Założyciel Living Space Theatre. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie oraz wolny słuchacz na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Jest w trakcie studiów doktoranckich w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na Wydziale Aktorskim. Ukończył studia aktorskie w Michael Chekhov Academy w Nowym Jorku. Prowadzi warsztaty z Techniki Czechowa w Polsce oraz za granicą, m.in. w Chinach. Występował w spektaklach: Si C’etait ma rue w reż. Pauliny Almeida, Dawida Żakowskiego (Teatr La Pailette, Francja), Collective Jumps w chor. Isabelle Schad (Art Stations Foundation, Poznań), As We Lay Dying stworzonym przez The Bruce High Quality Foundation (BHQF) w ramach benefitu FADA: House of Madness (Watermill Center, Nowy Jork). Jego własne projekty artystyczne to Pomieszczenie zmysłów oraz Prywata konceptualna. Ponadto brał udział w International Summer Program, organizowanym przez Roberta Wilsona w Watermill Center w Nowym Jorku, prowadził warsztaty i wygłaszał prelekcje podczas International Dance Symposium Dancing in the Body of Nature, organizowanym przez International Dance Committee of the International Theatre Institute w ramach 35th ITI World Congress w Manaus w Brazylii. Był asystentem u prof. Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej podczas zajęć Techniki taneczne oraz stypendystą Rektora PWST w Krakowie.

***

Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce. Każdego sezonu Partnerzy Sieci wybierają do wspólnego repertuaru najciekawsze produkcje polskich niezależnych artystów i instytucjonalnych zespołów tanecznych. Spektakle nominowane na dany rok, w ramach Sieci, wyruszają w trasę, podczas której odwiedzają ośrodki partnerskie. Aktualnie Sieć tworzy 12 Partnerów w 11 miastach, prezentujących 9 wieczorów tanecznych z udziałem ponad 70 artystów. Do końca 2019 roku odbędzie się ponad 50 pokazów w całej Polsce. W 2020 roku planowane jest rozszerzenie Sieci do 15 Partnerów, 11 wieczorów (w tym dwóch wybranych w formule open call) i ponad 70 prezentacji w kraju. Organizatorem Sieci jest Instytutu Muzyki i Tańca. Więcej: pst.info.pl

PST grafika 2019 (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Suwałki: Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close