
Międzynarodowy projekt kolektywu BodyCartography „Resisting Extinction”. Materiały własne organizatorów.
Międzynarodowy projekt kolektywu BodyCartography „Resisting Extinction”. Materiały własne organizatorów.
Projekt Opierając się wymieraniu kolektywu BodyCartography proponuje praktyki wspólnego życia i umierania na, w i wraz ze zranioną Ziemią. Opierając się wymieraniu zaprasza nas, by nie tylko patrzeć w przyszłość, ale także rozejrzeć się wokół i dostrzec to, co tracimy. Nasze ciała, razem, żyją wewnątrz tego kryzysu ekologicznego. Ten kryzys ekologiczny jest także kryzysem tożsamości. Wszystko ulega zmianie.
Organizatorzy zapraszają na spotykanie w terenie i do wzięcia udziału w:
Stoimy w obliczu psychologicznego paradoksu wobec wielowarstwowego kryzysu ekologicznego, który nas dotyka. Wielu z nas funkcjonuje w systemach zakorzenionych w kapitalizmie, opartych na myśleniu krótkoterminowym, eksploatacji i kulturze śmierci. Wobec braku spójnego przywództwa, powszechne stają się zaprzeczenie, dysonans poznawczy i głęboko ucieleśniony lęk przed śmiercią i wymarciem, które towarzyszą naszej relacji z tym polikryzysem.
Opierając się wymieraniu podejmuje egzystencjalny problem, który wydaje się wymagać podejścia wciąż nieobecnego w dominującym dyskursie kulturowym wokół kryzysu ekologicznego:
„Jak osobiście i wspólnie możemy zmierzyć się z kryzysem ekologicznym — naszymi ciałami fizycznymi i emocjonalnymi?”
Kontakt z naszym ciałem w konkretnych leśnych ekosystemach może pomóc nam realnie doświadczyć, że nie jesteśmy oddzieleni od otaczającego nas świata. To właśnie te lasy i ekosystemy czynią nasze życie możliwym.
Wcześniejsze odsłony projektu odbyły się m.in. w Norwegii, Nowej Zelandii, Norwegii, Estonii, Szwecji i na Cyprze.
SZCZECIN
13-14 czerwca 2025
Godz. 14.00 i 19.00
Miejsce spotkania: Głębokie-Pilchowo, 71-497 Szczecin; 53.479359, 14.491951 https://maps.app.goo.gl/THmSHPRQvJPw1c5X9
Performerzy: Olive Bieringa, Kosta Bogoievski, Angelika Mizińska, Agnieszka Bogusławska, Teresa Więcko, Bartłomiej Mikuła, Kasia Stankiewicz
Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/9tq91VsZr
Bilety: https://app.evenea.pl/organizator/fundacja-nurt-299328
lub pod maile: fundacjanurt.@gmail.com
Dla osób powyżej 12 roku życia.
Trigery: wydarzenie porusza tematy kryzysu klimatycznego, śmierci, rozkładu, żałoby i utraty. Zawiera elementy pracy z ciałem, emocjami oraz ekspozycję na warunki atmosferyczne.
Performanse odbywają się w języku polskim i angielskim.
Projekt przyjazny środowisku, zakorzeniony w lokalnych kontekstach i praktykach inkluzywnych.
W przypadku potrzeb dot. dostępności (np. tłumacz języka migowego, dostępność dla osób o odmiennej motoryce) organizatorzy proszą o kontakt mailowy lub telefoniczny:
Nieszka Bogusławska: 533 755 680, fundacja.nurt@gmail.com
Organizator: Fundacja Nurt
Współpraca (Warszawa): Fundacja Burdąg, Centrum w Ruchu
Współpraca (Szczecin): Ośrodek Teatralny Kana, Lokatornia, Teatr Tańca Ego Vu, Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość, Fundacja Dance in HD
Finansowanie: Projekt realizowany w ramach Perform Europe – programu wspieranego przez Unię Europejską oraz PAHN – Performing Arts Hub Norway, Kulturdirektoratet
Perform Europe jest współfinansowane przez program Kreatywna Europa Unii Europejskiej i realizowane przez konsorcjum sześciu organizacji:
IETM – Międzynarodowa sieć współczesnych sztuk performatywnych,
Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA),
Circostrada Network,
European Dance Development Network, Pearle* – Live Performance Europe
IDEA Consult.
Międzynarodowy projekt kolektywu BodyCartography „Resisting Extinction”. Materiały własne organizatorów.
Międzynarodowy projekt kolektywu BodyCartography „Resisting Extinction”. Materiały własne organizatorów.
Międzynarodowy projekt kolektywu BodyCartography „Resisting Extinction”. Materiały własne organizatorów.
Międzynarodowy projekt kolektywu BodyCartography „Resisting Extinction”. Materiały własne organizatorów.
O twórczyniach i twórcach projektu
Olive Bieringa (Nowa Zelandia) i Otto Ramstad (USA) współtworzą BodyCartography Project od 1998 roku, tworząc tańce dla przestrzeni publicznych, festiwali, kin, muzeów oraz zespołów, takich jak Oslo International Theatre Festival, PS122 i DTW w Nowym Jorku, Walker Art Center w Minneapolis, Lyon Opera Ballet, San Francisco Museum of Modern Art oraz Te Papa Tongarewa — gdzie w 2018 roku ich praca została pierwszym niematerialnym nabytkiem tańca w historii muzeum. Poprzez warsztaty, choreografie, performanse, filmy, instalacje i festiwale tworzą partycypacyjne przestrzenie dla zbiorowej wyobraźni, dostępne dla różnorodnych odbiorców, często poza typowymi ramami instytucjonalnymi. Artyści mieszkają w Oslo, w Norwegii.
Olive Bieringa jest uznaną choreografką i nauczycielką, która współpracowała z artystami na całym świecie, tworząc projekty site-specific i eksplorując tematykę związaną z ekologią oraz wspólnotą.
Otto Ramstad to tancerz i performer, który w swojej twórczości bada ciało jako narzędzie poznania i zmiany. Jego prace angażują publiczność w dialog o współczesnym świecie, podkreślając znaczenie zmysłowej obecności.
W polskich wydarzeniach udział wezmą także osoby performerskie związane z Fundacją Nurt, które wniosą lokalny kontekst i perspektywę do projektu, w tym: