Szczecin: Córka źle strzeżona – balet Opery na Zamku

Zdjęcie: Szczecin: Córka źle strzeżona – balet Opery na Zamku

Fot. J. Multarzyński

Wersja do druku

Udostępnij

Dzieło pochodzi z XVIII wieku i można je zakwalifikować jako baletową komedię o sielankowym wydźwięku, tak modnym we Francji tuż przed rewolucją 1789 roku. Urokliwa historia opowiedziana za pomocą klasycznego tańca i mimiki, niezmiennie silnie oddziałuje na publiczność, w wielu fragmentach rozbawiając ją do łez.

Jest to komiczna sielanka, której muzyka oparta jest na tańcach i pieśniach ludowych pochodzących z końca osiemnastego wieku. Akcja jest zręcznie skonstruowana, posiada prostą treść o bardzo francuskim charakterze, która osnuta wokół miłości, przekazuje prawdę o życiu, wyśmiewając słabości ludzkiego charakteru.

Postaci Lisy i Colina pozwalają stworzyć role o ogromnej wyrazistości oparte na wysokiej technice tańca klasycznego. Wykonawcy tych ról powinni posiadać silną indywidualność – wszak cecha ta w balecie jest decydującym czynnikiem. Matka Simone jest postacią wręcz wymarzoną dla tancerza (wykonuje ją zwykle mężczyzna), ale ze względu na swoją groteskowość bardzo trudną, w której powinno się wykazać nie tylko kunsztem aktorskim, ale pełnym klasy humorem i dowcipem. Sceny zbiorowe urzekają plastyką ruchu, eksponując sielankowo-pastoralny charakter dzieła.

Choreografia: Natalia Fedorowa

Scenografia: Ilona Binarsch

Kostiumy: Ryszard Kaja

Libretto: Jean Dauberval

Opracowanie Muzyczne: Ferdinand Herold i Peter Ludwig Hertel

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close