Szczecin/LIII Przegląd Teatrów Małych Form „Kontrapunkt”: Komuna//Warszawa „Cezary idzie na wojnę” – reż. Cezary Tomaszewski

Zdjęcie: Szczecin/LIII Przegląd Teatrów Małych Form „Kontrapunkt”: Komuna//Warszawa „Cezary idzie na wojnę” – reż. Cezary Tomaszewski

Fot. PatMic

Wersja do druku

Udostępnij

Przegląd Teatrów Małych Form„Kontrapunkt” w Szczecinie zaprasza na spektakl Cezary idzie na wojnę Komuny//Warszawa, w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Spektakl jest opowieścią performatywną o wyprawie mitologicznego wielogłowego bohatera o tym samym imieniu i nazwisku, co reżyser spektaklu i o wojnie, jaką wypowiada on widmom wojny. Przedstawienie jest częścią trzyletniego cyklu Komuny//Warszawa Przed wojną / Wojna/ Po wojnie.

O spektaklu:

Biografia reżysera rozpisana na czterech aktorów i pianistkę staje się pretekstem do przedefiniowania pojęć zastanych i wytworzenia własnego queerowego systemu fantazmatycznego. Spektakl, w którym Popołudnie fauna Niżyńskiego spotyka się z pieśnią Moniuszki w męskiej przebieralni, ćwiczenia aerobowe z wojenną symfonią Szostakowicza, a wspomnienie decyzji komisji poborowej sprzed lat staje się impulsem do uruchomienia kampowej rewii performatywnej.

***

Spektakl powstał w ramach nowego, trzyletniego cyklu Przed wojną/Wojna/Po wojnie Komuny // Warszawa, opisującego permanentny stan, w jakim znajduje się świat. Wojny mogą być zbrojne i psychologiczne, zamorskie i domowe, międzynarodowe i rodzinne. Impulsem, który skłonił K//W do zajęcia się tą tematyką, był ciąg ponurych wydarzeń z ostatnich lat: wojna na Ukrainie i Bliskim Wschodzie – Brexit – wygrana Trumpa. Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią. Stąd potrzeba zadania pytań o to: Czy jesteśmy przygotowani do wojny? Czy pamięć o wojnie ułatwia podtrzymanie pokoju? Czy wojna może być sprawiedliwa? Czy polityki historyczne otwierają rany i zbroją społeczeństwa do walki?

K//W będzie opowiadać o wojnie i wojnach – w ich różnych kontekstach i odsłonach, z naciskiem jednak na ich realny – nieheroiczny i osobisty wymiar. Podejście K//W jest czysto pragmatyczne – skupione na praktyce i cenie przetrwania.

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy.

reżyseria: Cezary Tomaszewski

realizatorzy: Bracia (Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży), Antoni Grałek, Tomasz Kowalski, Justyna Wąsik, Klaudia Hartung-Wójciak

występują: Michał Dembiński, Weronika Krówka, Oskar Malinowski, Bartosz Ostrowski, Łukasz Stawarczyk

premiera: lipiec 2017

Czas trwania: 60 minut

Bilety w cenie 40 zł do kupienia na platformie www.bilety.fm lub w Punkcie Obsługi Klienta bilety.fm w Zamku Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34, Mały Dziedziniec, wejście „I” (Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej CIKiT).

Więcej o Przeglądzie na stronie www.kontrapunkt.pl

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Szczecin: Opera na Zamku, ul. Korsarzy 34

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close