Szczecin: „Some were some**” – reż. Jan-Tage Kühling

Zdjęcie: Szczecin: „Some were some**” – reż. Jan-Tage Kühling

Fot. z materiałów Teatru Kana.

Wersja do druku

Udostępnij

Najmniejszą jednostkę polityczną stwarzają dwa ciała, które dzieląc się przestrzenią, muszą zaakceptować ją jako wspólną. W obecności innego staję się świadomy siebie: jako byt społeczny, jako byt polityczny, ale także jako ciało fizyczne. Drugie ciało mnie wypiera. Drugie ciało przyciąga mnie i odpycha. A to nie jest żadna erotyka, oprócz erotyki grawitacji, państw i narodów.

 

some were some** jest próbą zrozumienia ciał w spotkaniu.
Ciało, zarówno symbolicznie, jak i fizycznie, istnieje poprzez własne tradycje i przyzwyczajenia. W momencie spotkania z Innym ciało dąży do uwolnienia od swojej historii, otwiera się na nowe znaczenia, przekraczając w ten sposób horyzonty kulturowe, społeczne a nawet fizyczne.

Spektakl dotyka relacji ciała z tradycją i wspólnotą (lub z jej przeciwieństwem): na ile tradycja jest warunkiem rzeczywistej wspólnoty, a na ile tylko jej pretekstem? Czy brak tradycji jest uwolnieniem od cieżaru historycznego, czy raczej stwarza pustkę, ciało bez tożsamości, a co za tym idzie – bez znaczenia?

Jako forma ruchowo-głosowa, some were some** osadzone jest pomiędzy teatralną narracją a fizycznym performensem. W ten sposób stwarza nową sieć odmiennych znaczeń, przemieniając ciała w postacie i ruch w działanie.

Reżyseria: Jan-Tage Kühling
Wykonanie: Yejin Kwon, Paulina Miu Zielińska

Jan-Tage Kühling studiował kulturoznawstwo, teatrologię i reżyserię teatralną we Frankfurcie nad Menem i Giessen. Zrealizował różne projekty teatralne i kulturotwórcze w Niemczech i w Polsce. Do Teatru Kana przybył po raz pierwszy w roku 2006. Obecnie jest tu wolontariuszem i m.in. prowadzi grupę warsztatową (grupę „Coś po Drodze”), poznaje tajemnice polskiego języka i struktur instytucji kulturalnych.

Paulina Miu Zielińska to projektantka dźwięku, kompozytorka muzyki elektronicznej i eksperymentalnej, instruktorka śpiewu archaicznego. Współpracuje z teatrem Węgajty, współrealizuje i wspiera różne projekty performatywne, teatralne i intermedialne w Polsce i w Niemczech. Jest studentką muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Łodzi.

Yejin Kwon jest absolwentką państwowej szkoły baletowej w Szanghaju, tańczyła od roku 2004 – 2008 dla renomowanego koreańskiego Trust Dance Theatre w Seulu. Od roku 2008 studiuje taniec klasyczny i współczesny we Frankfurcie nad Menem. Jest instruktorką tańca współczesnego, zrealizowała różne projekty artystyczne w Niemczech i za granicą.

WSTĘP: 10zł.

www.rutsproject.wordpress.com
someweresome@gmail.com

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Szczecin: Teatr Kana, pl. św. Piotra i Pawła 4/5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close