Szczecin/Spoiwa Kultury 2016: Teatr Rozbark „Gatunki chronione” – chor. Rafał Urbacki, film: Anu Czerwiński

Zdjęcie: Szczecin/Spoiwa Kultury 2016: Teatr Rozbark „Gatunki chronione” – chor. Rafał Urbacki, film: Anu Czerwiński

Fot. Anu Czerwiński

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Kana w Szczecinie zaprasza na pokaz spektaklu Gatunki chronione, który odbędzie się w ramach festiwalu Spoiwa Kultury. Gatunki chronione są próbą krytycznej refleksji na temat sposobu postrzegania osób o alternatywnej motoryce, bez nadużywanych w mediach narracji „ofiary” albo „superbohatera”. Jest to projekt łączący dwie formy (film dokumentalny i performans ruchowy), mówiący o różności i równości bez nachalnej dydaktyki. Gatunki… są dynamiczne, nieustannie poszukują języka, w którym mogą opowiedzieć o swoich alternatywnych ciałach tu i teraz: w zastanym czasie i w danych im „okolicznościach przyrody”. Bohaterowie odnajdują prawdę o swoich ciałach gdzieś na styku performansu scenicznego i realnego życia. W zderzeniu z codziennymi doświadczeniami scena staje się dla nich bezpiecznym schronieniem, rezerwatem, jedynym miejscem, gdzie mogą szczerze, choć nie bez lęku, opowiedzieć o swojej tożsamości.

Czworo tancerzy w niezwykłej przestrzeni Śląskich Mazur. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, rezerwat przyrody, gatunki, które by przeżyć, muszą zostać objęte ochroną państwa, i młodzi ludzie o alternatywnej motoryce. Choreografia, skomponowana dla zaangażowanych w projekt tancerzy, stawia przed nimi nie tylko wyzwania ruchowe, lecz także aktorskie.

Trailer

Tańczą: Tatiana Cholewa, Radosław Lis i goście
Choreografia, działania performatywne: Rafał Urbacki
Światła: Rafał Urbacki, Michał Wawrzyniak
Asystent: Marlena Hermanowicz
Koncepcja filmu, montaż: Anu Czerwiński, Rafał Urbacki
Realizacja filmu, zdjęcia: Anu Czerwiński
W filmie występują: Tatiana Cholewa, Filip Pawlak, Karolina Stroisz, Katarzyna Szarawara
Narratorka: Karolina Kędziora
Asystent kamery: Piotr Gacek (WRiTv UŚ),
Koordynatorka projektu: laba off | Natalia Starowieyska

Rafał Urbacki urodził się na Górnym Śląsku. Jest reżyserem, choreografem. Studiował m.in. reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor projektów tożsamościowych, społecznych i partycypacyjnych, m.in. Mt 9,7 [On wstał i poszedł do domu] (Stary Browar, Poznań 2010), Mover (Śląski Teatr Tańca, Bytom 2010), W Przechlapanem (Instytut Teatralny, Warszawa 2012), stypa (Teatr Ósmego Dnia, Poznań 2012), kto podskoczy jest pedałem, hej (Inicjatywa Pomada, Warszawa 2012), Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci (Teatr Fredry, Gniezno 2014), Gatunki chronione (z Anu Czerwińskim, Teatr Rozbark, Bytom 2014), Serce robotnika napędza praca (z Anu Czerwińskim, Teatr Rozbark, Bytom 2014), Kształt rzeczy (Muzeum Śląskie, Katowice 2015). Choreograf w spektaklach m.in. duetu Strzępka i Demirski: Tęczowa Trybuna 2012 (Teatr Polski, Wrocław 2011), musicalu Położnice szpitala św. Zofii (Teatr Rozrywki, Chorzów 2011), W imię Jakuba S. (Teatr Dramatyczny, Warszawa 2011), Courtney Love (Teatr Polski, Wrocław 2012), oraz Radosława Rychcika: Dwunastu gniewnych ludzi (Teatr Nowy, Poznań 2012) i in. Od 4 lat porusza się bez użycia wózka inwalidzkiego dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu. Obecnie mieszka w Katowicach.

Anu Czerwiński jest filmowcem-dokumentalistą. Ukończył reżyserię dokumentu na Université Paris Diderot (Paris VII), obecnie studiuje w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jego debiutancki film Kalambury był doceniany na francuskich festiwalach filmowych (Chéris-Chéries, FIPA, Biarritz, PiontDoc). Współpracował z paryskimi teatrami, m.in. z Opéra de Paris, Théatre Artistic Athévains, Théatres Parisiens Associées, gdzie tworzył oprawę multimedialną i materiały dokumentalne.

Wstęp wolny!

Program festiwalu Spoiwa Kultury

Więcej o festiwalu Spoiwa Kultury

Strona Teatru Kana w Szczecinie

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Szczecin: Teatr Lalek Pleciuga, pl. Teatralny 1

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close