Szczecin/Spoiwa kultury 2018: Arkadi Zaides „Archive”

Zdjęcie: Szczecin/Spoiwa kultury 2018: Arkadi Zaides „Archive”

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach festiwalu „Spoiwa kultury 2018” Arkadi Zaides pokaże spektakl Archive. W swojej pracy artysta pogłębia artystyczne badania nad trwającym konfliktem w Izraelu/ Palestynie. Materiały filmowe zebrane przez wolontariuszy projektu kamery B’Tselem są sprawdzane i selekcjonowane. Zaides naprowadza uwagę widzów na ciała Izraelczyków, na sposób, w jaki zostały uchwycone przez kamerę, oraz na reakcje fizyczne, do których uciekają się w różnych konfrontacyjnych sytuacjach. Palestyńczycy pozostają za kamerą. Niemniej ich ruch, głos i punkt widzenia są mocno obecne, determinując perspektywę widza. Chociaż materiały filmowane przez kamerzystów ujawniają rzeczywistość lokalną, Zaides pragnie omówić ją szerzej, stawia bardziej uniwersalne pytanie: jaki jest potencjał przemocy osadzony w każdym indywidualnym ciele i jaką cenę płaci wspólnota za kontrolowanie drugiego. Zaides destyluje i wykorzystuje gesty i głosy, angażuje się i identyfikuje z materiałami, stopniowo je uosabiając. Podczas gdy jego ciało przekształca się w żywe archiwum nasuwają się pytania o uczestnictwo i odpowiedzialność.

Czas trwania: 60 minut
Bilety: 
30/40 zł

Szczegółyhttp://spoiwakultury.eu/

Materiały archiwalne: ochotnicy Camera Project z B’Tselem – The Israeli Center for Human Rights in the Occupied Territories:Iman Sufan, Mu’az Sufan, Bilal Tamimi, Udai’Aqel, Awani D’ana, Bassam J’abri, Abu’Ayesha, Qassem Saleh, Mustafa Elkam, Raed Abu Ermeileh, Abd al-Karim J’abri, Issa’Amro, Mu’ataz Sufan, Ahmad Jundiyeh, Nasser Harizat, Abu Sa’ifan, Muna A-Nawaj’ah, Oren Yakobovich, Nayel Najar

Koncepcja i choreografia: Arkadi Zaides
Konsultant wideo: Effi and Amir (Effi Weiss and Amir Borenstein)
Dźwięk & dramaturgia głosu: Tom Tlalim
Konsultacja artystyczna: Katerina Bakatsaki
Asystent choreografa: Ofir Yudilevitch
Kostiumy: Adam Kalderon
Światło: Thalie Lurault
Interfejs zdalnego sterowania: Pierre-Olivier Boulant
Dyrektor techniczny: Etienne Exbrayat
Technika dźwięku: Cyril Communal

Produkcja: Simge Gücük, Arkadi Zaides
Koprodukcja: Festival D’Avignon (Francja), CDC Toulouse (Francja), Theatre National De Chaillot (Francja), CNDC Angers (Francja), The Emile Zola Chair for Human Rights (Izrael).

Specjalne podziękowania dla Myriam Van Imschoot
Rezydencje: CDC Toulouse (Francja), CNDC Angers (Francja), STUK Leuven (Belgia), Theatre National De Chaillot (Francja), WP Zimmer (Belgia), Amsterdam Master of Choreography (Holandia)
Międzynarodowa Dystrybucja: Key Performance Julia Asperska & Koen Vanhove
Institut des Croisements.

Arkadi Zaides wspierany jest przez Francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji (French Ministry of Culture and Communication) i DRAC Auvergne-Rhône-Alpes

Arkadi Zaides – urodził się w 1979 roku na Białorusi. W roku 1999 wyemigrował do Izraela. Ukończył studia w Theater School w Amsterdamie w ramach Amsterdam Master Of Choreography Program (NL). Tańczył (między innymi) w Batsheva Dance Company oraz Yasmeen Godder Dance Group. Od 2004 roku pracuje jako niezależny choreograf. W ostatnich latach mocno angażował się w projekty artystyczne podejmujące temat izraelsko-palestyńskiego konfliktu. Jest jednym z nielicznych choreografów izraelskich angażujących się w dyskusję o aktualnej sytuacji politycznej poprzez swoją praktykę artystyczną. Ostatnio mieszka i pracuje Brukseli.

www.arkadizaides.com

***

Spoiwa kultury

Cykliczny (realizowany od 1999 roku) festiwal promujący działania twórców pochodzących z różnych obszarów kulturowych. Co roku prezentuje widowiska teatralne, spektakle plenerowe i salowe, sztukę performance i site specific, akcje, koncerty, wystawy, filmy, warsztaty i pokazy metod pracy. Ponadto realizowane są także produkcje festiwalowe i wydarzenia „odkrywające” – poprzez zdarzenia artystyczne – zapomniane, naznaczone historycznie i społecznie przestrzenie Szczecina.

Nazwa festiwalu wyraża przede wszystkim próbę odnalezienia wspólnych elementów łączących pozornie odległe formy i przestrzenie kulturowe, potrzebę konfrontacji tradycji i współczesności, promocji zarówno sztuki opartej na poszukiwaniach źródłowych, jak i nowatorskich eksperymentów, kreowania sytuacji inspirującego, prowokującego artystyczne interakcje spotkania. Podstawowym kryterium jest tu jakość artystyczna połączona z pasją i siłą przekazu, otwartość, wartość podejmowanych poszukiwań twórczych.

Każdorazowo „Spoiwa kultury” są również okazją do zwrócenia uwagi na pewne tematy i problemy, które staramy się sformułować, stawiając pytania i określając dominantę tematyczną kolejnych edycji. Program i forma festiwalu jest za każdym razem wypadkową kilku różnych elementów składających się na aktualną – czytaną oczami artystów i organizatorów – próbę diagnozy rzeczywistości, rezonansu wobec ważnych zjawisk i tematów, szukania punktu odniesienia. Jest próbą zdefiniowania kondycji współczesnego, uwarunkowanego historycznie, politycznie i społecznie człowieka i szukaniem odpowiedzi na potrzebę określenia tożsamości w relacji z kontekstem kulturowym. Staramy się – wychodząc od różnorodności – wskazywać na podobieństwa, łączniki, na wszystkie te elementy, które pozwalają nam się porozumiewać i rozumieć, które budują przestrzeń spotkania.

Festiwal ma charakter otwarty, bezpłatny, ogólnodostępny i niekomercyjny, jest kierowany do szerokiego grona odbiorców.

Szczegółyhttp://spoiwakultury.eu/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Szczecin: Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close