Szczecin/Trafostacja Sztuki: Prawykonanie utworu „Exkurs” Szymona Brzóski z choreografią Kai Kołodziejczyk

Zdjęcie: Szczecin/Trafostacja Sztuki: Prawykonanie utworu „Exkurs” Szymona Brzóski z choreografią Kai Kołodziejczyk

Fot. Kaya Kołodziejczyk.

Wersja do druku

Udostępnij

Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra, wraz z Trafostacją Sztuki w Szczecinie zapraszają na prawykonanie utworu EXKURS Szymona Brzóski z choreografią Kai Kołodziejczyk. Pokaz spektaklu odbędzie się w piątek, 2 sierpnia 2013 roku o godzinie 17.00. Inspiracje do stworzenia najnowszej kompozycji Szymona Brzóski zostały zaczerpnięte z fenomenu techniki muzyki spektralnej. Istotą utworu jest podejście w nowatorski sposób do tematów skoncentrowanych wokół istoty dźwięku, jego wartości, czasowości jak i przeniesienia fenomenu odradzania się palety barw muzycznych w przestrzeni. Napisany utwór skomponowany będzie na orkiestrę smyczkową, instrumenty dęte, perkusyjne oraz elektronikę. Celem rozpoczęcia dialogu artystycznego pomiędzy twórcami Kayą Kołodziejczyk i Szymonem Brzóską jest wykorzystanie postaci mitycznego ptaka Feniksa, symbolu Słońca oraz wiecznego odradzania się życia. Projekt zakłada badanie terytoriów, w których odbiorca na zasadzie doświadczeń akustycznych – jak i wizualnych – jest świadkiem narodzin nowej jakości w szeroko rozumianej sztuce. Poprzez przenikanie się wizualnoplastycznych obrazów, zarówno tanecznych jak i muzycznych, widzimy pojawiające się i zanikające motywy, współgrające z założeniem multidyscyplinarnego projektu artystycznego. Zasadniczą istotą kompozycji jest współistnienie muzyki i ruchu na zasadzie jedno- oraz wielopłaszczyznowej, dopełnianie i jednoczesne kształtowanie odrębności oraz unikatowości we wspólnej przestrzeni. Oba światy – muzyczny i ruchowy – koegzystują na zasadzie kontrastu i ujednolicenia. Pierwszy wynika z drugiego i na odwrót, przenikając się wzajemnie tworzą nową jakość estetyczną.

Choreografia: Kaya Kołodziejczyk

Muzyka: Szymon Brzóska

Wykonanie: Baltic Neopolis Orchestra

Tancerze: Ilona Gumowska, Aniela Kokosza, Wojciech Chowaniec, Michał Pawłowski, Paulina Nowicka, Elżbieta Jędruczyk, Agata Łaniewska, Tomasz Koszański, Maks Pawłowski, Karolina Dembowska

Projekt został zrealizowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca Kolekcja – zamówienia kompozytorskie.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 17:00

Szczecin: Trafostacja Sztuki w Szczecinie, ul. Świętego Ducha 4

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close