Szczecin/VIII Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote pointy” 2015: Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu i Diverisment Ballet „Carmen Suita”

Zdjęcie: Szczecin/VIII Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote pointy” 2015: Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu i Diverisment Ballet „Carmen Suita”

Moja ławeczka! Fot. B. Kruk

Wersja do druku

Udostępnij

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na VIII Międzynarodowy Konkurs Baletowy „ZŁOTE POINTY 2015” oraz XIV edycję Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce 2015”. Ostatniego dnia odbędzie się  Finał Konkursu – Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu. Koncert finałowy z uczestnictwem finalistów konkursu i stypendystów,  jak również uczniów Poznańskiej Szkoły Baletowej (prezentacja osiągnięć artystycznych uczniów szkoły), szkoły baletowej z Izraela i zaproszonych  gwiazd baletu. Ponadto Divertisment Ballet (soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu) pokaże spektakl Carmen Suita.

Carmen suita

Inspiracją do powstania baletu jest fascynacja muzyką Bizeta-Szczedrina. Balet Carmen Suita powstał w 1967 roku, napisany przez rosyjskiego kompozytora Rodiona Sczedrina. Dzieło inspirowane librettem oraz muzyką opery Carmen Suita Bizeta powstało za namową żony kompozytora, Maja Plisiecka była też pierwszą odtwórczynią tytułowej roli. Autorem libretta i i choreografii był Alberto Alonso. Carmen Suita przyjęta została niechętnie i uważana jako profanacja Bizeta. Z czasem jednak zyskała wielką popularność i przyczyniła się do światowej sławy Shchedrina. Wersja  Divertisment Ballet jest osobistą wizją Viktora Davydiuka, zainspirowanego ideą oraz muzyką Carmen Suity i odbiega od popularnego sposobu jej przedstawiania. Tworząc choreografię zależało Davydiukowi na wykorzystaniu technicznych możliwości współczesnych tancerzy co w dużym stopniu przyczynia się do wyrazistego przekazu. Jest to jednoaktowy balet przedstawiający historię charyzmatycznej i silnej kobiety uwikłanej  w miłosny trójkąt. Nieunikniony los popycha bohaterkę w ramiona okrutnego przeznaczenia.

O konkursie

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Szczecin: Hala Opery na Zamku, ul. Energetyków 40

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close