Szczecin/Weekend_100°: Kolektyw 1a „Dolphin who loved me”

Zdjęcie: Szczecin/Weekend_100°: Kolektyw 1a „Dolphin who loved me”

Fot. Karolina Mełnicka

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Kana zaprasza na trzydniowe prezentacje sztuk performatywnych WEEKEND_100°. Od kilku lat projekt promuje zwycięzców Festiwalu 100° Berlin.

Dolphin_who_loved_me to inter­dyscy­pli­narny per­for­mans łączący ele­menty teatru doku­men­tal­nego, nowych mediów i ćwiczeń ruchowych. Pro­jekt jest oparty na finan­sowanym przez NASA ekspery­men­cie Johna C. Lilly’ego z lat. 60, którego celem była ucze­nie delfinów ang­iel­skiego i związaną z tym emocjon­alną his­torią relacji Mar­garet Howe Lovatt z delfinem Peterem. Założe­niem per­for­mansu jest unikanie mowy i poszuki­wanie czys­tego ruchu. W pro­jek­cie ściężkę dźwiękową stanowia ory­gi­nalne nagra­nia delfinich dźwięków nagry­wane pod wodą oraz frag­menty lekcji udzial­nych przez Margaret.

Twórcy o projekcie:
„Temat związku człowieka z innymi zwierzętami i ich wzajemnej interakcji jest ponadczasowy. Dopiero dzięki dwudziestowiecznym badaniom z dziedziny antropologii i biologii, człowiek uzyskał naukowe potwierdzenie podobieństw genetycznych i behawioralnych wśród istot żywych. W projekcie „Delfin, który mnie kochał” historia sekretnego laboratorium na Karaibach oraz relacja młodej badaczki z delfinem stanie się punktem wyjścia do opowieści o splocie nauki, metafizyki i uczuć oraz o granicach, jakimi opatrzone jest człowieczeństwo.”

Trailer

reżyseria: Magda Szpecht
dramaturg: Szymon Adamczak
muzyka/wideo: Karolina Mełnicka
obsada: Jaśmina Polak, Jan Sobolewski, Angelika Kurowska/Sonia Roszczuk
premiera: 2014

Szymon Adamczak (1991) – dramaturg, twórca teatralny, miejski aktywista, dziennikarz, studiował na Wydziale Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Kolektyw 1a, działając w sferze socjalno-artystycznej w Poznaniu. Współpracuje z Teatrem Nowym w Poznaniu (Dom lalki, Elsynor), Teatrem Dramatycznym w Warszawie (Kto zabił Alonę Iwanowną), Teatrem Polskim we Wrocławiu (Nowewyzwolenie.doc) i Fundacją Boto w Sopocie (rezydencja Do listen to the driver i Dolphin_who_loved me). Jest stypendystą Miasta Poznań, Województwa Wielkopolska i Instytutu Goethego.

Magda Szpecht (1990) – studentka reżyserii na PWST w Krakowie, ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka wideo instalacji i projektów performatywnych, jak Nowewyzwolenie.doc (Teatr Polski Wrocław), Ja nie jestem normalnym mieszkańcem tego miasta (PWST Kraków), Dolphin_who_loved_me (Festival Sopot Non Fiction 2014).

Jan Sobolewski (1990) – aktor, performer, ukończył PWST w Krakowie. Aktualnie występuje w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Występował w spektaklach: Wojciecha Kościelniaka, Wiktora Rubina, Michała Borczucha i Agnieszki Jakimiak Frantz Fanon. Kilka uwag o rewolucji (performatywny wykład).

Sonia Roszczuk (1987) – aktorka, ukończyła PWST we Wrocławiu, aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Angelika Kurowska (1989) – ukończyła PWST w Warszawie, związana z krakowskimi teatrami: Bagatela i Łaźnia Nowa. Pracuje także w dubbingu, zwyciężczyni nagrody Arete przyznanego przez Polskie Radio w 2014.

Karolina Mełnicka (1988) – absolwentka kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, studentka Akademii Sztuki w Szczecinie, poetka, slamerka i animatorka kultury. Tworzy sztukę zaangażowaną, komentując otaczającą ją rzeczywistość przy pomocy szerokiego spektrum plastycznych i literackich mediów. Zajmuje się sztuką wideo, fotografią, obiektem i performansem literackim.

Produkcja została nagrodzona wyróżnieniem Jury podczas 100°Berlin Festival 2015.

Pro­jekt rozwi­jany był w ramach rezy­dencji teatral­nych Sopot Non Fic­tion 2014.

Spektakl realizowany jest w ramach współpracy Stowarzyszenia Kolektyw 1a w Poznaniu i Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Wstęp na jedno wydarzenie: 10zł

karnet jednodniowy: 20 zł

karnet na wszystkie wydarzenia (3 dni): 40 zł;

rezerwacje i informacje: paula@kana.art.pl

Więcej informacji: www.kana.art.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Szczecin: Teatr Kana, Pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close