Szczecin/Weekend_100°: Teatr NOWEGO „Panakeia”

Zdjęcie: Szczecin/Weekend_100°: Teatr NOWEGO „Panakeia”

Fot. Marta Suszyńska

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Kana zaprasza na trzydniowe prezentacje sztuk performatywnych WEEKEND_100°. Od kilku lat projekt promuje zwycięzców Festiwalu 100° Berlin.

 

Pokaz spektaklu Panakeia zespołu Teatr NOWEGO jest premierą anglojęzyczną.

Impulsem do powstania spektaklu Panakeia były aktualne konflikty polityczne oraz obraz współczesnego człowieka, na  którego silny wpływ wywarła kultura masowa. Spektakl zrealizowany w formie przeplatającej tragedię z komedią pozwala nam śmiać się przez łzy. Przedstawia groteskową hiperbolę rzeczywistości. Inspirowany językiem Gombrowicza, wrażliwością Białoszewskiego i absurdem Masłowskiej.

Otwierasz oczy i co widzisz? Telewizor. Kolorowe reklamy, przyjemne dźwięki i treści sprawiają, że czujesz się bezpiecznie. Nie wyglądaj za okno, tam zobaczysz świat o krok od zagłady. Świat końca historii i wielkich narracji. Poddający w wątpliwość wszelkie systemy wartości. Świat rozkładu.

Ewa Chmielewska i Dominik Smaruj prezentowali się na scenach takich teatrów i festiwali jak: Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu, Festiwal FAMA w Świnoujściu, Festiwal KONTRAPUNKT w Szczecinie, występowali także za granicą: w Irlandii, we Francji i w Niemczech. W 2013 roku teatr otrzymał nagrodę Grand Prix oraz tytuł Najlepszego teatru studenckiego w Polsce na Wielkim Finale I Ligi Teatrów Studenckich. Rok później otrzymał wyróżnienie w konkursie TVP Kultura Dolina kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka.

Ewa Chmielewska – jedna z założycieli, reżyserka i aktorka Teatru Nowego (dawniej Teatr Na Chwilę). Studentka 5-go roku Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim, bierze udział w Akademii Teatru Alternatywnego (2015/2016) prowadzonej przez Instytut Jerzego Grotowskiego. Wystąpiła w spektaklach „Pierogi” Teatru Uhuru, „Konwent – spotkanie tematyczne” i „Panakeia” Teatru Na Chwilę, wielokrotnie nagrodzonych na ogólnopolskich festiwalach (np. Łódzkie Spotkania Teatralne), oraz wielu innych spektaklach scenicznych, plenerowych i happeningach. Członek Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej i Ligi Teatrów Studenckich.
Do tej pory jako aktorka występowała na deskach takich teatrów i festiwali jak: Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu, Instytut Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Łódzkie Spotkania Teatralne, Festiwal FAMA, Zero Budget Festival, Festiwal Woodstock, oraz za granicą – Irlandia, Francja, Niemcy. Aktorstwa uczyła się na wielu warsztatach prowadzonych przez profesjonalistów i szanowanych w środowisku teatralnym np. Thomasa Richardsa czy Ryszarda Olesińskiego. W 2013 roku otrzymała stypendium Ministra Edukacji za wybitne osiągnięcia artystyczne. Trzykrotnie nagrodzona Stypendium Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego za osiągnięcia artystyczne.

Dominik Smaruj – współzałożyciel, reżyser i aktor Teatru NOWEGO (dawniej Teatru Na Chwilę). Wystąpił w wielokrotnie nagradzanych spektaklach, między innymi w Pierogach, Cielsku, Konwencie – spotkaniu tematycznym i Panakei. Brał udział w realizacjach scenicznych, plenerowych i happeningach. Grał na deskach Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu i Instytutu Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, jak również na festiwalach takich jak Łódzkie Spotkania Teatralne, czy Zero Budget Festival. Aktorstwa uczył się warsztatach prowadzonych przez profesjonalistów szanowanych w środowisku teatralnym, np. u Thomasa Richardsa, czy Ryszarda Olesińskiego. Jest uczestnikiem Akademii Teatru Alternatywnego (2015/2016) prowadzonej przez Instytut Jerzego Grotowskiego. Jest członkiem Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej i Ligi Teatrów Studenckich. W 2013 roku otrzymał stypendium Ministra Edukacji za wybitne osiągnięcia artystyczne. Dwukrotnie nagrodzony Stypendium Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego za osiągnięcia artystyczne. Studiuje kulturoznawstwo.

Wstęp na jedno wydarzenie: 10zł

karnet jednodniowy: 20 zł

karnet na wszystkie wydarzenia (3 dni): 40 zł;

rezerwacje i informacje: paula@kana.art.pl

Więcej informacji: www.kana.art.pl

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Szczecin: Teatr Kana, Pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close