Szczecin: Wrocławski Teatr Pantomimy „Mikrokosmos”

Zdjęcie: Szczecin: Wrocławski Teatr Pantomimy „Mikrokosmos”

Fot. B. Sowa

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Współczesny w Szczecinie zaprasza na pokaz spektaklu Mikrokosmos Wrocławskiego Teatru Pantomimy w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Hans Christian Andersen napisał Calineczkę, poszukując w dziecku, którego metaforą jest dwuipółcentymetrowa dziewczynka, dowodu bezbronności, posłuszeństwa, niewinności; wskazując jednocześnie ogromny wpływ świata zewnętrznego na to, co dzieje się z bohaterem. Mikrokosmos jest swobodną interpretacją tej popularnej baśni. Calineczka staje się tu jedynie pretekstem do zderzenia się z podobnymi wątkami, ale na zasadach, które dyktuje w opowieści bohaterka ciekawa świata, silna i zdecydowana, dążąca do tego, by być sobą i czuć się wolną. Powodem tej swobodnej interpretacji jest chęć podjęcia dialogu ze stereotypem bohatera dziecięcego, sprowadzonego do postawy bezwolnej, pozbawionej charakteru i wpływu na własny los.

„Sposób operowania gestem, muzyką i plastyką otworzył szerokie pole wyobraźni. Trzynastoosobowy zespół pokazał świetne przygotowanie techniczne. Odnalazł się także w formie pantomimy sam reżyser, który nie jest z wykształcenia choreografem. Wyrazista mimika wraz z ruchem tworzą dominującą warstwę znaczeniową.”

Patrycja Terciak, Calineczka, jakiej nie znamy, „Didaskalia”, tekst powstały w ramach warsztatów krytyki teatralnej

scenariusz i reżyseria: Konrad Dworakowski

scenografia i kostiumy: Maria Balcerek

projekcje wideo: Michał Zielony

reżyseria światła: Bary

muzyka: Piotr Klimek

w wykonaniu: Gustawa Bachorza – klarnet, Bartłomieja Orłowskiego – gitary, Jakuba Fiszera – perkusja, instrumenty perkusyjne, Piotra Klimka – kontrabas, Wiktora Szostaka – fortepian, Krzysztofa Kowalczyka – saksofony, Bohdana Szczerkowskiego – skrzypce, Ewy Szczerkowskiej – wiolonczela, Kwintetu Dętego Garnizonu Szczecin; w warstwie muzycznej wykorzystano ponadto następujące kompozycje W. A. Mozarta: Requiem KV626, Koncert klarnetowy A-dur KV622, Koncert waltorniowy Es-dur KV495

obsada: Artur Borkowski, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Anatoliy Ivanov, Paulina Jóźwin, Mateusz Kowalski, Agnieszka Kulińska, Aneta Piorun/Sandra Kromer (gościnnie), Monika Rostecka, Piotr Sabat, Mariusz Sikorski, Krzysztof Szczepańczyk

czas trwania: 65 minut

premiera: 2 września 2011, Teatr Polski, Wrocław

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Szczecin: Teatr Współczesny w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close