Tarnów/Festiwal Scena Otwarta 2019: Kecskemét City Ballet „Romeo i Julia”

Zdjęcie: Tarnów/Festiwal Scena Otwarta 2019: Kecskemét City Ballet „Romeo i Julia”

Kecskemét City Ballet „Romeo i Julia” , fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie zaprasza, w ramach festiwalu Scena Otwarta 2019, na spektakl Romeo i Julia węgierskiego Kecskemét City Ballet.

Opowieść o Romeo i Julii to najbardziej znana, najczęściej grana historia miłosna w światowej twórczości dramatycznej. Może dlatego spektakl w choreografii Dory Barty nie powiela schematów. Owszem, mamy w balecie klasycznym dwoje młodych kochanków w nieprzyjaznym otoczeniu, idących pod prąd, ale w tenisówkach i do muzyki Prokofiewa… Julia jest nie tylko naiwną nastolatką, która jest urzeczona swoją pierwszą miłością, ale – w tej choreografii – jest bardziej dojrzałą młodą dziewczyną, pełną świadomości, wytrwałości i siły.

W dzisiejszym świecie Renesans przeżywa drugą młodość – jesteśmy nowym początkiem, pragnieniem życia, innym sposobem działania. Ten duchowy renesans zmotywował twórców do marzeń o klasycznej historii pokazanej – czasem ironicznie – z perspektywy młodych ludzi.

Tradycyjne pytania stawiane w dramacie, w tym spektaklu są odbiciem współczesnego świata. Jak młodzi ludzie mogą sobie radzić z konfliktami odziedziczonymi po rodzicach? Co się stanie, jeśli młode pokolenie zdecyduje się zacząć od czystej kartki w dorosłym życiu? Co motywuje ich do podjęcia tej decyzji? Dlaczego odrzucają doświadczenia rodziców? Nowe pokolenie bowiem zawsze różni się od poprzedniego – nie chce dźwigać ciężarów, zwłaszcza tych odziedziczonych po innych.

Związek między głęboko zakorzenionymi emocjami, cielesnością i refleksją od dawna jest charakterystyczny dla choreografii Dory Barty. Tak mówi o swoim spektaklu: Gdybyśmy pominęli fizyczność, surowe, świadome wykorzystanie ciała podczas produkcji, ryzykowalibyśmy, że ta wspaniała historia byłaby niczym więcej niż marzycielską opowieścią w pokoju dziewczynki. Staramy się, aby publiczność widziała na scenie ludzi z krwi i kości, których postać opiera się na prostych gestach i ekscytującej dynamice. Dla mnie jednym z kluczowych spraw jest poczucie mocy, która może zmieniać nasz świat. Wszyscy pragniemy posiadać tę moc, nawet przez krótki czas.

Na podstawie materiałów Kecskemét City Ballet oraz wywiadu Judit Rákász z Dora Barta.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami.

***

Cena biletu: 45 zł (normalny), 40 zł (ulgowy / II sektor / pufy), 230 zł (karnet)

Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych

Sprzedaż biletów: www.csm.tarnow.pl, www.scenaotwarta.pl i Kasa CSM

ul. Traugutta 1, Tarnów, tel.  +48 14 633 46 04

 

Kasa czynna:

pon. –  piąt. w godz. 10.00 – 20.00

sob. – niedz. w godz. 15.00 – 20.00

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Tarnów: Centrum Sztuki Mościce, ul Traugutta 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close