Tarnów/II Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta: CSM „…dni nasze”

Zdjęcie: Tarnów/II Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta: CSM „…dni nasze”

Z materiałów festiwalu Scena Otwarta

Wersja do druku

Udostępnij

Podobnie jak w zeszłorocznej edycji, jednym z festiwalowych przedsięwzięć jest produkcjaspektaklu teatru tańca we współpracy z doświadczonym polskim choreografem i pedagogiem.Tym razem do udziału w projekcie zaproszono Janusza Skubaczkowskiego – wieloletniego tancerzaŚląskiego Teatru Tańca, współtwórcę Teatru Otwartej Kreacji, obecnie zaś wykładowcęi prodziekana Wydziału Teatru Tańca PWST w Bytomiu.

W dwuetapowym castingu wyłoniono 20 osobową grupę młodych tancerzy.W festiwalowym projekcie Janusz Skubaczkowski postawił na edukację. Przedstawił metodologięi system pracy w obrębie polskiej techniki tańca współczesnego, dokonał wprowadzenia do pracyz podłogą i partnerem. Równolegle zaproponował metodę rozwijania świadomości ciała i ruchuza pośrednictwem jogi według metody Iyengara, której jest również nauczycielem. Dysponującyrożnym doświadczeniem uczestnicy projektu zapoznali się tym samym z nowym, łączącym ichjęzykiem, pozwalającym na spójne i wspólne poszukiwanie znaczeń, wykorzystanych następniedo budowy przedstawienia. Przygotowanie spektaklu stało się dla nich naturalnym następstwem
procesu technicznego i artystycznego wzrostu.

…dni naszemają strukturę dyptyku. W pierwszej części abstrakcyjny ruch służy energetycznemurozbudzeniu tancerzy i widzów. Jego zadaniem jest otworzyć pierwszych i zaciekawić drugich.W części drugiej mamy do czynienia z„codziennymi”sytuacjami, które poprzez ruch w relacjiz partnerem dochodzą znaczeń i rezonują emocjami przez wzajemne odkrywanie i konfrontowaniesię z nimi. Choreograf dostarczył młodym tancerzom słów, pokazał jak składać z nich zdania,które teraz uczą się na swój sposób wypowiadać. Pozbawiony scenografii, opatrzony prostymikostiumami autorstwa Dominiki Skazy obraz ten wymusza na młodych artystach prawdziwieaktorską obecność na scenie.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1, 33-101 Tarnów

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close