Tarnów/III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta: Compagnie Thor „Clear Tears / Troubled Waters”

Zdjęcie: Tarnów/III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta: Compagnie Thor „Clear Tears / Troubled Waters”

Fot. Fabiene Louis

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl wyrasta z analizy sytuacji, zarówno politycznej, jak i psychologicznej: kryzys na Zachodzie i niespokojna atmosfera, jaką on buduje, w czasach gdy koniec dobrobytu wydaje się nieunikniony, gdy dominuje troska o naszą społeczną, ekologiczną i ekonomiczną przyszłość, a cynizm potężnych kpi z każdego pojęcia etyki. Czerpiąc inspirację ze współczesnej melancholijnej atmosfery, Thierry Smits raczy widza paradoksalnie formalną kreacją. Antycypacja żalu, o to co mija jest koncepcją choreografii. Dokładne, dobrze kontrolowane kroki, bez cienia patosu wyobrażają aurę niepokoju, zaduchu i bezcelowości oraz próbę walki z tym wrażeniem, dając nadzieję na nową przestrzeń dla oddechu. W Clear Tears/Troubled Waters (Czyste Łzy/ Niespokojne Wody) każdy składnik gra ważną rolę, również muzyka – wykonywana na żywo, towarzyszy tańcowi lub go prowadzi. Atmosfera jest ciemna, ale ucieleśnia energię zdolną przebić uczucie nostalgii.

Choreografia: Thierry Smits
Tancerze: Emilie Assayag, Benjamin Bac, Juliette Buffard, Nicola Leahey, Víctor Pérez Armero, Rafal Popiela, Ruochen Wang
Asystent choreografa: Benjamin Bac
Doradca artystyczny: Marta Coronado
Muzyka i wykonanie: Maxime Bodson, Steven Brown, Blaine Reininger
Scenografia i projekt oświetlenia: Simon Siegmann
Kostiumy: Luc Gering
Światło i kierownictwo sceny: Jani Afar
Dźwięk : Jarek Frankowski
Kierownictwo produkcji: Jean-Christophe Zelis
Rezerwacja i komunikacja/ asystent produkcji: Sarah Vanden Abeele
Produkcja: Compagnie Thor
Koprodukcja: Charleroi Danses, Théâtre Royal de Namur and Théâtre de la Place (Liège)Ze wsparciem – Le Ministère de la Fédération Wallonie-Bruxelles – Direction générale de la Culture – Service de la Danse and Wallonie-Bruxelles International.

Urodzony w Koersel (Belgia), Thierry Smits studiował balet i taniec nowoczesny w Brukseli i Paryżu. Po krótkiej karierze tancerza, szybko rozpoczął tworzenie własnych choreografii. Swoją pierwszą choreografię – La Grâce du tombeur – zaprezentował w 1990 roku w Halles de Schaerbeek w Brukseli i wkrótce zyskał międzynarodowe uznanie w świecie tańca współczesnego. Od tego czasu tworzy ogromną ilość własnych choreografii. Ciało, jako obiekt pożądania, przyjemności i skończoności było najważniejszym przedmiotem badań choreograficznych Thierry’ego Smitsa w ciągu ostatnich lat. Praca Smitsa ciągle obraca się wokół pojęcia cielesności i napięć, które istnieją między osiągającym punkt kulminacyjny ciałem (ciałem seksualnym), a nieżywym ciałem, które jest skazane na zagładę. Smits otrzymał wiele wyróżnień, m.in: Nagroda SACD-Belgia (1995), belgijska nagroda Oce’ za Corps(e) (1998) czy Nagroda Krytyki 2007 za V.-Nightmares (2008)- przyznaną przez dziennikarzy wspólnoty francuskojęzycznej w Belgii za najlepsze wykonanie tańca sezonu 2007-08.

Po spektaklu odbędzie się się spotkanie we foyer Centrum Sztuki Mościce. Bilety: sektor A – 30 zł, sektor B – 20 zł, sektor C – 10 zł.

Istnieje możliwość zakupienia KARNETU na wszystkie wydarzenia w cenie – 96 zł (sektor B) – zakup tylko w kasie CSM.

Banerki Scena otwarta 2013 (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close