Tarnów/III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta: Ingun Bjørnsgaard Prosjekt „Omega i Jeleń”

Zdjęcie: Tarnów/III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta: Ingun Bjørnsgaard Prosjekt „Omega i Jeleń”

Fot. Erik Berg

Wersja do druku

Udostępnij

W przedstawieniu Omega i Jeleń postacie gubią się w miejscu i czasie. Są uwięzione przez swoje własne cienie. Spektakl ma założenie ramowe, które nakreśla różne przestrzenie i kierunki dla naszego (widzów) ciała, płci, poczucia przynależności do miejsca, poczucie współistnienia w grupie i przeszłości. Wszystko to pociąga za sobą pewne wyobrażenia i kontrasty, kształtujące i wywołujące ruch. Przedstawienie wskazuje na złożone postrzeganie siebie przez współczesnego człowieka, w odniesieniu do sztuki Edvarda Muncha.

Jej bohaterowie są zawsze silni i świetni technicznie. Raz jeszcze Bjørnsgaard wykazała się wirtuozerią, weszła na szczyt kreatywności. Kiedy Marianne Haugli, zabójcza blond piękność, kopie wręcz swoimi długimi nogami powietrze, w nigdy wcześniej nie widzianym ruchu tanecznym, jej stopa wykonuje zamach z górę i uderza w głowę męskiego przeciwnika, czyniąc taniec niemalże ikonicznym.

„Die Welt”, Niemcy. 12.12.2011

 

Choreograf: Ingun Bjřrnsgaard

Tancerze: Mattias Ekholm, Erik Rulin, Ida Wigdel, Marianne Haugli, Matias Rřnningen, Marta-Luiza Jankowska

Kompozycja: Rolf Wallin, Tansy Davies

Scenografie: Thomas Björk

Kostiumy: Ane Aasheim

Projekt światła: Hans Skogen

Dźwięk: Morten Pettersen

Dramatic advicer: Kai Johnsen

Oprócz pracy w IBP, Ingun Bjørnsgaard rozwijaja się jako choreograf, pracując gościnnie z zespołami takimi jak Kungliga National Baletten w Stockholmie, Skånes Dansteater w Malmö, Carte Blanche w Bergen, czy Nationalteatret w Oslo. W kwietniu 2009 r. pracowała również z Baletem Narodowym na otwarciu nowego gmachu opery w Oslo. Po założeniu IBP, Ingun Bjørnsgaard szybko wyróżniła się jako prawdziwa innowatorka w świecie tańca skandynawskiego. Jej produkcje wygrały kilka międzynarodowych nagród, zwracając na siebie uwagę widzów z wielu krajów europejskich. Istotną cechą charakterystyczną stylu choreograficznego Ingun Bjørnsgaard jest pewna interakcja pomiędzy tańcem klasycznym i nowoczesnym.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami we foyer Centrum Sztuki Mościce. Bilety: sektor A – 30 zł, sektor B – 20 zł, sektor C – 10 zł. Istnieje możliwość zakupienia KARNETU na wszystkie wydarzenia w cenie – 96 zł (sektor B) – zakup tylko w kasie CSM.

Banerki Scena otwarta 2013 (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Tarnów: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close