Tarnów/III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta: Maria Kong Dancers Company „Open Source”

Zdjęcie: Tarnów/III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta: Maria Kong Dancers Company „Open Source”

Fot. Alexander Sherbakov

Wersja do druku

Udostępnij

Open Source (Otwarte Źródło) jest historią nocy poślubnej kobiety. Jest to ułamek sekundy, kiedy kilka chwil przed oddaniem się, patrzy w lusterko i wszystkie jej najgłębsze obawy, fantazje i najskrytsze pragnienia ujawniają się. Termin Open Source (Otwarte Źródło) jest używany w świecie programowania komputerowego dla kodów źródłowych, które są otwarte i dostępne dla wszystkich. Taki zamysł pozwala na wspólne działanie ulepszające samo oprogramowanie. Maria Kong działa w podobnej koncepcji, umożliwiając tancerzom doświadczanie głębszych, wspólnych emocji procesu twórczego.

W założonym w roku 2008 Maria Kong Dancers Company występują głównie tancerze wywodzący się z zespołu Batsheva Dance. Od początku grupa próbowała zintegrować cyfrowe elementy z tańcem. Ten izraelski zespół tańca, specjalizujący się w łączeniu cyfrowej technologii i sztuki, zrealizował nowego rodzaju dzieło, które po raz pierwszy umożliwia tancerzom kreowanie spektaklu, jednolicie dopasowując muzykę do ruchu. Dzieje się to za pomocą specjalnej rękawicy, która pozwala tancerzom połączyć się ze sceny z całym szeregiem sprzętu cyfrowego. Ori Ben-Shabat, dyrektor technologii Zespołu Marii Kong i twórca rękawicy: „Nie da się zrobić do tego choreografii na przód. Rękawica pozwala wykonawcom dopasować ich ruchy do muzyki spontanicznie, zasadniczo pozwalając im kontrolować muzykę, oświetlenie i inne elementy w celu spontanicznego i jedynego w swoim rodzaju spektaklu. Ideę zaślubienia technologii cyfrowej z tańcem uważam za bardzo magiczną, to jak bycie częścią gry wideo na żywo. To nie jest chwyt reklamowy, ale doświadczenie i uważam, że zmieni to rozumienie tańca i innych żywych spektakli.”

 

W Open Source (Otwarte Źródło), rękawica gra znaczącą rolę. Pozwala tancerzom dopasować nastrój – oświetlenie, muzykę i inne elementy – do ich ruchów. Z rękawicą spektakl płynie gładko, ponieważ wykonawcy mogą odpowiadać na to, co robią inni tancerze i nie muszą pamiętać, kiedy to robić i w jakim porządku. Sama rękawica jest pełna wi-fi i innych czujników, które pozwalają ruchom i gestom kontrolować różne aspekty środowiska. Rękawica może być dostosowana do komunikacji z każdym źródłem cyfrowym, czy to muzyka, oświetlenie, czy komputer, itd.

Choreografia: Talia Landa & Maria Kong Team
Muzyka: Tal Ben-Ari, Rogers & Hammerstein, Squarepusher, Habib Koite
Aranżacja: Tal Ben-Ari
Wsparcie technologiczne: Ori Ben-Shabat & Tal Ben-Ari
Projekt oświetlenia: Shachar Werchson, Set Yossi Taieb.
Czas trwania: 55 min

Talia Landa – tancerka, choreograf, pedagog, współzałożyciel i lider zespołu Maria Kong Dancers.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie  z artystami we foyer Centrum Sztuki Mościce.

Bilety: sektor A – 30 zł, sektor B – 20 zł, sektor C – 10 zł

Banerki Scena otwarta 2013 (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Tarnów: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1,

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close