Tarnów/IV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta: Joanna Braun „W hołdzie Pinie Bausch” – wystawa

Zdjęcie: Tarnów/IV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta: Joanna Braun „W hołdzie Pinie Bausch” – wystawa

Fot. Avshalom Levi

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie zaprasza na inaugurację IV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta. O 19.00 – przed pokazem spektaklu izraelskiej grupy Kamea Dance Company Carmina Burana – odbędzie się wernisaż wystawy Joanny Braun W hołdzie Pinie Bausch. Artystka o wystawie: „Od zawsze, bardziej niż teatrem słowa, interesowałam się teatrem formy, najmniej jednak baletem, u którego w jego skodyfikowanej elegancji nie znajdowałam impulsu do własnych poszukiwań. Zetknięcie z teatrem Piny Bausch zmieniło to radykalnie, wymusiło na mnie próbę osobistej interpretacji tematów, wobec których „trzeba być wrażliwym i czułym”. Tematem, z którym próbuję się zmierzyć jest: dochodzenie do ściany, przechodzenie na drugą stronę, schodzenie poprzez rozbicie – umieranie. Formą: opowieść o drodze od otwartego wielokropka, przez punkt graniczny – atak, zachwianie bezpieczeństwa – do finalnej kropki po zejściu. Te piktogramy wyznaczają rytm po klatkowej narracji, ukierunkowują, przypominają o dwubiegunowym czasie. Fakturowane plansze w technice własnej na białych, neutralnych ekranach z włókna szklanego i Pina: zatrzymane gesty niepokoju, niemocy, zwątpienia-skurcze świadomości i błyski rozpaczy: Pina Bausch i Jej, mój, nas wszystkich, taniec ku śmierci.”.

Joanna Braun jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, od 2004 pedagogiem PWST (Kraków), wybitną artystką polskich teatrów lalek. Ma w dorobku ponad 150 realizacji w kraju i zagranicą. W roku 2006 ASSITEJ przyznał Joannie Braun nagrodę im. Jana Dormana. Poza scenografią uprawia rysunek i malarstwo, z których powstają cykle prac – impresji i refleksji.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami.

Program festiwalu

Więcej na stronie:

http://www.scenaotwarta.pl/

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Tarnów: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close