Tarnów/IV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Bytomiu „Magia baletu”

Zdjęcie: Tarnów/IV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Bytomiu „Magia baletu”

Fot. Paweł Topolski

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl taneczny Magia baletu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu jest nietypowym połączeniem tańców w różnych technikach. Wielość, różnorodność i barwność emocjonalno-wizualna tworzy kalejdoskop, w którym można zobaczyć wariacje i duety z klasycznego repertuaru baletowego oraz układy tańca współczesnego i tańca ludowego w wykonaniu najmłodszych adeptów sztuki tanecznej. Tancerze zaprezentują się w barwnych kostiumach. Inspiracją takiego zestawienia jest droga kształcenia, dialog w ruchu nauczyciela – mistrza z młodym adeptem sztuki tanecznej. Reżyserami układów tanecznych są doświadczeni pedagodzy i choreografowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu.

Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu została założona w roku 1946 przez Tacjannę Wysocką – polską tancerkę, pedagoga, choreografa i teoretyka baletu. Szkoła od początku swojej działalności z zaangażowaniem i sukcesem wypełnia misję kształtowania artystycznej osobowości młodych adeptów tańca. Jej absolwentów można oglądać na scenach polskich i europejskich, gdzie pracują jako soliści i tancerze w zespołach, a także jako choreografowie i pedagodzy. Szkoła współpracuje ze wszystkimi instytucjami tańca na Śląsku: Operą Śląską w Bytomiu, Gliwickim Teatrem Muzycznym, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. Jest inicjatorem i organizatorem Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego dającego uczniom szkół baletowych możliwość spróbowania swoich sił w choreografii, rozwijania ich kreatywności i artystycznych wizji. Bytomska szkoła w ramach eksperymentu edukacyjnego od dwóch lat prowadzi naukę w klasach wczesnoszkolnych przygotowujących małe dzieci do podjęcia nauki w szkole. Na co dzień uczniowie prezentują swoje umiejętności w praktykach scenicznych na scenach Gliwickiego Teatru Muzycznego i Opery Śląskiej oraz w licznych koncertach w regionie. Szkołą kierują: Elżbieta Mendakiewicz – dyrektor, Lucyna Popławska – wicedyrektor ds. artystycznych, Ewa Miler-Dróżdż – wicedyrektor ds. pedagogicznych i Małgorzata Pokryszko – kierownik sekcji muzycznej.

Miniatura baletowa

choreografia –  Jacek Drozdowski

muzyka – Aleksandr Głazunow („Pory roku” – fragment)

Simple as

choreografia – Katarzyna Aleksander-Kmieć

muzyka – Marcin Wawrzynowicz

Tańce Górali Żywieckich

choreografia – Kazimierz Ratajczak

muzyka – opracowanie ZPiT „Mały Śląsk”

Czas trwania całości: 50 minut

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami we foyer.

Strona szkoły: http://osb.bytom.pl/

Program festiwalu

Więcej na stronie:

http://www.scenaotwarta.pl/

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 11:30

Tarnów: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close