
Fot. materiały organizatorów.
Fot. materiały organizatorów.
VII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA to święto polskiego i światowego tańca współczesnego. Festiwal popularyzuje dokonania środowiska i jest miejscem wymiany doświadczeń między tancerzami i choreografami. Od 7 do 22 października zgromadzi w Małopolsce wybitne, nowatorskie zespoły, jak również debiutujących artystów, którzy będą mieli okazję zaprezentować się publiczności i skonfrontować swoją pracę z doświadczeniem uznanych choreografów. W tej edycji festiwalu wezmą udział wykonawcy z Polski, Izraela i Niemiec. Na scenach w Tarnowie i Krakowie będzie można zobaczyć tancerzy Polskiego Teatru Tańca, Kamea Dance Company z Izraela, Tanzcompagnie Giessen z Niemiec oraz solistów Polskiego Baletu Narodowego.
O artystach:
Tanzcompagnie Giessen/Teatr Giessen (Niemcy) to zespół dwanaściorga tancerzy z całego świata, który koncentruje się na tańcu współczesnym. Istotna w ich podejściu jest fuzja tańca z innymi dziedzinami sztuki i multimediami: muzyką, wideo i technikami projekcyjnymi.
Kamea Dance Company (Izrael) jest jednym z wiodących głosów na izraelskiej scenie tanecznej. Zespół został założony w 2002 roku przez Danielę Schapirę i Tamira Ginza. Przyciąga publiczność inspirującymi spektaklami łączącymi bogactwo i wirtuozerię ruchów tanecznych z intrygującymi wątkami dramatycznymi. Kameę współtworzy 14 tancerzy z Izraela, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady.
Polski Teatr Tańca (Poznań) istnieje od 1973 roku, jest profesjonalnym autonomicznym zespołem, który przeszedł ewolucję od spektakli ukształtowanych formą teatru baletowego do współczesnego gatunku: teatru tańca. Zespół składa się z 15 tancerzy. Obecnym dyrektorem Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego jest Iwona Pasińska.
Soliści Polskiego Baletu Narodowego: Marta Fiedler i Paweł Koncewoj, aktor Marcin Bosak i wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Zofia Rudnicka w spektaklu REM Piotra Hulla (Warszawa). REM to spektakl, w którym podstawowy sens wyrasta z napięcia między dwoma pozornie nieprzystającymi do siebie doświadczeniami: snu i śmierci. Zarówno sen jak i śmierć zakładają radykalny subiektywizm, sygnalizują cykliczność życia oraz różne formy naszej w nim nieobecności. Spektakl łączy teatr, choreografię baletową, literaturę, wideo-art i muzykę.
Oprócz tego w programie festiwalu znajdą się:
– konkurs choreograficzny The Essence of Motion, który pozwoli młodym twórcom teatru tańca zaprezentować umiejętności przed znaczącymi choreografami, skonfrontować się z publicznością, ugruntować własną pozycję na scenie tanecznej oraz zdobyć nagrody pieniężne.
– pokazy miniatur tanecznych Inkubator Tańca przeznaczony dla nowych talentów. Na widowni podczas tych spektakli zasiądą uznani polscy choreografowie, którzy podzielą się z młodymi tancerzami swoją wiedzą i doświadczeniem. Po prezentacjach artyści będą indywidualnie rozmawiać z Jackiem Przybyłowiczem, Zofią Rudnicką i Witoldem Jurewiczem.
– warsztaty choreoterapii dla pedagogów, nauczycieli, terapeutów, rodziców pracujących i opiekujących się osobami z niepełnosprawnością, prowadzone przez certyfikowane instruktorki tańca terapeutycznego zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Choreoterapii: Karinę Kocieniewską i Ilonę Zachariasz.
– premiera albumu Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca – pracy zbiorowej pod redakcją Anny Królicy. Album prezentuje 160 fotografii, prace 21 autorów, sylwetki twórców, oraz teksty krytyczne. Zwraca uwagę na grupę fotografów towarzyszących spektaklom nie tylko w ich realizacjach scenicznych.
– prolog festiwalu – spektakl uliczny Powrót, w którym wystąpili studenci i absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (od 1 października 2017 r. nazwa uczelni brzmi Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie). Spektakl miał miejsce 28 września.
Patronat Honorowy: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego
Do pobrania:
Dodatkowe informacje na stronie: www.scenaotwarta.pl
i profilu na FB: www.facebook.com/Scena.Otwarta/
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta jest finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego.
Partnerem Festiwalu jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, fundator nagród finansowych dla zwycięzców konkursu choreograficznego „The Essence of Motion”. Pula nagród wynosi 10 000 zł.