Tarnów: V Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta

Zdjęcie: Tarnów: V Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta

Fot. Shoichi Yabuta

Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA w  Tarnowie  stawia sobie za cel prezentację aktualnych trendów w sztuce tańca współczesnego i baletu. To jedyne wydarzenie w regionie, które prezentując spektakle uznanych artystów z najodleglejszych stron świata stwarza możliwość wielokulturowego spotkania. Na przestrzeni lat SCENA OTWARTA umocniła swój interdyscyplinarny charakter. Otwarta na inne obszary sztuki – nawiązujące do tańca – jak fotografia, literatura, film czy sztuki plastyczne, inspirowała twórców i budziła ciekawość publiczności zafascynowanej tańcem. Dotychczas w SCENIE OTWARTEJ udział wzięły teatry tańca z Senegalu, Izraela, Francji, Belgii, Portugalii, Hiszpanii, Norwegii, Szwecji, Niemiec, Czech, Słowacji i Polski.

Tegoroczna, V edycja  SCENY OTWARTEJ zostanie zainaugurowana 9 października spektaklem A Dance Tribute to Ping Pong światowej sławy zespołu Jo Strømgren Kompani z Norwegii. Krytyka teatralna o tymże spektaklu pisała: „Dramatyczny, mroczny, zmysłowy i piękny. Spektakl udowadniający, że sport może być prawdziwą filozofią.” Pierwszy weekend Festiwalu to także spotkanie z czołowym krajowym teatrem tańca współczesnego, czyli Polskim Teatrem Tańca z Poznania i okazja do obejrzenia dwóch tytułów: Volta Andrzeja Adamczaka i Open Field Nadara Rosano, wielokrotnie nagradzanego izraelskiego tancerza i choreografa.

16 października SCENA OTWARTA gościć będzie utalentowanych tancerzy młodej generacji ze Słowenii, czyli M&N Dance Company na czele z Michałem Rynią i Nastją Bremec. W spektaklu „Urban Tales”, docenionym na wielu zagranicznych festiwalach tańca, poruszą temat samotności jednostki w dużych aglomeracjach. Dzień później na festiwalowej scenie wystąpi Lubelski Teatr Tańca ze spektaklem Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy w choreografii Simone;a Sandroniego z Włoch.

20 października na festiwalowej scenie wystąpi Aura Dance Theatre z Litwy. Dyrektor artystyczny Birute Letukaite i jej tancerze skupiają się na tańcu współczesnym i tradycjach, które są ściśle związane z wybitnymi postaciami-pionierami tańca ekspresyjnego. AURA brała do tej pory udział w ponad 163 festiwalach organizowanych w 27 krajach. Zespół zdobył blisko 50 nagród, a sama Dyrektor Artystyczna teatru Birute Letukaite została dwukrotnie  nagrodzona najbardziej prestiżowym odznaczeniem litewskiego Ministerstwa Kultury „Golden Stage Cross”. Teatr zaprezentuje jedną z ostatnich premier: Make the Switch from Me. Spektakl otrzymał pięć renomowanych nagród przyznawanych przez krytyków teatralnych oraz Ministerstwo Kultury Litwy.

Zakończenie Festiwalu uświetnią tancerze z Polskiego Baletu Narodowego z Warszawy oraz grający na żywo Tangueros Balticos z Gdańska, spektaklem Tango Life Romana Komassy, który połączył taniec współczesny z tangiem, wzbogacając całość o elementy klasycznego baletu.

Wśród wydarzeń towarzyszących tegorocznej SO znajdą się m.in.:

1.    wystawa fotograficzna Jakuba Wittchena „Człowiek Tańca” prezentująca postaci młodych polskich tancerzy i choreografów, którzy już wpisali się w pejzaż polskiej sceny tanecznej,
2.    konkurs choreograficzny „SENSE OF MOVE” gromadzący młodych twórców teatru tańca – choreografów i tancerzy, którzy swój talent skonfrontują z doświadczonymi mistrzami teatru tańca zasiadającymi w jury,
3.    warsztaty tańca dla młodych adeptów tańca współczesnego prowadzone przez tancerza i choreografa Ryszard Kalinowskiego,
4.    Scena Offowa umożliwiająca prezentację spektakli zrealizowanych przez niszowe teatry tańca.
 

Ambasadorami V edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA są Ewa Wycichowska, Jacek Przybyłowicz i Witold Jurewicz.

 

Do pobrania:

PROGRAM
ULOTKA

 

Dodatkowe info na: www.csm.tarnow.pl 

Szczegółowe informacje na stronie Festiwalu: www.scenaotwarta.pl

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Tarnów: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close