Tarnów/VI Festiwal Scena Otwarta: David Perkins „Home Stage” – wystawa fotografii

Zdjęcie: Tarnów/VI Festiwal Scena Otwarta: David Perkins „Home Stage” – wystawa fotografii

Fot. David Perkins

Wersja do druku

Udostępnij

VI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA to cykliczne zdarzenie, które w tej edycji ukazuje teatr tańca w bogatym kontekście polskiej i światowej kultury. Gromadzi w jednym miejscu wybitne a także nowatorskie zespoły i artystów z całego świata popularyzując dokonania teatru tańca. Program VI Sceny Otwartej obejmuje spektakle teatru tańca prezentujące światowej sławy polskich i zagranicznych choreografów. Jako wydarzenia towarzyszące zostanie otwarta wystawa fotografii Davida Perkinsa Home Stage.

Artysta o wystawie:

Celem projektu „Home Stage” było znalezienie przyjemności w fotografii na nowo. Chciałem zająć się tym co kocham i zarazem odciąć się od stresu jaki towarzyszył komercyjnym sesjom. Bez studyjnego oświetlenia, bez stylizacji włosów, bez makijażu, bez stresu.

Pamiętam moment, kiedy siedziałem sobie przy biurku i zacząłem rozmyślać, co mogę zrobić aby dalej zajmować się tańcem? I co mógłbym zrobić, czego nie dokonał jeszcze żaden fotograf? Tancerze często są fotografowani w ich naturalnych sceneriach, takich jak scena teatralna, obiekty architektury miejskiej, woda, las, ale nigdy jeszcze nie spotkałem się z fotografowaniem tancerzy w ich własnych domach. Zaintrygował mnie to i zacząłem fotografować tancerzy w ich własnych domach. Stworzyłem serie portretów środowiskowych życia tancerzy poza teatrem, a ich sceną były ich własne domy.

Kiedy spotykam nowych tancerzy, zawsze pytają mnie, jakiego wizerunku poszukuję, co mają założyć na siebie i co powinni robić? A ja zawsze powtarzam to samo: załóż to w czym czujesz się wygodnie, rób cokolwiek, co pozwala ci się zrelaksować, bądź sobą.
Home Stage nie dotyczy wyłącznie tańca, ale osoby tancerza jako indywidualnej jednostki.

David Perkins urodził się w małym miasteczku w stanie Illinois, w Stanach Zjednoczonych. Wychował się na wsi, pośród pól kukurydzy w środowisku raczej nudnym i odizolowanym. Uzdolnieni artystycznie rodzice – nauczyciele, wprowadzili syna w świat sztuki. Większość swojego dzieciństwa David spędził na szkicowaniu, malowaniu oraz rzeźbieniu. Dopiero w liceum zainteresował się fotografią. Po ukończeniu szkoły średniej swoją naukę kontynuował w Savannah College of Art and Design w Stanie Georgia, na kierunku: sztuka i projektowanie. Przez cztery lata doskonalił swój warsztat, koncentrując się na fotografowaniu ruchu i tańca.

Im więcej czasu spędzałem z tancerzami, tym więcej mogłem nauczyć się czym jest taniec oraz jak rozwijać swoją pasję wokół idei fotografowania tańca. Ale nigdy nie uważałem się za fotografa tańca. Dla mnie, tancerze są istotą opanowania oraz wyrażeniem aury. Fascynujące jest to, że posiadają zdolność wyrażania ludzkich emocji, myśli, obaw, a nawet idei politycznych poprzez ruch ciała. Zawsze powtarzam ludziom, że ja nie fotografuję tańca, ale posługuję się tancerzami aby wyrazić stan ludzkiej duszy.

Po ukończeniu SCAD, David zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie zajmuje się fotografią artystyczną i komercyjną. W dalszym ciągu pracuje nad projektem Home Stage, króty zamierza kontynuować w innych krajach. Planuje też opublikować zbiór swoich starszych fotografii. Lubi też fotografię eksperymentalną oraz pejzaże. Wolny czas spędza aktywnie, biegając, jeżdżąc rowerem, wspinając się oraz praktykując jogę.

Do pobrania:

PROGRAM FESTIWALU

Strona festiwalu:  www.scenaotwarta.pl

 

Międzynarodowy Festiwal Teatrów  Tańca Scena Otwarta  finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego oraz współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

Scena Otwarta 2016 logo (miniaturka)Małopolska logo (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close